شما ابر رایانه نیستید - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شما ابر رایانه نیستید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روابط اجتماعی از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

شما ابر رایانه نیستید

آیا می دانید استرس و فشار کاری به طور جدی سلامتی انسان را به خطر می اندازد؟ کارهای اداری اغلب با مطالبات گوناگون و استرس زیادی همراه است. برای مقابله با این فشارها و داشتن یک روز کاری آرام مطالعه این مطلب را از دست ندهید!

شما ابر رایانه نیستید
,روانشناسی روابط اجتماعی

امروزه کارمندان اداری در آن واحد به چندین کار متفاوت می پردازند؛ یعنی بطور متوسط در هر 3 دقیقه پرونده ی نیمه کاره ایی را رها و به کار دیگری مشغول می شوند. به این ترتیب روز کاری آنها تشکیل می شود از انجام وظایف گوناگون و اغلب متفاوت که بی وقفه بر آنها محول می شود. البته اینگونه کار کردن تنها از عهده ی کامپیوترهای مدرن بر می آید. پرداختن به 8 کار متفاوت در آنِ واحد شاید قهرمانانه به نظر بیاید اما باور کنید ثمری در پی ندارد.

 در واقع اینگونه کار کردن طاقت فرسا، بی حاصل و بی نهایت استرس زا است. بجای اینکه هر لحظه جواب نامه ها یا ایمیل هایتان را بدهید، دو یا سه پرونده روی میز یا صفحه ی کامپیوترتان باز باشد و یا بلافاصله پاسخ پیام های تلفنی را بدهید، برنامه تان را به گونه ایی تنظیم کنید که کارها را یک به یک انجام دهید نه در آنِ واحد! در شروع ساعت کاری، دو ساعت بی وقفه را به انجام وظیفه ی اصلی تان اختصاص دهید. در این حین به نامه یا ایمیلی جواب ندهید. وقتی این مدت به اتمام رسید ایمیل ها یا نامه هایتان را بخوانید و سریع پاسخ دهید. به صرف ناهار بروید و سپس بعد از ظهر را نیز به همین منوال برنامه ریزی کنید. یک زمان بخصوص( مثلا بعد از صرف ناهار یا یک ساعت قبل از ترک محل کار) را به پاسخ دادن به پیام های تلفنی اختصاص دهید.

 

در بین کار نفسی تازه کنید

کار زیاد و انجام وظایف چند گانه، ابتکار عمل یا تمرکز را کم رنگ تر می سازد. واقعیت این است که مغز انسان به طور چرخه ایی عمل می کند یعنی فعالیت می کند و در پی آن نیاز به استراحت دارد. بنابراین بعد از یک یا دو ساعت کار بی وقفه به مدت 5 دقیقه دست از کار بکشید: استراحتی بکنید، عضلاتتان را بکشید خلاصه اینکه حرکتی بکنید. به این ترتیب نه تنها کار شما کیفیت بهتری می یابد بلکه بدون اینکه متوجه باشید یک فعالیت ضد استرس نیز در برنامه ی کاریتان گنجانده اید.

 

به همکارانتان نمره بدهید

نمره ی ده برای همکارانی که به اصطلاح «ضدحال اند» و نمره ی بیست برای آنهایی که به شما انرژی می دهند. حتی المقدور از ده ها دوری کنید و بر عکس زمانیکه احساس کردید باطری های یتان در حال خالی شدن است لحظاتی دست از کار بکشید و پیش همکاران بیستی بروید.

 

نوشیدن قهوه یا چای را در جلسات و نشست های گروهی فراموش کنید

بر اساس نتایج یک پژوهش  زمانیکه اعضای گروهی در طول نشست ها یا جلسات چای یا قهوه می نوشند، بازده کاری کمتری دارند. همچنین در جریان همین پژوهش مشاهده شده است به محض اینکه افراد فکر می کنند نوشیدنی آنها حاوی کافئین بوده، استرس شان مانند ضربان قلب شان بالا می رود.

باید بدانید که مشکل 80 درصد از افرادی که به پزشک مراجعه می کنند به استرس و فشارهای روحی مربوط می شود

بروشور اماکن دیدنی مورد علاقه تان را در دفتر کارتان داشته باشید

بروشور شهرها یا اماکن دیدنی مورد علاقه تان را روی میز کارتان داشته باشید. وقتی استرس یا فشار کاری بر شما مستولی شد چند لحظه ای برای ورق زدن بروشور دست از کار بکشید. اینکار علاوه بر اینکه نوید یک تعطیلات خوب را می دهد به شما یادآوری می کند که باید سخت کار کنید تا بتوانید بجای مورد علاقه تان سفر کنید.

 

وسایل شخصی تان را در اتاق کارتان بچینید

بعنوان مثال چند قاب عکس از همسر، فرزندان یا دوستانتان را روی میز قرار دهید یا عکس هایی از خودتان را به در و دیوار بزنید. دم دستتان اشیا یا یادگاری هایی را قرار دهید که یادآور مناسبت های خاصی است. وقتی کلافه می شوید یا استرس سراغتان می آید به عکس ها نگاه کنید و خاطرات خوش آن لحظه ها را به خاطر بیاورید. یادگاری هایتان را در دست بگیرید و به روز یا مکانی که آنرا دریافت کرده اید فکر کنید. خلاصه اینکه ذهنتان را به خاطرات خود بسپارید و دوباره با انرژی مضاعف به کار برگردید.

,روانشناسی روابط اجتماعی

دفترچه یادداشتی دم دستتان باشد

دفترچه یادداشتی در کشوی میز کارتان نگه دارید. ترجیحا در کشو قفل باشد. هر بار که کلافه یا دچار یاس و استرس شدید دفترچه را در بیاورید و هر آنچه را که دوست دارید نثار رئیس، همکاران یا ارباب روجوع هایتان بکنید در دفترچه یادداشتتان بنویسید. فقط توجه داشته باشید فرد دیگری غیر از خودتان به دفترچه دسترسی نداشته باشد. اینگونه بدون اینکه از کار بیکار شوید احساسات منفی تان را تخلیه کرده اید! از این گذشته این قبیل یادداشتها کمک می کند تا به شکل واقع گرایانه ایی نسبت به کار و افرادی که کلافه تان می کنند شناخت پیدا کنید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه کامپیوتر مکان مناسبی برای نگهداری این قبیل یادداشتها نیست.

 

 

مرخصی استعلاجی بگیرید

اگر به طور غیرعادی از ناحیه ی سر، گردن، کمر یا ... احساس درد کردید یا بد خوابی داشته اید و یا بی دلیل با همکارانتان بداخلاقی می کنید یعنی وقت آن رسیده که یک روز مرخصی استعلاجی بگیرید. روی تقویم یک روز مناسب را علامت بگذارید.لازم نیست عذاب وجدان بگیرید! دروغی در کار نیست.. شما واقعا مریض شده اید فقط مشکلتان بیشتر از آنکه جسمی باشد روحی است. اگر این روز را مرخصی نگیرید تا به کارهای دلخواهتان بپردازید امکان دارد واقعا مریض شوید. باور نمی کنید؟ باید بدانید که مشکل 80 درصد از افرادی که به پزشک مراجعه می کنند به استرس و فشارهای روحی مربوط می شود.

 

 

فاطمه مهدی پور

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شما ابر رایانه نیستید شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

برشور به شکا گل

شما ابر رایانه نیستید گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات