روشهای کسب احترام در محیط کار - آکا
loading...

روشهای کسب احترام در محیط کار

اگر شما فرد قابل احترامی شناخته شوید مسلما در کسب و کارتان هم شناخته شده تر بوده و ارزش و اعتبار بالاتری را دارا هستید......

,روانشناسی روابط اجتماعی

احترام به معنای احساس ارزش و اعتبار برای افراد است و خود فرد آن را به دست می آورد. با اینکه همه ی انسانها شایسته احترام هستند، اما متاسفانه حقیقت این است که برخی از افراد قادر به کسب این احترام نیستند. البته راه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید خود را در موقعیت هایی قرار دهید که احترامی را که سزاوار آن هستید به دست آورید. مهمترین عوامل در این زمینه احترام گذاشتن به دیگران، احترام گذاشتن به خودتان، داشتن اعتماد به نفس، نترسیدن از تصمیم گیری و ... است. این عوامل به شما کمک می کند تا احترامی را که شایسته شماست کسب کنید.

مسلماً هر کسی احترام را دوست دارد، تنها شاید درجه ی آن متفاوت باشد، امّا مطمئناً هیچ کس نمی تواند منکر این نیاز  حتّی در حدّ کم باشد.

اگر انتظار دارید که دیگران با شما با احترام رفتار کنند، اولین قدم این است که با دیگران با احترام رفتار کنید. اگر رفتاری غیر محترمانه با دیگران دارید، برای آنها هم احترام گذاشتن به شما دشوار خواهد شد. احترام گذاشتن به دیگران نشانه این است که خود شما نیز شایسته احترامید. ضمن اینکه هیچ ابزار مدیریتی به اندازه احترام مهم نیست لذا می‌خواهیم روشهایی مطمئن برای کسب آن به شما ارائه دهیم. تجارت و کسب و کار بیشتر به مسایل مالی مربوط می‌شود اما پولی که در هر سازمانی قابل خرج کردن است احترام است. اگر شما فرد قابل احترامی شناخته شوید مسلما در کسب و کارتان هم شناخته شده تر بوده و ارزش و اعتبار بالاتری را دارا هستید.

برخلاف تصور عامه، داشتن یک شغل با رده بالای سازمانی یا مدیریتی، نمی‌تواند برای فرد احترام بیاورد. در یک کلام باید گفت که شغل و کار و میزان  درآمد و .. برای افراد احترام و ارزش به ارمغان نمی اورد بلکه احترام به دست آوردنی است و بسته به سبک برخورد و نحوه تعامل افراد با اطرافیان دارد.

 

در واقع روشهایی برای کسب احترام نزد دیگران وجود دارد که عبارتند از:

- قابل اعتماد باشید. اگر مردم متوجه شوند که آن کسی که وانمود می‌کنید نیستید به شما احترام نخواهند گذاشت. انسانها یک توانایی ذاتی در یافتن (فهمیدن) تظاهر و تقلب دارد و آدم‌های متقلب را غیرقابل اعتماد، ناامن و حتی گاهی اوقات بی ارزش (بی‌اهمیت) می‌دانند. از طرف دیگر، انسانها همیشه به طرف افرادی که صادق نبوده و متظاهر نیستند جذب می‌شوند. بنابراین خود واقعی بودن پایه‌ای برای کسب احترام است.

 

-نکته سنج و دقیق باشید: اگر در ارتباط با مردم نکته سنج باشید ودر ارتباطات تان دقیق باشید و اطرافیان در تعامل با شما بفهمند که واقعا به حرف‌هایشان گوش داده می‌شود و آنچه را که درباره مشکلات شان، آرزوهایشان، ترس شان و اهداف شان و ... برای شما عنوان می کنند نزد شما بااهمیت است؛ به شما اعتماد بیشتری کرده و برای تان احترام قایل خواهند بود. این آگاهی به شما کمک می‌کند که بفهمید چطور می‌توانید بهترین کمک را به آنها بنمایید.

اگر استفاده از شایعات در محل کار آسان و ساده باشد هیچکس برای فردی که نمی تواند رازی را نزد خود نگهدارد احترامی قایل نخواهد شد

- با خرد و بصیرت باشید. محیطکار این پتانسیل را دارد که

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات