loading...

چگونگی برقراری رابطه با افراد، مواجهه با موانع ارتباطی، برخورد با اختلافات و سوتفاهمات ایجاد شده یکی از لازمه‌های موفقیت فرد در زندگی شخصی و اجتماعی‌اش است.

لحظه آشتی کنان

از آنجایی که زندگی اجتماعی مستلزم رعایت مواردی است که هم حقوق دیگران و هم حقوق فرد در آن باید مورد توجه قرار گیرد چگونگی برقراری رابطه با افراد، مواجهه با موانع ارتباطی، برخورد با اختلافات و سوتفاهمات ایجاد شده و .... یکی از لازمه‌های موفقیت فرد در زندگی شخصی و اجتماعی‌اش است. هر فردی ، برای خود عقاید ، ایده‌ها و اهدافی دارد، و شیوه زندگی خاصی را برای خود برگزیده است و لازم است از مهارتهای خاصی استفاده کند تا بتواند خود را در مسیر مناسبی که برای خود انتخاب کرده، نگه دارد. انسان اراده و اختیار و آگاهی دارد.

بر اساس اراده خود می‌تواند تصمیمهایی برای زندگی داشته باشد. این تصمیمها از موارد بسیار جزئی یا موارد بزرگ و پراهمیت را شامل می‌شود، لذا در طی این مسیر امکان دارد افرادی باشند که با فرد همسو و هم عقیده باشند و یا از طرف دیگر کسانی باشند که اقدامات فرد برای آنها ناراحت کننده و کدورت ساز شود لذا نحوه برخورد با این دست از افراد بسیار مهم است.

صرفنظر از اینکه شما در زندگی خود چه کار کرده اید، حتی اگر فکر کنید تمام کارهایی که انجام داده اید درست و صحیح بوده است، قادر نخواهید بود که تمام افراد را خوشحال کرده و راضی نگه دارید. زمانهایی فرا می رسد که دوست شما از آنچه شما انجام داده اید و یا حتی انجام نداده اید احساس ناراحتی می کند. حتی ممکن است در زمانی به موقعیتی برسید که خانواده تان نسبت به آنچه شما انجام داده اید از شما دلگیر باشند. در طول زندگی، امکان دارد با این دست موقعیتها بسیار مواجه شوید؛ لذا فکر می کنید در این شرایط باید چکار کنید؟ و یا قصد دارید چه تصمیمی بگیرید؟ لازم است یاد بگیرید که چگونه با این موارد که دیگران از شما ناراحت و دلگیر هستند مواجه شوید زیرا این اقدام به شما کمک می کند که به جای تمرکز بر روی اینکه چرا دیگران با شما این گونه برخورد کردند و یا اینکه چکار می توانید انجام دهید که شرایط بهتر شود، راحت تر در زندگی خود به جلو حرکت کنید. اگر از قبل می دانید که قرار است با چنین شخصی رو به رو شوید لازم است ببینید که چکار می توانید بکنید.

در ادامه برخی روشها برای مواجه شدن با کسی که شما سبب ناراحتی اش شده اید ارایه می گردد:

لازم است بنشینید و فکر کنید که چرا طرف مقابل از شما ناراحت است. بهترین راه برای انجام این کار این است که به دقت درباره حوادث اخیر فکر کنید و خودتان را به جای دوست یا خانواده تان قرار دهید تا حوادث را از دید آنها ببینید. هدف شما باید این باشد که ببینید اگر چنین کاری با شما بکنند شما چطور عکس العمل نشان می دادید؟ آیا ناراحت نمی شدید؟ اگر دیدید کاری کرده اید که حتی خودتان هم متوجه آن شده اید لازم است بپذیرید که شما اشتباه کرده اید تا حداقل اطمینان حاصل کنید که در آینده آن را انجام نخواهید داد.

اگر در هنگام صحبت، ملاحظه می کنید که اوضاع واقعا خراب است و احساسات به شدت در حال بالارفتن است، بهترین کار این است که از موقعیت مذکور دور شوید و در یک وقت مناسب تر به آن بپردازید

حتی اگر شما مرتکب کار غلطی نشده باشید لازم است به ناراحتی اطرافیان از خودتان اهمیت بدهید. به سادگی این واقعیت را که آنها از شما دلگیر هستند را بپذیرید و اجازه دهید آنها حرفهایشان را بازگو کنند. هنگامی که آنها مشغول گفتن و بازگویی حوادث هستند لازم است شما ساکت باشید تا آنها آنچه را می خواهند بگویند به طور کامل به زبان آورند. همچنین ساکت ماندن شما به آنها نشان می دهد که شما به حرفهایشان گوش می دهید و گاهی اوقات همین گوش دادن ساده شرایط را بسیار بهتر و ساده تر می کند زیرا آنها نیز مانند شما احساس می کنند که خودشان نیز چه اشتباهاتی داشته اند.

اگر اوضاع واقعا خراب است و احساسات به شدت در حال بالارفتن است، بهترین کار این است که از موقعیت مذکور دور شوید و در یک وقت مناسب تر به آن بپردازید. در این گونه موارد زمان به سود شما کار می کند زیرا به همه این فرصت را می دهد که آرام تر شوند و درباره آنچه واقعا اتفاق افتاده فکر کنند.

لحظه آشتی کنان

اگر زمانی که همه ناراحت هستند شما بر روی موضوع مورد اختلاف پافشاری کنید همه چیز بدتر خواهد شد. مثلا ممکن است به دلیل عصبانیت چیزی بگویید که زخم های کهنه را تازه کنید.

گاهی اوقات وقتی که دیگران از شما ناراحت هستند شما به این نتیجه می رسید که مقصر نیستید. اگر مشخص گردید که آنچه اتفاق افتاده تقصیر شما نبوده، لازم است این موضوع را با آرامش با دیگران در میان بگذارید. گاهی اوقات این ترفند خوب جواب می دهد اما گاهی نسبت به این که آنها علاقمند به شنیدن حرفهای شما نیستند، خوب جواب نمی دهد. اگر آنها علاقه ای به شنیدن حرفهای شما ندارند لازم است از تصمیم خود برای صحبت کردن با آنها در این لحظه خودداری کنید البته نه برای همیشه بلکه باید صبر کنید و در یک فرصت مناسب که آنها نیز کمی آرام تر شده اند با آنها وارد گفتگو شوید.


منبع:

tebyan.net

گردآوری خانواده آکا
گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات