هوش اجتماعی‌تان را محک بزنید

درباره هوش اجتماعی تعاریف زیادی شده است که شاید ساده‌ترین آنها این است که داشتن هوش اجتماعی کاری می‌کند تا با دیگران ارتباط بهتری داشته باشیم و توانایی تفاهم و مدیریت آن در مردان و زنان نشانه داشتن ”‌هوش اجتماعی”‌ است.

,روانشناسی روابط اجتماعی

مدیرعامل یک شرکت بزرگ تجاری است، هر روز و هرساعت جلسه دارد، آدم‌های زیادی برای دیدنش می‌آیند و می‌گویند او بهترین مشاور و برنامه‌ریز است. در روابط میان فردی جانب انصاف را دارد و مدیریتش بر نیروی انسانی شرکت مثال‌زدنی است. فقط یک ایراد کوچک در شخصیت اوست که از دوران کودکی آزارش می‌دهد، با وجود هوش هیجانی و هوش انتزاعی او هنگام صحبت درجمع نفسش بند می‌آید، کمی یخ می‌کند، سرخ می‌شود و... خجالت امانش را بریده، تا آنجا که اگر کارمندان زن او را نبینند او گویا آنها را ندیده تا مجبور نشود بایستد و با آنها احوالپرسی کند، دیگر همه شرکت می‌دانند که او نه مردم گریز است و نه مغرور، او تنها از نبود هوش اجتماعی رنج می‌برد، او نویسنده خوبی است، اما ارتباط کلامی و درون گروهی‌اش از ضعف شدید رنج می‌برد.

درباره هوش اجتماعی تعاریف زیادی شده است که شاید ساده‌ترین آنها این است که داشتن هوش اجتماعی کاری می‌کند تا با دیگران ارتباط بهتری داشته باشیم و توانایی تفاهم و مدیریت آن در مردان و زنان نشانه داشتن ”هوش اجتماعی” است.

واکنش مغز در فرآیند هوش این است که از شخص خواسته می‌شود عاقل‌تر و پخته‌تر عمل کند.مغز انسان پیچیده‌ترین، پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین ارگانی است که در جهان شناخته شده است پس سر و کار داشتن با تعداد زیادی مغز به طور همزمان نشانه بلوغ است، کسانی که از لحاظ اجتماعی هوش بالایی دارند، برای برقراری ارتباط با دیگران و فهمیدن صحبت‌های آنان مجبورند از همه قدرت مغز و بدنشان استفاده کنند.

آنها باید بدانند چگونه ارتباط برقرار کنند، چطور دوست پیدا کنند و چطور دوستانشان را نگه دارند. افراد با هوش اجتماعی بالا، با کسانی که گذشته، سن، فرهنگ و عملکرد احساسی ـ اجتماعی متفاوتی دارند راحت هستند و مهم‌تر آن که قادرند کاری کنند که دیگران در کنار آنان احساس راحتی و خوشحالی داشته باشند .

 

ویژگی‌های افراد باهوش اجتماعی

به گفته برخی روان‌شناسان، افراد باهوش اجتماعی بالا ویژگی‌های زیر را دارند:

1 ـ اطمینان داشتن از این که خودتان هستید.

2 ـ داشتن دید وسیعی نسبت به زندگی، این که بدانید به کجا می‌روید.

3 ـ داشتن علاقه پایدار نسبت به دیگران

4 ـ احترام قائل شدن نسبت به دیگران

5 ـ انتقال فکر، توانایی خواندن و استفاده از زبان رفتاری برای انتقال فکر.

6 ـ آگاهی از زمان مناسب صحبت کردن و گوش دادن

7 ـ داشتن نگرش مثبت.

هر کس دوست دارد به خاطر شایستگی‌ها و کمالاتش شناخته شود وهر کس مطمئنا شایستگی‌های خوبی دارد! عکس این مساله انتقادکردن، محکوم‌کردن یا شکایت‌کردن است

تمرین هوش اجتماعی در روابط اجتماعی

داشتن هوش اجتماعی همیشه ذاتی نیست و به شیوه‌های تربیتی اعمال‌شده بر ما مربوط است، کسب این هوش با تمرین آسان خواهد شد. بنابراین با نکات ساده می‌توان به تقویت این هوش نایل شد.

به دنبال نکات مثبت باشید: به دنبال نکات مثبت در دوستان، همکاران و اطرافیانتان باشید. این مساله بخصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که با طرف مقابلتان موافق نیستید. سعی کنید به هر شخصی به عنوان یک فرد منحصر به فرد احترام بگذارید.

هر کس دوست دارد به خاطر شایستگی‌ها و کمالاتش شناخته شود وهر کس مطمئنا شایستگی‌های خوبی دارد! عکس این مساله انتقادکردن، محکوم‌کردن یا شکایت‌کردن است.

تا جایی که ممکن است از جر و بحث دوری کنید:  این جمله نه به این معناست که از بحث‌های اساسی که بیان‌کننده نظرات و عقاید شماست بپرهیزید، بلکه منظور این است که باید از موقعیت‌هایی که هرکدام از شما سعی دارد تا دیدگاه خودتان را صحیح‌ترین دیدگاه جلوه دهید ـ در حالی که می‌گویید نظر و دیدگاه دیگران اشتباه است ـ دوری کنید.

نظرات دیگران را هم ببینید: به اهداف، ایده‌ها و خواسته‌های (البته صحیح) دیگران نیز اهمیت دهید و از آنها حمایت کنید. پیروی‌کردن از این قانون ممکن است سخت به نظر برسد، مخصوصا اگر شما با آن چیزی که آنها می‌گویند کاملا مخالف باشید.

اشتباهاتتان را بپذیرید: هیچ چیز آزاردهنده‌تر از این نیست که کسی اشتباهی را مرتکب شود ولی قبول نکند که اشتباه کرده است. قبول‌نکردن اشتباهات و رد آنان نشان می‌دهد که شما خودخواه و متکبر هستید، کمبود اعتماد به نفس دارید و به عبارتی دقیق‌تر با خودتان و دیگران صادق نیستید.

,روانشناسی روابط اجتماعی

قدرشناسی و تعریف و تمجید را از یاد نبرید: هیچ چیز به اندازه شنیدن گاه و بیگاه تعریف و تمجید، انسان را مستعد و سزاوار تعریف و تمجید نمی‌کند، در صورتی که به فردی بگویید تو انسان دوست‌داشتنی و دلپذیری هستی، بی‌شک چنین خواهد شد.

برای آن‌که دیگران شما را دوست داشته باشند، تنها یک مهارت کافی است و آن، مهارت تعریف‌کردن از رفتارهای خوب دیگران است. قدرشناسی برای همه افراد نوع بشر مهم و فراموش‌نشدنی است. همه انسان‌ها دوست دارند مورد تمجید قرار گیرند، زیرا شنیدن چنین جملاتی همیشه دلپذیر و شادی‌افزاست. برخی ویژگی‌های اشخاص مستحق تمجید عبارتند از: خرد، سخاوت، درایت، تدبر، هوش، اندیشمندانه‌بودن اعمال، فراست، مهربانی، عزت‌نفس و... .

 

معمولا مهم‌ترین قوانین تعریف و تمجید عبارتند از:

ـ  پرگو، اغراق‌گو و مبالغه‌آمیز نباشید. تعریف و تمجید را مختصر به‌کار ببرید.

ـ برای تعریف و تمجید منتظر یک اتفاق فوق‌العاده نباشید و این کار را بلافاصله انجام دهید.

ـ وقتی از کارهای طرف مقابل شاد و خوشحال می‌شوید، این رفتار را صادقانه بروز دهید.

ـ از عبارت‌های صددرصد مثبت استفاده کنید.

ـ طوری تعریف و تمجید کنید که شنونده احساس احترام و ارزشمندی پیدا کند.

ـ درباره افرادی که از آنها شناخت قبلی ندارید، ابتدا به دقت به حرفشان گوش داده و سپس فرصتی به‌دست آورید تا از وی تمجید کنید.

از تعریف و تمجیدهای افراطی پرهیز کنید چرا که شیرینی آن دل انسان را می‌زند. تمجیدهای افراطی نه‌تنها بر محبوبیت طرف مقابل نمی‌افزاید، بلکه یکی از آفات اساسی ارتباط موثر به حساب می‌آید.

مطمئن باشید اگر در پشت کلام شما احساسی ریاکارانه پنهان باشد، زبان بدنتان آن احساس را آشکار می‌کند.

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: جام جم آنلاین/ سایت بیتوته

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات