loading...

یک سخنران حرفه‌ای و  تاثیرگذار

در طول زندگی خیلی مواقع مجبور به صحبت در مقابل جمع هستیم. از یک کنفرانس کوچک کلاسی تا دفاع پایان نامه و برخی مواقع جمع های بزرگ فامیلی....

یک سخنران حرفه‌ای و تاثیرگذار - آکا

می توانیم سخنرانی در جمع  را خیلی خوب یا خیلی بد انجام دهیم و نتیجه آن دقیقا به نحوه تاثیرگذاری و ارزیابی از ما منجر می شود. خوشبختانه با آماده سازی و تمرین می توان با تسلط کامل، یک سخنرانی فوق العاده ارائه کرد.

 

برای تبدیل شدن به یک سخنران و ارائه کننده خوب می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 

برنامه ریزی مناسب داشته باشید؛ بسیار مهم است که مطمئن شوید برای نحوه ارتباط خود برنامه ریزی مناسبی انجام داده اید. ابزارهای متنوعی برای ایجاد ارتباط با مخاطب در این مقاله به شما معرفی خواهد شد که به شما این امکان را می دهد تا خیلی بهتر به ساختار آنچه می خواهید بگویید، فکر کنید.

برای انجام برنامه ریزی، به اهمیت بالای اولین پاراگراف یک کتاب فکر کنید، احتمالا اگر همان اولین پاراگراف شما را جذب خود نکند، کتاب را زمین خواهید گذاشت. همین اصول در مورد سخنرانی نیز صدق می کند؛ شما از همان شروع صحبت نیاز به تهییج مخاطبان خود دارید. برای مثال می توانید با یک آمار جالب، تیتر یک خبر روز یا دغدغه ای مشترک بین خود و مخاطبان تان صحبت خود را شروع کنید. می توانید از ابزار قدرتمند داستان گویی (که قبلا در همین ستون معرفی شد) و با تعریف یک داستان، سخن خود را آغاز کنید. برنامه ریزی مناسب موجب می شود تا آمادگی بهتری برای پاسخ به سوالات غیرقابل پیش بینی مخاطبان در طول سخنرانی داشته باشید.

 

تمرین کنید؛ تمرین منظم، از شما فردی کامل برای سخنرانی می سازد. بدون داشتن تمرین، شما نمی توانید روان و با اعتماد به نفس در یک جمع صحبت کنید. برای مثال اگر فرصتی برای آموزش دادن یا برگزاری جلساتی به صورت گروهی به دست می آورید، حتما سعی کنید در آن صحبت برای جمع داشته باشید.

اگر قصد دارید متن سخنرانی برای خود آماده کنید، در اسرع وقت اقدام کنید تا فرصت بیشتری برای تمرین داشته باشید. در تمریناتی که به تنهایی انجام می دهید، این امکان را دارید که با تامل بیشتری روی تاکید بر کلمات و واژگان وقت بگذارید. بعد از یک تمرین اولیه، سعی کنید یک سخنرانی آزمایشی برای همکار یا همسر خود ارائه دهید تا احساس راحتی بیشتری با کلمات داشته باشید. ضمن اینکه در این اجرای آزمایشی می توانید از مخاطب خود بازخورد بگیرید.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از پشت تریبون سخنرانی کنند، در حالی که تریبون مانعی بزرگ بین شما و مخاطبان است. سعی کنید به جای ایستادن در پشت تریبون، با راه رفتن در حین سخنرانی، استفاده از زبان بدن، سخنرانی خود را پرانرژی تر ارائه کنید

با مخاطبان خود تعامل داشته باشید؛ در هنگام سخنرانی، حتما سعی کنید با مخاطبان خود ارتباطی تعاملی برقرار کنید. این موضوع باعث می شود احساس دوری کمتری از شنوندگان داشته باشید و همه با پیامی که می خواهید منتقل کنید، درگیری ذهنی داشته باشند. بر اساس شرایط، به صورت فردی یا گروهی سوالی مطرح کنید و افراد را به ارائه پاسخ تشویق کنید.

به کار بردن بعضی کلمات قدرت شما را به عنوان یک سخنران کاهش می دهد. برای مثال به کار بردن جملاتی چون «فقط اضافه کنم، من فکر می کنم ما ممکن است...» یا «من فقط فکر می کنم این طرح خوب است...»؛ کلماتی مانند«فقط»، «من فکر می کنم» و «در واقع» از خودباوری و اقتدار شما کم می کند و استفاده از آنها مناسب نیست.

مهم است در حین سخنرانی به چگونگی صحبت خود توجه کنید. اگر عصبی باشید، ممکن است سریع صحبت کنید. این موضوع شانس اینکه کلمه ای را از قلم بیاندازید و جمله شما بی معنی شود، افزایش می دهد. خود را مجبور کنید تا شمرده تر صحبت کنید و تنفس عمیق داشته باشید. برای جمع بندی افکارتان نیز در طول صحبت هراس نداشته باشید؛ مکث کردن بخش مهمی از سخنرانی است و موجب می شود تا شما با اعتماد به نفس و طبیعی به نظر برسید.

 

از خواندن کلمه به کلمه از روی یک یادداشت، پرهیز کنید. به جای آن، لیستی از نکات مهم خود به صورت کارت های نشانه آماده کنید. به زبان بدن خود توجه کنید؛ شاید از این موضوع بی اطلاع باشید، اما زبان بدن شما، به طور مستقیم حالات درونی تان را به مخاطب منتقل می کند. اگر در هنگام صحبت، حالت عصبی داشته باشید یا به آنچه می گویید باور نداشته باشید، مخاطبان شما خیلی زود متوجه این موضوع خواهند شد. توجه به زبان بدن به ارائه رفتارهایی چون ایستادن مستقیم، تنفس عمیق، نگاه مستقیم به چشمان مخاطبان و لبخند محقق می شود. هرگز روی یک پا تکیه نکنید و حرکات اضافی در دست و پای خود نداشته باشید.

یک سخنران حرفه‌ای و تاثیرگذار - آکا

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از پشت تریبون سخنرانی کنند، در حالی که تریبون مانعی بزرگ بین شما و مخاطبان است. سعی کنید به جای ایستادن در پشت تریبون، با راه رفتن در حین سخنرانی، استفاده از زبان بدن، سخنرانی خود را پرانرژی تر ارائه کنید.

 

مثبت فکر کنید؛ تفکر مثبت می تواند تفاوت بزرگ سخنرانی های موفق باشد، چرا که به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. ترس از مسائل منفی، باعث می شود تا در یک چرخه منفی گرفتار شوید.

در طول سخنرانی از واژه های مثبت استفاده کنید. برای مثال می توانید بگویید «خوشحالم از اینکه فرصتی برای کمک به مخاطبانم به من داده شده» یا «من قصد دارم این سخنرانی را خیلی خوب ارائه کنم».

 

فیلم ضبط شده سخنرانی خود را نگاه کنید؛ در صورتی که می توانید سخنرانی های خود را ضبط کنید. می توانید نقاط ضعف خود را از این طریق شناسایی و بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید یک سخنرانی خوب و متفاوت می تواند موجب شهرت، افزایش اعتماد به نفس و ایجاد فرصت های طلایی شود، پس حتما آن را تجربه کنید!

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آماده سازی برای سخنرانی موفق و تاثیرگذار

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات