شهروند نمونه ، به همین سادگی
loading...

شاید تعجب کنید از اینکه چشم و همچشمی می تواند جنبه های مثبتی داشته باشد. فرض کنید چشم و همچشمی به جای رقابت در امور مادی، نیازهای کاذب و غیرضروری جای خود را به رقابت در ویژگی های مثبت و معنوی یا رقابت برای رسیدن به یکسری اهداف مثبت و پذیرفته شده دهد.

شهروند نمونه ، به همین سادگی

با شنیدن واژه چشم و همچشمی احتمالا در وهله اول ذهن ما به سمت نوعی رفتار بیمارگونه در رقابتی منفی با دیگران و موفقیت های آنها می رود.

روان شناسان و کارشناسان هم اغلب توصیه می کنند از این خصلت منفی اخلاقی دوری کنیم. بدون تردید همه ما نمونه آدم هایی را که گرفتار چشم و همچشمی هستند، دیده ایم.

شاید بدون تعارف خودمان هم در مواقعی به بازی آن گرفتار شده ایم و بدون این که دقت کنیم انرژی زیادی را صرف آن کرده ایم.

اگرچه اصل این ویژگی همچنان به عنوان صفتی منفی شناخته می شود اما شاید بد نباشد در کنار همه جنبه های منفی آن، نگاهی هم بر جنبه های مثبت این ویژگی داشته باشیم. مثل وقتی چشم و همچشمی در امور معنوی یا کسب تحصیلات و رقابت علمی است.

در این حالت است که این خصلت نه تنها چندان نتایج منفی به دنبال ندارد بلکه می تواند سکوی پرتابی برای رسیدن به موقعیت های بهتر باشد.

شاید تعجب کنید از اینکه چشم و همچشمی می تواند جنبه های مثبتی داشته باشد. فرض کنید چشم و همچشمی به جای رقابت در امور مادی، نیازهای کاذب و غیرضروری جای خود را به رقابت در ویژگی های مثبت و معنوی یا رقابت برای رسیدن به یکسری اهداف مثبت و پذیرفته شده دهد.

یعنی به جای این که در خرید وسایل لوکس، انواع مدل لباس، آرایش، ماشین و خانه با همسایه و دوست و آشنا رقابت کنیم، الگوی خود را آن دسته از دوستان و آشنایانی قرار می دهیم که اصل اساسی زندگی شان، ساده زیستی، صمیمیت و بی آلایشی است.

در این حالت به جای این که در بازی ناتمام و بی سرانجام رقابت در خرید و چشم و همچشمی بیفتیم، به ساده و بی آلایش بودن هر چه بیشتر خود را نزدیک می کنیم.

مثلا در مهمانی های فامیلی و خانوادگی ساده ترین مهمانی ها و پذیرایی ها را سرلوحه خودمان قرار دهیم و سعی کنیم حتی از آن هم ساده تر باشیم. به عبارتی در این وضع، چشم و همچشمی و رقابت، در سادگی و صمیمیت بیشتر باشد.

در این صورت افرادی که توانایی رقابت با مهمانی ها و چشم و همچشمی های پرخرج را ندارند، از چرخه رفت و آمدهای دوستانه و خانوادگی حذف نمی شوند یا برای گرفتن یک مهمانی چند نفره تا مدت ها زیر بار قرض و استرس نمی روند.

این چشم و همچشمی های مثبت می تواند الگویی شود برای بچه هایی که ناخودآگاه و در هر لحظه در حال الگوبرداری از رفتار والدین هستند

روان شناسان معتقدند در این صورت زندگی با آرامش بیشتری دنبال می شود، استرس ها و فشارهای عصبی کمتر می شود و کارها خیلی راحت تر از زمانی که چشم و همچشمی های منفی وجود دارد، حل می شود.

تصور کنید عقد و عروسی های ساده اسباب چشم و همچشمی فامیل، دوست و آشنا شود. در آن صورت برای گرفتن فلان خانه، جهیزیه و مهریه آنچنانی یا رفتن به فلان آرایشگاه و فلان اتومبیل، هر دو خانواده زیر بار قرض و فشار روانی نخواهند رفت البته این رفتار وقتی از سوی کسانی که توانایی مالی دارند و  به اصطلاح عامیانه دست شان به دهن شان می رسد، صورت گیرد، به مراتب تاثیر بیشتری دارد.

چون در آن صورت خانواده های نسبتا مرفه، الگوی ساده زیستی می شوند و این فرهنگ از خانواده ای به خانواده دیگر منتقل می شود، حتی اگر این رفتار، الگوی یک نفر در زندگی شود باز هم ارزش دارد.

پیشی گرفتن برای رسیدن به موفقیت

رقابت در کسب علم و دانش هم از دیگر زمینه های مثبت چشم و همچشمی است. به عنوان نمونه دو دانش آموزی که برای به دست آوردن رتبه بهتر در کنکور یا مثلا گرفتن مدال المپیاد علمی در درس خواندن و برنامه ریزی بهتر داشتن، با هم رقابت دارند، دانشجویانی که در ارائه پایان نامه جامع تر و علمی تر با هم رقابت می کنند یا دو استادی که در به روز کردن اطلاعات و پربار کردن کلاس ها و جذب دانشجویان با هم رقابت دارند. در این صورت بعید است این رقابت نتایج منفی و خانمان سوز داشته باشد.

شهروند نمونه ، به همین سادگی

نهایتا تلاش و بازده علمی دو استاد را بیشتر کرده و به تعدادی دانشجوی مستعد هم انگیزه تلاش و کوشش بیشتر داده است.

بار مثبت این موضوع را می توانیم در خیلی زمینه های دیگر هم تصور کنیم. مثلا دو کارمندی که در داشتن راندمان بالای کاری رقابت دارند یا راننده های تاکسی که در برخورد خوب داشتن با مسافران با یکدیگر چشم و همچشمی می کنند. در این حالت است که رقابت در اخلاقیات و امور معنوی می تواند جایگزین رقابت بر سر ظواهر و ویژگی های منفی شود.

کارشناسان چه می گویند؟

چشم و همچشمی ممکن است در فردی به صورت موقتی بروز کند و فرد را برای این که به اصطلاح جلوی دیگران کم نیاورد ترغیب به الگوبرداری از دیگران کند هرچند در این مورد هم ناشی از ضعف شخصیتی و کمبودی است که در فرد وجود دارد اما این رفتار وقتی حالتی بیمارگونه پیدا کند و فرد همیشه و در همه حال دچار چنین ضعف شخصیتی و خلائی باشد با هیچ چیز جز چشم و همچشمی نمی تواند آرامش درون یابد.

شاید این واژه در نگاه اول ذهن را به سمت رقابت طلبی منفی و به نوعی واکنش در مقابل پیروزی ها و موفقیت های دیگران بکشاند اما در واقع چشم و همچشمی در امور معنوی شاید یک جهش مثبت در زندگی انسان ها به وجود آورد، مثلارقابت در کسب تحصیلات عالیه خود امری است که می تواند منجر به رشد و ترقی افراد شود.

در واقع می توان گفت، شاید اگر به چشم و همچشمی با دید مثبت نگاه کنیم و جنبه های منفی آن را دور بیندازیم خواهیم دید که این مقوله می تواند موتور محرک برای حرکت انسان و ایستادگی در مقابل سکون و بی حرکتی بسیاری از انسان ها باشد.

کارشناسان معتقدند چشم و همچشمی به این معناست که فرد به بلوغ فکری کامل نرسیده است. در واقع چنین فردی ضعف درونی خود را با ظواهر بیرونی جبران می کند، اما در نهایت هیچ گاه راضی نمی شود

به هر صورت چشم و همچشمی به عنوان یک پدیده رفتاری و ناهنجاری اخلاقی در رفتارها آشکار می شود و در نتیجه موجب رنج های بی شماری خواهد شد که بسیاری از آنان قابل درمان نیست. با وجود این کارشناسان به نتایج و جنبه های مثبت این ویژگی هم اشاره کرده اند.


منبع:

tebyan.net

گردآوری خانواده آکا
گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات