اخطار! موش گوش دارد - آکا

برای بزرگنمایی عکس کلیک کنید

«راز» به اقتضای راز بودنش باید پوشیده بماند، وگرنه دیگر راز نیست. بنابراین، «رازداری» بخشی تفکیک‌ناپذیر و مهم از راز محسوب می‌شود.

گفته‌اند: «غلامی طبق سرپوشیده‌ای بر سر داشت و خاموش و بی‌صدا در راهی می‌رفت. فردی در راه، به او برخورد و پرسید: در این طبق چیست؟ غلام چیزی نگفت. آن شخص اصرار کرد تا بداند زیر آن سرپوش که روی طبق کشیده‌اند چیست. غلام گفت: فلانی، اگر قرار بود که همه افراد بدانند در طبق چیست، دیگر سرپوش روی آن نمی‌کشیدند.»

روان‌شناسان رازداری را مخفی‌کردن عمدی اطلاعات از دیگران تعریف کرده‌اند. از نظر آنها، این خصیصه دارای سه ویژگی اجتماعی‌بودن، آگاهانه‌بودن و فعالانه‌بودن است. همان‌طور که در تعریف بالا مشاهده می‌شود، راز موضوعی است که (حداقل) یک نفر آگاهانه آن را از (حداقل) یک فرد دیگر پنهان می‌کند. بنابراین، رازداری پدیده‌ای اجتماعی‌ است که به واسطه آن اطلاعات خاصی از همه افراد پنهان می‌شود و یا تنها افراد خاصی می‌توانند از آن آگاهی پیدا کنند. از طرف دیگر، فرد رازدار از این نکته آگاه است که مطلب خاصی را می‌داند که به دلایل خاصی، بهتر است آن را برای دیگران فاش نکند. بنابراین، آگاهانه در این مورد تصمیم می‌گیرد و آن را اجرا می‌کند. و سرانجام اینکه، شخصی که رازی در دل دارد باید برای جلوگیری از آگاه‌شدن دیگران از آن مطلب کارهایی انجام دهد. معمولاً این تلاش‌ها در محیط‌های اجتماعی رخ می‌دهند و شامل مخفی‌کردن سرنخ‌هایی که ممکن است سبب کشف راز شوند، عوض‌کردن موضوع صحبت زمانی که وارد محدوده خطر می‌شود، و یا اجتناب از رویارویی با افرادی که ممکن است سبب فاش‌شدن راز شوند می‌شود. به‌علاوه، این افراد کوشش‌های پیشگیرانه‌ای که راهبرهایی درونی هستند، نیز انجام می‌دهند. این تلاش‌ها شامل واپسرانی افکار و احساسات مربوط به راز و غلبه بر میل ذاتی در میان‌نهادن مسائل شخصی با دیگران است. بنابراین، رازداری کار سهل و ساده‌ای نیست.

دلایل رازداری

با توجه به دشوار بودن رازداری، چه عاملی مردم را به این کار ترغیب می‌کند؟ هدف آنها از رازداری چیست؟ روان‌شناسان از چند عامل به‌عنوان انگیزه‌های رازداری نام برده‌اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به محافظت، قدرت و کنترل، هویت و استقلال، اعتماد و صمیمیت، و نیاز به تعلق اشاره کرد.

رازهای مشترک «ما» را از «دیگران» متمایز می‌کنند. این رازها فرد را عضوی از خانواده یا گروه می‌کند و این واحد را به عنوان نهادی خاص مشخص می‌سازد. بنابراین، راز مشترک می‌تواند اعتماد و صمیمیت ایجاد کند.

محافظت

تعداد زیادی از روان‌شناسان معتقدند که مردم به دلیل ترس از پیامدهای اجتماعی فاش‌شدن رازشان، آن را مکتوم نگه می‌دارند. برطبق این دیدگاه، هدف رازداری محافظت از فرد و روابطش در برابر گزند و آسیب است. توجه به پیامدهای اجتماعی ممکن است به معنای ترس از عدم تأیید دیگران باشد. بنابراین، افراد به دلیل اینکه تصور می‌کنند ممکن است با فاش شدن رازشان مورد استهزا، تحقیر، اهانت یا تبعیض قرار بگیرند موضوع خاصی را از آنها پنهان می‌کنند. از طرف دیگر، توجه به پیامدهای اجتماعی ممکن است به تأثیرات منفی‌ای که افشای راز روی ارتباطات فرد می‌گذارد اشاره داشته باشد. در این موقعیت، افراد به دلیل اجتناب از ناراحت کردن دیگران و یا از دست دادن روابطشان مطلبی را برای دیگران بازگو نمی‌کنند.

قدرت و کنترل آثار رازداری

رازداری می‌تواند یک

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات