فاصله همیشه هم بد نیست

گرچه افراد بعد از ازدواج، زندگی‌شان را به اشتراک می‌گذارند؛ اما این به آن معنا نیست که نباید حریم خصوصی داشته باشند.

,روانشناسی روابط اجتماعی

همیشه این‌که همسرتان در محیط کار چه برخوردی با همکارانش دارد، فکرتان را مشغول می‌کند. گاهی دوست دارید بدانید او از صبح که منزل را ترک می‌کند به چه مکان‌هایی می‌رود و با چه افرادی در ارتباط است یا این‌که هر بار که کسی با او تماس می‌گیرد از او راجع به فرد پشت خط و محتوای مکالمه سوال می‌کنید. شما هر چند وقت یک بار به سراغ وسایل فرزندتان می‌روید و آنها را می‌گردید یا این‌که آنها را بارها و بارها مورد پرسش قرار می‌دهید تا متوجه شوید در مورد مسائل مختلف به شما راست می‌گویند یا خیر.

تنها شما نیستید که در این شرایط قرار دارید؛ بسیاری از خانواده‌ها به دلیل برخورد نامناسب با تفاوت‌های زیاد بین اعضا با چنین مشکلی رو‌به‌رو هستند.

اغلب افراد هنگامی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند، به نقاط مشترک خود با طرف مقابل توجه می‌کنند.

گاهی انتخاب‌هایشان آنچنان احساسی است که حتی لحظه‌ای هم به فکر تفاوت‌هایی که در آینده برایشان دردسرساز می‌شود، نمی‌افتند.

 

بتدریج زمانی که افراد زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند و در برخورد با واقعیت یکدیگر را می‌شناسند، برخی تفاوت‌ها نمود بیشتری پیدا می‌کند. جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متفاوت باعث می‌شود افراد فاصله خود با همسرشان را بیشتر احساس کنند.

تمام این موارد در نهایت باعث می‌شود افراد به دنبال رفع این تفاوت‌ها، حریم خصوصی یکدیگر را بشکنند و صمیمیت بیشتری را ایجاد کنند؛ در حالی که این اقدام در اغلب موارد، نتایج معکوسی به بار خواهد آورد.

 

ممکن است شما تصور کنید که بعد از ازدواج هر دو طرف در تمام بخش‌های زندگی یکدیگر سهیم هستند و باید مداخله داشته باشند؛ این در حالی است که گرچه افراد بعد از ازدواج، زندگی‌شان را به اشتراک می‌گذارند؛ اما این به آن معنا نیست که نباید حریم خصوصی داشته باشند.

 

یکی از نکاتی که به افراد کمک می‌کند تا حریم خصوصی خود را بشناسند، این است که گفتن چه نکاتی روی زندگی آنها تاثیرگذار است، اگر گفتن یا نگفتن مطلبی تاثیری روی دیگران نداشته باشد، باید بدانید که این حق شماست که نخواهید دیگران را در جریان بگذارید.

 

این در حالی است که اصرار شما بر پنهان کردن زوایای خاصی از زندگی‌تان، شما را به پنهان‌کاری محکوم خواهد کرد.

برای آن که حریم خصوصی افراد را بشناسید، می‌توانید از خود آنها هم کمک بگیرید؛ برای مثال اگر دوست دارید از وضعیت محیط کار همسرتان آگاه شوید، بهتر است از خود او سوال کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند گرچه مسائل کاری افراد نباید با زندگی خانوادگی آنها ارتباط زیادی برقرار کند و جزو حریم خصوصی محسوب می‌شود، اما همسران تا حدی باید در جریان آن قرار بگیرند. آنها همچنین توصیه می‌کنند روابط کاری افراد باید روشن و سالم باشد تا در صورت مورد پرسش قرار گرفتن، دلیلی برای پنهان‌کاری وجود نداشته باشد.

 

حریم فرزندانمان را رعایت کنیم

بسیاری از والدین با تصور این‌که آگاهی داشتن از تمام زوایای زندگی فرزندشان می‌تواند از خطرات احتمالی جلوگیری کند، سعی می‌کنند تمام حریم خصوصی فرزندشان را زیر پا بگذارند و حتی به صورت پنهانی او را زیر نظر بگیرند.

گرچه والدین باید به عنوان صمیمی‌ترین و دلسوزترین افراد از فرزندانشان مواظبت کنند، اما باید شیوه درستی را انتخاب نمایند. برای مثال اگر تمایل دارید از وضعیت دوستان نوجوانتان آگاه شوید، لازم نیست که او را تحت فشار قرار دهید که آنها را به شما معرفی کند یا این‌که به صورت پنهانی بر ملاقات‌های او با دوستانش نظارت کنید؛ بلکه می‌توانید آنها را برای یک عصرانه دور هم جمع کرده و ساعتی را برای آشنایی با آنها صرف کنید.

اعتماد را فراموش نکنید. یک اصل اساسی در زندگی این است که شما باید فرض اولیه خود را بر صداقت طرف مقابل بگذارید، مگر آن که با چیزی برخلاف آن روبه‌رو شوید. از آنجا”‌”¹ که از بین رفتن اعتماد به سختی قابل جبران است، سعی کنید از همان ابتدای زندگی مشترکتان، صداقت و راستی را رعایت کنید

اگر عادت دارید بدون اجازه به سراغ وسایل شخصی همسر یا فرزندتان بروید، باید بدانید که بدون اجازه، گشتن وسایل دیگران آنها را بشدت خشمگین می‌کند.

برای این منظور سعی کنید با آنها روابط صمیمی برقرار کنید تا خودشان شما را در جریان زوایای مختلف زندگی‌شان قرار دهند.

 

نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند

ـ روابط انسانی به دلیل ماهیت خاصی که دارند، نمی‌توانند به صورت دقیق مرزبندی شوند. ”‹سعی کنید در روابط خود با دیگران و حفظ حریم خصوصی‌تان انعطاف‌پذیر باشید.

ـ اعتماد را فراموش نکنید. یک اصل اساسی در زندگی این است که شما باید فرض اولیه خود را بر صداقت طرف مقابل بگذارید، مگر آن که با چیزی برخلاف آن روبه‌رو شوید. از آنجا”‹ که از بین رفتن اعتماد به سختی قابل جبران است، سعی کنید از همان ابتدای زندگی مشترکتان، صداقت و راستی را رعایت کنید.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات