loading...

عذرخواهی در واقع جبران یک خسارت روحی، جسمی یا اقتصادی است. برای این جبران، لازم است که معذرت خواهی کننده، احساس شرمندگی اش را به زبان بیاورد.

چگونه بگویم تا مرا ببخشی؟

یک مقام دولتی زمان کناره گیری اش می گوید: «من از بابت تمام دلخوری هایی که احیانا اتفاق افتاده، متاسفم. اما فقط همین را می گویم که اگر بعضی از تصمیم هایم اشتباه بوده ¬ـ که مسلما بوده ـ من بر این باور بودم و هستم که در آن مقطع زمانی، همان تصمیم اشتباه هم به صلاح کشورم بوده است.» روان شناسان اعتقاد دارند که این عذرخواهی، نمونه ای از یک عذرخواهی ضعیف و بی اثر است. او نه به اشتباهاتش اشاره می کند، نه از تاثیر اشتباهاتش حرف می زند و نه حتی زیر بار اشتباه بودن شان می رود. عذرخواهی موثر، آداب و دستوالعمل هایی دارد که شنیدنش خالی از لطف نیست.

چگونه عذرخواهی کنیم؟

 معذرت خواهی ـ در عمل ـ آنقدرها که فکر می کنیم، ساده نیست. عذرخواهی صحیح، راه و رسم خودش را دارد. یعنی اجزای مشخصی دارد که اگر حق هر یک از این اجزا به درستی ادا نشود، احتمال شکست خوردن و پذیرفته نشدن معذرت مان کم نیست. اول از همه باید در درون خودمان بپذیریم که اشتباه کرده ایم و مسوولیت اشتباه مان را قبول کنیم. اما پس از این نکته ذهنی، نکات عینی دیگری هم هستند که به کار بستن شان، تاثیر عذرخواهی را دوچندان می کند.

در معذرت خواهی باید از اشتباه مان اسم ببریم. مثلا چنین کلماتی برای یک عذرخواهی مناسب نیستند: «اگر باعث آزارتان شده ام، ببخشید . . . اگر به هر دلیلی  از دست من دلخور شده ای، معذرت می خواهم. . .» بهتر است که اشتباه تان را هم ذکر کنید. مثلا بگویید: «من واقعا اشتباه کردم که پشت سرت حرف زدم. مرا ببخش. . .»

اشاره به این که ما خودمان هم متوجه شده ایم عملی که از ما سر زده، اشتباه بوده و باعث دلخوری فرد مقابل مان شده، مهم است. مثلا: «من می دانم که خندیدنم در کلاس باعث دلخوری ات شد و به همین خاطر، با تمام وجودم از تو معذرت می خواهم. مرا ببخش. . .»

عنصر دیگری که یک عذرخواهی را موثر می کند، توضیح این مطلب است که چرا و چگونه، این رنجش خاطر به وجود آمد. نباید بگذاریم ابهامات ذهنیِ فردی که از ما رنجیده است، سر جایش باقی بماند. یک توضیح خوب و صادقانه می تواند خیلی از این ابهامات ذهنی را رفع و رجوع کند. مثلا ممکن است توضیحات تان چیزهایی از این قبیل باشد: «خسته بودم، حالم خوب نبود، ذهنم به بیماری مادرم مشغول بود، حواسم نبود، گرفتار یک ماجرای عشقی بودم و . . . و قول می دهم که چنین اتفاقی دیگر تکرار نشود.»

نمونه یک عذرخواهی جالب که چندی پیش بیان شد، عذرخواهی یک ملوان بود که یکی از خدمه های کِشتی اش را به دلیل ارتکاب یک جرم، آن قدر کتک زد که جان سپرد! البته کار آن ملوان بسیار زشت و مجرمانه بود و در دادگاه هم محکوم شد، اما نوع معذرت خواهی اش در دادگاه، جالب بود: «من کار بسیار زشتی مرتکب شده ام و هیچ تخیفیفی هم در مجازاتم نمی خواهم.

فقط می خواهم همین را بگویم که من خودم هم می دانم کاری که در اوج عصبانیت مرتکب شدم، کار پست و بی رحمانه ای بوده اما باور کنید که من واقعا آدم پست و بی رحمی نیستم. باور کنید و معذرتم را بپذیرید.»

نباید بگذاریم ابهامات ذهنیِ فردی که از ما رنجیده است، سر جایش باقی بماند. یک توضیح خوب و صادقانه می تواند خیلی از این ابهامات ذهنی را رفع و رجوع کند

بخش مهمی از توضیح ما باید به همین نکته اشاره کند که آنچه مرتکب شده ایم، عمدی نبوده و قصد توهین و بی احترامی نداشته ایم. این اشاره، به شخصی که از ما رنجیده، اجازه می دهد که دیگر در مقابل ما احساسِ راحتی کند و در برابرمان موضع خصمانه نگیرد.

یک معذرت خواهی خوب، همچنین باید صادقانه و صمیمانه مطرح شود تا اثربخش باشد. تا زمانی که ما به شرم و احساس گناه و پشیمانی خودمان اعتراف نکرده ایم، معمولا طرف مقابل مان متوجه نمی شود که آیا ما از عمل مان واقعا پشیمانیم یا نه. حس نگرانی و شرمندگی ما به هنگام عذرخواهی، به فرد مقابل مان می فهماند که ما بیمناکیم که مبادا رابطه ی دوطرفه مان به هم بریزد. و این اظهار شرمندگی، در واقع، یک احترام مضاعف به شخصی است که از ما رنجیده است.

بازسازی یا حفظ یک رابطه ای که در حال ویران شدن است، رایج ترین انگیزه برای یک عذرخواهی به حساب می آید

  

عذرخواهی در واقع جبران یک خسارت روحی، جسمی یا اقتصادی است. برای این جبران، لازم است که معذرت خواهی کننده، احساس شرمندگی اش را به زبان بیاورد. در عذرخواهی، اگرچه کلمات خیلی مهم اند اما معمولا کفایت نمی کنند. بیان صریح این که: «به من بگو چه کار کنم تا از من بگذری و مرا ببخشی؟» در خیلی از موارد، لازم است.

گاهی از اوقات، ممکن است جبران خسارت های مالی که به شخصی وارد آورده اید، ضرورت پیدا کند. مثلا ظروفی را در عصبانیت شکسته اید یا . . . البته در بیان چنین کلماتی هم باید خیلی احتیاط کنید تا به فرد مقابل تان برنخورد: «به من اجازه بده این خسارت را جبران کنم تا این احساس شرم لعنتی، دست از سرم بردارد.» تهیه یک هدیه مناسب هم تاثیر یک عذرخواهی شفاهی را چند برابر می کند.

عذرخواهی، خیلی بزرگ تر از آن چیزی است که اغلب مان فکر می کنیم. حفظ حرمت اشخاص و حفظ حرمت خودمان به جای خود، اما باید قبول کرد که عذرخواهی می تواند از ارزشهای انسانی هم پاسداری کند. چه بین دو نفر، چه بین چندین نفر و چه بین دولت ها و ملت ها.

چگونه بگویم تا مرا ببخشی؟

عذرخواهی؛ چرا و به چه علت؟!

 بازسازی یا حفظ یک رابطه ای که در حال ویران شدن است، رایج ترین انگیزه برای یک عذرخواهی به حساب می آید. فرقی نمی کند که این رابطه، چه جور رابطه ای باشد. چه یک رابطه ی عاشقانه بین همسران باشد، چه دوستانه، چه رابطه تان با یک همکلاسی، همکار و یا . . .

گاهی اوقات، همین که کسی را آزار می دهیم، نیرویی از درونمان ما را وادار می کند که از آن شخص  عذرخواهی کنیم ـ ولو این که هیچ رابطه ای با او نداشته باشیم ـ تنها انگیزه مان در این مواقع، از بین بردن نگرانی و رنجش آن شخص است. این انگیزه، انگیزه والایی است.

اما معمولا دو دلیل دیگر هم برای معذرت خواهی وجود دارد که البته شان و منزلت انگیزه های قبلی را ندارند.

یکی، تخفیف در مجازات است و دیگری، رهایی از عذاب وجدان. خیلی ها هستند که معذرت خواهی می کنند فقط برای فرار از تنبیه. مثلا قاتلی را در نظر بگیرید که از قاضی یا از خانواده مقتول، معذرت خواهی می کند فقط برای این که در مجازات او تخفیف قایل شوند و . . .

به هر حال، فارغ از این که انگیزه و علت عذرخواهی چه باشد، آن چیزی که باعث می شود یک معذرت خواهی تاثیر کند، جابه جا شدن احساس شرم و احساس قدرت بین طرفین معذرت خواهی است. ما با عذرخواهی، شرمی را که در وجود یک شخص دیگر تزریق کرده بودیم، از او می گیریم و آن شرم را به خودمان برمی گردانیم و در عوض، به کسی که مورد رنجش و آزارمان قرار گرفته بود، این قدرت را می دهیم که ما را ببخشد یا نبخشد.


منبع:

tebyan.net

گردآوری خانواده آکا
گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات