loading...
دستانت را ببوس - آکا

آیا می خواهی به خودت کمکی فوری برسانی؟ با دیگران بخشنده باش تا ببینی چه احساس بزرگی پیدا می کنی. با گذشت و بخشش زندگی به سطح بالایی از زیبایی صعود می کند. این موهبت را به خودت عطا کن و از ارزش واقعی آن شگفت زده شو.

می‌خواهیم به خیر و نیکی برسیم اما ترس به دلمان می‌آید که آیا راه درستی را در زندگی انتخاب کرده‌ایم، راهی پر از خیر و نیکی و عاقبت به خیری؛ نه فقط در این دنیای فانی، که در زندگی و حیات دیگری که در انتظارمان است؟! چگونه می‌توان به جواب رسید و چه کس می‌تواند جواب سوال ما را بدهد جز یکتاآفریننده‌ای که از حال ما آگاه است؛ آفریننده‌ای که به ما می‌گوید: «شما به خیر و نیکی نمی‌رسید مگر آنکه از آنچه دوست می‌دارید انفاق کنید و هر چیزی را به هرکیفیّتی که انفاق کنید، خداوند به تحقیق از آن آگاه است» (آل عمران/ ) و یا در آیه‌ای دیگر از سوره بقره می‌خوانیم: «کسانی که دارایی‌های خود را در شب و روز و نهان و آشکارا، انفاق می‌کنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان برای آنان خواهد بود و نه بیمی بر آنان است و نه اندوهگین می‌شوند.» اما انفاق چیست؟چگونه باید انفاق کرد و حد و مرز آن کجا است؟ ....

هر کس به اندازه امکانات و توانمندی خویش وظیفه دارد که نقایص موجود در زندگانی افراد را جبران و کمبودهای آنان را پاسخگو باشد. همان‌گونه که خداوند نیازمند و فقیر را با فقر و نداری امتحان می‌کند، ثروتمندان را نیز این گونه می‌آزماید. کمک به افراد نیازمند اگر همراه با خلوص نیت و به خاطر رضای پروردگار باشد، دارای تأثیرات بی‌شماری است. برخی از آثار آن در همین جهان مشاهده می‌شود و برخی از آثار آن در جهان دیگر، به عنوان پاداش‌های اخروی، ظاهر می‌گردد.

در روایات فراوانی به برخی از این آثار اشاره شده است. از جمله پیشگیری از حوادث و مرگ‌های ناگهانی و دور شدن بلاها و گرفتاری‌ها.

مثل کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌کنند همانند دانه‌اى است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه صد دانه باشد، خداوند براى هرکس که بخواهد [آن را] چند برابر مى‌کند و خدا گشایش‌گر داناست».

آثار انفاق بر فرد

برکت دادن به اموال: قرآن کریم مى‌فرماید: «مثل کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌کنند همانند دانه‌اى است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه صد دانه باشد، خداوند براى هرکس که بخواهد [آن را] چند برابر مى‌کند و خدا گشایش‌گر داناست».

رفع بلا و مرگ بد: رفع بلا، دورى از مرگ سوء و...، از اثرات انفاق است که در روایات نیز به آن اشاره شده است. امام باقر(ع) مى‌فرمایند: «صدقه 70 بلا و نیز مرگ سوء را از انسان دور مى‌کند چرا که صاحب صدقه هرگز با مرگ سوء از دنیا نمى‌رود.»

طول عمر: پیامبر اکرم(ص) مى‌فرمایند: «صدقه و صله‌رحم شهرها را آباد مى‌کند و بر عمرها مى‌افزاید.»

شفاى بیماری: از دیگر آثار مهم، صدقه و انفاق، شفاى مریض است که نقش اساسى و مهمى دارد و اثر آن بارها به تجربه رسیده است. حدیثى که به این مساله تصریح مى‌کند از پیامبر اکرم(ص)، امام صادق(ع)، امام کاظم (ع) و امیرمومنان(ع) نقل شده است. «بیماران خود را به وسیله صدقه درمان کنید.» و در حدیث دیگرى مى‌خوانیم که مستحب است مریض با دست خود صدقه بدهد.

رفع فقر: از امام باقر(ع) نقل شده است: «نیکى و صدقه فقر را دور مى‌کند.

آرامش روحى و روانى: از جمله آثار اعمال نیکو به‌ طور عام و انفاق به‌ طور خاص، رسیدن به آرامش روحى و روانى است که شامل فرد مى‌شود، درباره نقش انفاق در ایجاد آرامش مى‌توان به این آیه استشهاد کرد: «کسانى که اموال خود را در شب و روز و نهان و آشکار انفاق مى‌کنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان خواهد بود و نه بیمى بر آنان است و نه اندوهگین مى‌شوند.»

وسیله تقرب به خدا: قرآن کریم مى‌فرماید: «گروهى از عرب‌هاى بادیه‌نشین، به خدا و رستاخیز ایمان دارند و انفاق خویش و دعاهاى رسول خدا را مایه تقرب به خدا مى‌دانند. آگاه باشید اینها، مایه تقرب آنهاست، به‌زودى خداوند آنها را در رحمت خود وارد خواهد کرد و به یقین خدا آمرزنده و مهربان است.»

دستانت را ببوس - آکا

آنچه شایسته بخشنده است

از آنچه برای عطا کننده سزاوار است:

1 ـ یکی این است که عطیه خود را کوچک شمارد تا در نزد خدا بزرگ باشد، که اگر آن را بزرگ شمارد در نزد خدا کوچک خواهد بود. حضرت صادق علیه‏السلام فرمود: «دریافتم که نیکی جز با سه خصلت شایسته نخواهد بود: کوچک شمردن آن و پنهان داشتن آن و شتاب کردن در آن. پس اگر آن را کوچک شمری در نزد آن که برای او داده‏ای بزرگش داشته‏ای، و اگر پنهانش داری به کمالش رسانده‏ای، و چون در دادنش شتاب کنی گوارایش ساخته‏ای و اگر غیر از این باشد نابودش کرده‏ای.»

                                                                                    * * *

2 ـ دیگر آن که بهترین و محبوب‏ترین و بی شبهه‏ترین مال را بدهد، که خداوند پاک است و جز پاک را نمی‏پذیرد و چیز پست و نا مرغوب را انفاق کردن نسبت به خدای تعالی بی ادبی است، زیرا خوب و مرغوب را برای خود و خانواده خود نگاه داشتن و پست و وا زده را در راه خدا دادن به معنی ترجیح غیر خدا بر خداست. دلیل بزرگی و اهمیّت فایده انفاق بهترین و محبوب‏ترین مال و قبح و زشتی انفاق چیز پست و وازده، این قول خدای تعالی است:

«از پاکیزه‏ها و خوب‏های آنچه به دست آورده‏اید و آنچه برای شما از زمین بیرون آورده‏ایم انفاق کنید و پست آن را که خودتان جز به کراهت و اغماض نمی‏گیرید برای انفاق منظور مکنید.»

                                                                                     * * *

3 ـ دیگر اینکه سزاوار است که اگر بتواند آن قدر به فقیر بدهد که بی نیاز گردد، که در خبر آمده است که وقتی به فقیر چیزی می‏دهی او را بی نیاز کن و دست خود را بعد از دادن صدقه ببوس، که این انفاق نخست در دست خدای تعالی قرار می‏گیرد. امیر مؤمنان علیه‏السلام فرمود: «چون چیزی به سائل دهید آن که چیزی داده است دست خود را نزدیک دهان برد و ببوسد، که خدا صدقات را می‏گیرد».

                                                                                      * * *

4 ـ دیگر اینکه از فقیر التماس دعا کند، که دعای فقیر در حقّ او مستجاب می‏شود، چنان که روایت است که حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام به خادم فرمود: «اندکی دست نگه دار تا دعا کند، که دعای سائل فقیر رد نمی‏شود.» و نیز روایت شده که آن حضرت خادم را می‏فرمود که چون به سائل چیزی دهد از او بخواهد که دعای خیر کند.

                                                                                      * * *

5 ـ سزاوار است که صدقات را صرف کسی کند که اجر و پاداش بیشتر برد، نظیر اهل علم و تقوی، و پارسایان و راست گویان و درست کاران و کاملان در ایمان و تشیّع. رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله فرمود: طعام خود را به اهل تقوی بخورانید» و فرمود: «کسی را به غذای خود مهمان کن که برای خدا دوستش داری» و لیکن بهتر است از زکات واجب و صدقات، که چرک‏های اموال است، به ایشان ندهد بلکه با هدیه و صله ایشان را وسعت دهد.

حوزه- سلامت- آفتاب

گردآوری و تنظیم: کهتری

مقالات مرتبط

از برج عاج خود پیاده شوید

اعتدال در انفاق و مصرف

یکی بده صد تا بگیر!

مختال فخور کیست؟

ادب عمومی؛ بسیار انفاق کردن

یاری رساندن

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات