موارد لازم برای برقراری ارتباط موثر

ارتباط به معنای برخوردهای متفاوت با اشخاص متفاوت است .امروزه ما در دنیایی زندگی می کنیم که ناگزیرازارتباط وبرخورد با دیگران هستیم. ما هر روز به شیوه های مختلف با سایرین ارتباط برقرار کرده و اندیشه ها ،‌احساسات و دانسته های خود را به یکدیگر منتقل می کنیم.

,روانشناسی روابط اجتماعی

ارتباطات عامل ومنشا بسیاری از شادیها وغصه ها و رنجها ی زندگی است .آنچه مسلم است که هیچ کس قادر  نیست بدون کمک ومساعدت وارتباط با دیگران ، نیازهای معمولی خود را برطرف سازد. اما فراموش نکنید چنانچه خواهان برقراری ارتباط سودمند باشید باید از راه های درست برقراری ارتباط آگاه بوده و راه کارها را در جای مناسب آن اعمال نمایید. ما انسانها با یکدیگر مشترکات فراوان داریم ،با کمی تمرین می توان خود را همراه دیگران بیابیم و با آنها دوست وهم رای شویم. اگرچه بعضی از مردم در این زمینه دچار گرفتاریهایی میشوند، علت اصلی گرفتاریهای آنها در برقراری ارتباط با یکدیگر،این است که هر کدام به شیوه خود با دیگران ارتباط برقرار میکنند.                               

                                                                       

گام های برقراری ارتباط موثر

صریح وصادق باشید:  سعی کنید در روابط خود با دیگران صریح وصادق باشید، بدون ابهام و با صراحت و صداقت صحبت کنید. کلمه ها و جمله ها صریح و روشن باشند تا بتوانند منظور ما را به طرف مقابل منتقل کنند.  روابطی که این اصل راندارند بی شک قطع خواهند شد. چون اگر منظور خود را با صراحت بیان نکنیم طرف مقابل ما به اشتباه می افتد وبه حدس وگمان متوسل می شود واز واقعیت دور می گردد.

شنونده خوبی باشید : شاید بگویید گوش کردن که کاری ندارد, بله گوش کردن ساده است اما اگر شنونده فن گوش کردن را نتواند به درستی به کار ببندد , رابطه سالم و موثری پدید نمی آید.واقعیت این است که گوش کردن یکی از مهم ترین توانایی هایی است که هم در شروع،  هم در ادامه و هم در خاتمه یک گفتگو، کاربرد دارد.گوش دادن یعنی شنیدن واقعی احساس طرف مقابل. شنیدن واقعی وقتی رخ می دهد، که تمام سعی خود را به خرج بدهید تا هیجانات، کلمات و لحن صحبت و زبان بدن طرف مقابل را بفهمید. برای گوش کردن نه تنها از گوش ها بلکه از چشمهایتان نیز استفاده کنید . زیرا گاهی اوقات حالت چهره و  دستها از کلمات گویاتر هستند و مفاهیم بیشتری را منتقل می کنند .

گوش کردن به سخن وکلام دیگری موجب می شود تا او در نهایت آرامش خیال ، به طور واقع ، منویات قلبی واحساسات خود را با ما در میان بگذارد وبرایمان احترام قائل شود وآماده شنیدن نظرات ما شود. عدم دقت و علاقه کافی در گوش کردن یک اهانت آشکار تلقی شده و باعث عدم ارتباط می شود. برای آنکه محبوب دیگران شوید باید حس گوش کردن را یاد بگیرید, تمرین کنید و بسیار به کار ببندید.اگر قرار است به حرف دیگری گوش بدهید، باید مطمئن شوید واقعاً به حرفهایش توجه کردید. عوامل حواس پرتی را رفع کنید.برای مثال تلویزیون را خاموش کنید. روزنامه را کنار بگذارید. سعی کنید گفتگو در محیطی صورت گیرد که عوامل مزاحمی نظیر سرو صدا و.. که می تواند تمرکز شما را در فرایند گوش دادن باشد، در حداقل میزان باشند.

همدلی را در خودتان تقویت کنید : یکی از عواملی که در پایداری روابط، بخصوص در روابط زناشویی، مۆثر است، «همدلی» است. توجه با تمام وجود ، حضور داشتن کامل، خود را به جای دیگران گذاشتن و از دریچه چشم آنان نگاه کردن مستلزم شجاعت، شکیبایی و احساس امنیت خاطر است .مراد از همدلی آن است که در روابط میان فردی، نسبت به رخدادها و حوادث اتفاق افتاده برای مخاطب، احساسی در حد احساس او داشته‌ایم و به عبارتی روشنتر، شریک در غم و شادی او گردیم. همدلی شما را پذیرا، باز و گشوده نگاه می دارد.

تماس چشمی داشته باشید: ارتباط چشمی از مهمترین مهارتهای ارتباطی است .چشم ها آینه ی روح اند. چشم های ما اطلاعات مهم و پیچیده ای در مورد احساس ما به دیگران می دهد. فکر نکنید یک نگاه کردن شتاب زده ارتباط برقرار میکند . برخورد چشمی مناسب بیش از یک نگاه سریع تاثیر گذار است و باعث ایجاد حس اطمینان و اعتماد مخاطب نسبت به شما می شود. ما با نگاه کردن به طرف مقابل می فهمانیم که به صحبت کردن با او علاقمند هستیم.سعی کنید در نگاهتان صمیمیت و جدیت باشد . آهسته پلک نزنید آهسته پلک زدن ،‌احساس فاصله و سردی را به بیننده القا می کند.

نکته ای که در بسیاری از مواقع جواب می دهد این است که در خلال نگاههای خود گهگاه تبسمی دوستانه بر لب داشته باشید.از گوشه چشم به کسی خیره نشویدزیرا مخاطب فکر می کند در حال ارزیابی او هستید یا شاید هم نسبت به او شک دارید . البته نگاه مستقیم را با زل زدن اشتباه نگیرید

به رفتارهای غیر کلامی طرف مقابل توجه کنید: اهمیت رفتارهای غیر کلامی اگر بیشتر از رفتارهای کلامی نباشد، قطعاً کمتر نیست. زبان رفتار که بخش عمده ای از ارتباطات غیر کلامی را تشکیل می دهد، شامل رفتارهایی است که به کمک آنها بهتر می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. وقتی که افراد از یک گفتگو خسته می شوند، معمولاً خستگی خود را با زبان بدنی به زبان می آورند!!!قطع تماس چشمی آنها با شما، به ساعت نگاه کردن، این پا و آن پا شدن، تکان دادن صندلی از جمله رفتارهایی هستند که به محض مشاهده آنها باید به گفتگو پایان داد. در فرایند ارتباط غیر کلامی، خبرگی و استفاده به جا از زبان رفتار بسیار مهم است.

 

 

فرآوری:آسیه ملک دار

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع:

-سایت مدیر یار- محمد سیدا

- وبلاگ علوم ارتباطات اجتماعی-بتول صادقیان

-سایت زیبا وب- گردآوری : حمید رضا ترکمندی

- حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد سمنان

مهارت های زندگی-  دکترحسین خنیفر- مژده پورحسینی"How to Communicate", Elizabeth-

-سایت تاپ ایران- مقاله ارتباط موثر اجتماعی و موفقیت

-مهارت های زندگی –حسین ناصری

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات