یک ارتباط زورکی

در هر ارتباطی سطح خاصی از مطالبات و تمایلات وجود دارد اما لازم است بدانید احتمال دارد درست در حالیکه شما اشتیاق و شور فراوانی در این زمان نسبت به طرف مقابل دارید اما ........

,روانشناسی روابط اجتماعی

وقتی که قصد شروع یک ارتباط را دارید،  مجموعه ای از ریزه کاری ها وجود دارد که لازم است مراقب باشید و رعایت کنید زیرا ممکن است نسبت به آنها خیلی شتاب زده عمل کرده و یک دوستی خوب را از دست دهید. این دست بی توجهی ها  سبب از بین رفتن هرگونه ارتباط موفقیت آمیزی می شود که می توانستید با شروع درست  رابطه تان آن را حفظ کنید ولی شما با یک یا چند اقدام نادرست دیگر قادر به درست کردن آن نخواهید بود زیرا همواره اولین ارتباطات و نخستین شیوه های تعامل تاثیری شگرف بر ذهنیت فرد از طرف مقابل می گذارد و لذا اگر شما در نخستین جلسات ملاقات و ارتباط رفتاری ناسنجیده داشته باشید، شخص مقابل ممکن است به کلی از شما ناراحت و دلگیر شده باشد و یا امکان دارد به نظر رسد که شما به اجبار خواهان این ارتباط هستید(ارتباط تحمیلی).

در هر ارتباطی سطح خاصی از مطالبات و تمایلات وجود دارد اما لازم است بدانید احتمال دارد درست در حالیکه شما اشتیاق و شور فراوانی در این زمان نسبت به طرف مقابل دارید، نظر و دیدگاه او نسبت به شما و ارتباط با شما کاملا متفاوت باشد. ممکن است او خواهان تداوم تدریجی و آرام ارتباط با شما و یا حتی برقراری ارتباطات دوستانه و صمیمانه و همزمان با افراد دیگر باشد پس از این موضوع ناراحت نشوید و احساس ناتوانی و اهانت نکنید زیرا او نیازمند زمان و فرصتی است که بتواند مراوداتش با شما را مورد حلاجی قرار دهد و یک انتخاب درست داشته باشد.

با متوقع شدن و داشتن انتظارات افراطی از طرف مقابل تان در یک ارتباط، شما به خودتان صدمه می رسانید زیرا اغلب مواقع او قادر به برآورده ساختن انتظارات بی حد و حصر شما نیست. شما باید تا زمانی که هنوز رابطه صمیمانه با طرف مقابل تان برقرار نکرده اید، از گفتن اینکه انتظارتان چیست و یا چکار برایتان بکند خودداری کنید.

 

ارتباط خود را درست شروع کنید

هر ارتباط صمیمانه و عمیقی مانند یک بذر است که نیازمند زمان  و توجه کافی است تا رشد کند و پرورش یابد لذا نباید انتظار داشته باشید تعامل تان با طرف مقابل به طور فوری و آنی به بهترین سطح ممکن ارتقا یابد. اگر این انتظار را داشته باشید شما تنها به خودتان صدمه خواهید زد زیرا تنهایی عاید شما خواهد شد. وقتی که ارتباط تان را شروع می کنید طرف دیگر را در مخمصه و فشارقرار ندهید. او نیازمند وقت و فرصتی است تا بتواند از سایر دوستان قبلی اش جدا شود، شما را مورد ارزیابی قرار دهد و خودش را در رابطه با شما پیدا کند. اگر او حس کند که شما در حال انحصار و تصرف همه  اوقات شخصی او هستید کم کم شروع به  پاسخ ندادن به تماسهای شما می کند تا وقت و زمانش را از شما دور کند که این اصلا علامت خوبی نیست زیرا این مساله به شما نشان می دهد که بیشتر از آنکه جاذبه داشته باشید دارای دافعه در روابط دوستانه هستید. هر دوی شما لازم است در کنار این ارتباط دوستانه، با افراد دیگر هم مراوده و ارتباط داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید انتخاب درستی انجام می دهید و یقین پیدا کنید که واقعا خواهان ورود و شروع این ارتباط هستید یا نه.

آهسته حرکت کنید و در ابتدا فقط در انتظار روابطی عادی باشید نه خیلی نزدیک و صمیمانه (مثلا نباید توقع داشته باشید که یک دفعه بدون طی مراحل و زمان کافی با هم به مسافرت بروید و یا مشغول دیگر تفریحات شوید)

 علاوه بر زمان، شما محتاج فاصله کافی و لازم از طرف مقابل هستید. این به شما فرصت فکر کردن درباره این شخص را می دهد و می توانید بفهمید با چه کسی قرار است رابطه دوستانه برقرار کنید. فاصله و فضا بسیار حایز اهمیت است چون به شما فرصت می دهد که به ارزیابی واقعی خودتان و طرف مقابل بپردازید. برخی افراد در همان ابتدای دوستی و آشنایی وارد سوالات و بررسی های بسیار خصوصی و افراطی می شوند لذا مراقب باشید زیرا اگر این گونه رفتار کنید تا مدتها موفق به برقراری ارتباط نخواهید شد. دوست شما نیاز ندارد که به شما پاسخ دهد بلکه به دنبال فردی همراه و مهربان است. یادتان باشد که شما دو نفر تازه در نخستین روزهای آشنایی با هم هستید.

در ضمن برخی از افراد شتابزده اند که به سرعت و بعد از شکل گیری یک دوستی، وارد سایر دایره های آشنایی و خانوادگی طرف مقابل شوند؛ اما توصیه می کنیم عجله نکنید که مثلا خیلی سریع، با دوست وی نیز رابطه برقرار کنید چرا که شما هنوز موقعیت خودتان را هم نزد وی تثبیت نکرده اید. او مانند هر کس دیگری  نیاز دارد که در خارج از ارتباط دوستانه با شما، زندگی و حیات شخصی خود را داشته باشد و .... اجتماعی که او برای خودش ایجاد کرده نیازمند تداوم ارتباط با دیگران است و مسلما شما نمی توانید تمام حیات اجتماعی وی را تصاحب کنید.

مسلما هر دوستی صمیمانه ای، در ابتدا به صورت یک ارتباط سطحی آغاز می شود و با گذشت زمان قادر خواهید بود که آن را پرورش دهید تا به یک ارتباط عمیق و قابل اعتماد تبدیل شود.

 

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات