ما بهتر از من - آکا

برای هر کدام از ما بارها اتفاق می‌افتد که در موقعیت تصمیم‌گیری و انتخاب قرار می‌گیریم. بعضی وقت‌ها ماجرا به حدی ساده است که به سرعت تصمیم می‌گیریم، اما ماجراهایی نیز اتفاق می‌افتد که انتخاب را برای ما دشوار می‌کند. بعضی‌ها حتی در تصمیم‌گیری‌های دشوار و پیچیده‌ نیز تنها به دانسته‌های خود تکیه می‌کنند و به اطلاعات مفید دیگران اهمیتی نمی‌دهند. آنها فکر می‌کنند که در باره هر چیزی بهتر از دیگران می‌فهمند و دیگران نباید در باره آنها نظر بدهند. به این ترتیب، این دسته از آدم‌ها بیشتر وقت‌ها، خود را از مقدار زیادی اطلاعات مفید محروم می‌کنند و به همین دلیل بارها دچار اشتباه می‌شوند. این ماجرا در تمامی نسل‌ها اتفاق می‌افتد. در پیچ‌و خم کوچه‌های شهر می‌توان از دیوار خانه‌ها داستان‌ها شنید، از آنهایی که در زمان تصمیم‌گیری‌های خاص زندگی، به دلیل بی‌اهمیتی به مشورت با افراد آگاه در جاده‌های اشتباهی قرار گرفته و از مسیر موفقیت دور شده‌اند.

گروه دیگری نیز هستند که مشورت می‌کنند، اما مشاوران خوبی را انتخاب نمی‌کنند و آنها نیز دچار اشتباه می‌شوند. وقتی کسی می‌خواهد برای رسیدن به بهترین انتخاب مشورت کند، باید سراغ کسانی برود که در آن زمینه اطلاعات و آگاهی داشته باشند. کسانی که در تمامی موارد تنها با چند نفر خاص مشورت می‌کنند، باید بدانند که آن چند نفر در همه زمینه‌ها تخصص و مهارت ندارند.

مشورت ، افراد را برای تصمیم گیری در شرایط سخت و دشوار آماده می سازد و زمینه را برای بروز خلاقیتها فراهم می کند .

مشورت هنگامی مفید است که در شرایط منطقی انجام شود. شناختن کسانی که مشکل ما را می‌شناسند و می‌توانند راه گذشتن از آن را با استفاده از دانسته‌های خود نشان دهند، ما را در مسیری قرار می‌دهد که به سرانجام خوبی می‌رسد. مشورت در شکل حقیقی‌اش مانند نیروی کمکی است که ما را قادر می‌سازد تا با توجه به تمامی بایدها و نبایدها تصمیم بگیریم. مشورت و همفکری با کسانی که شایستگی راهنمایی داشته باشند، امکانی است برای شناختن راه‌های صحیح و تعیین کننده در جست‌وجوی پیشرفت. آن کسی که از راهنمایی دیگران استفاده می‌کند، زودتر به دروازه‌های موفقیت می‌رسد. انسان های دور اندیش برای حل مشکلات و راه یابی به نظرهای درست در حیطه زندگی فردی و اجتماعی ، همواره با افراد خردمند مشورت می کنند و از رأی و نظر آنها برای گشودن گره ها بهره مند می شوند.

   

ما بهتر از من - آکا

پیامبر( ص) از عقل کامل بهره داشت ، درعین حال با افراد صاحب نظر مشورت می کرد و بدین طریق از نیروی فکر و اندیشه آنها استفاده می برد . آن حضرت برای رأی مردم ، ارزش قائل بود و اگر خود نظر دیگری داشت ، نظر اکثریت را می پذیرفت .امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود ، اهمیت مشاوره و مشورت را بیان نموده و در توضیح حقوق شخصی که نیازمند راهنمایی و مشورت است ، می فرماید : " حق کسی که با تو مشورت می کند ، این است که اگر نظر روشن و پسندیده ای داری ، در نصیحت او بکوشی و او را بگونه ای آگاه سازی که اگر خود به جای او بودی چنان می کردی . باید نصیحت تو همراه با نرمش باشد تا وحشت و هراس او به انس تبدیل شود . اگر در موردی چیزی نمی دانی ، او را به کسی راهنمایی کن که محل اعتماد و اطمینان توست و خودت برای مشورت به او مراجعه می کنی ."

 درواقع با مشورت ، افکار و ایده ها پخته تر می شود . نیاز به مشورت از آن روست که اندیشه و خرد انسان ، به همه امور و حقایق و به ویژه عواقب کارها و برنامه ها احاطه کامل ندارد . عقل با پرتو افشانی خود ، راه را برای انسان می گشاید ، اما ممکن است تا انتهای راه را نبیند یا همه زوایای مسئله را به روشنی ملاحظه نکند .

در نگاه علی (ع) ، مشورت ، شرکت کردن در عقول دیگران است .
ما بهتر از من - آکا

این سخن از آن روست که عقل چند نفر ، کاملتر از عقل یک نفر است . بنابراین لازم است انسان در امور مهم زندگی ، از عقول بالاتر و اندیشه های پاک و زلال بویژه از رهنمودهای سفیران و اولیای الهی بهره بگیرد .

بطور مسلم هر کس نمی تواند طرف مشورت قرار گیرد . برخی افراد نقاط ضعفی دارند که مشورت با آنها مایه بدبختی و عقب ماندگی است . امام علی (ع) در این باره چنین می فرماید : با سه طایفه مشورت نکن :

1- با افراد بخیل ، زیرا تو را از بخشش و کمک به دیگران باز می دارند و از فقر می ترسانند .

2- افراد ترسو ، زیرا آنها تو را از انجام کارهای مهم باز می دارند .

3- با افراد حریص که آنها برای جمع آوری ثروت و یا کسب مقام ، ستمگری را در نظر تو خوب جلوه می دهند .

سایت صدا و سیما- همشهری

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

مشاوره با چه کسی؟

شریک‌ عقل دیگران

سفارش به مشورت با انسان مورد اعتماد

مشاوران جوان را در یاب

آیا با زنان نباید مشورت کرد؟!

مشاوره ی ازدواج ضروری است

آیا ما نیاز به مشاوره داریم؟

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات