خانواده - مد و زیبایی - ویژگی یک کفش خوبب

 باز هم تاکید می کنیم که در هنگام خرید کفش هیچ معیاری قابل اطمینان تر از پوشیدن کفش و احساس راحتی در آن نیستو آخرین نکته اینکه در هنگام امتحان کردن کفش مطلوب خود برای خریداری، حتما کمی با آن راه بروید. کفشی که در هنگام نشستن در پای شما راحت است ممکن است در هنگام راه رفتن بر پاهای شما فشار وارد کند و دیگر چندان راحت نباشد...

ویژگی یک کفش خوب - خانواده آکا

یک کفش خوب کفشی است که از شکل و الگوی طبیعی پا تبعیت کند و ضمن اینکه یک پوشش کلی در اطراف پا فراهم می کند باید درجات قابل قبولی از انعطاف پذیری را داشته باشد که با روند طبیعی راه رفتن اختلال ایجاد نکند.
پا در طی راه رفتن به طور مداوم در برابر ضربات و آسیب های ناشی از تقابل و برخورد با زمین قرار می گیرد. یک کفش خوب باید کفه های نرم و ضربه گیر داشته باشد تا پا در طی این ضربات به آرامی و نرمی در تقابل با زمین قرار بگیرد و آسیب نبیند. کفش هایی که کفه سفت و محکم دارند از این نظر به پا کمک نکرده و حتی باعث درد و آسیب بیشتر پا می شوند.
اندازه کفش از مهم ترین ویژگی های کفش است. پا باید به راحتی در درون کفش قرار بگیرد. اگر فضای داخلی کفش کوچک باشد باعث آسیب بخش های مختلف پا (مثل قوزک ها، کناره ها و یا سطح رویی پا) خواهد شد. هرگز به امید این نباشید که کفش جا باز می کند. از همان ابتدا کفش باید برای پا اندازه باشد چون حتی مدت کوتاهی استفاده از یک کفش تنگ نیز می تواند باعث آسیب پاها شود و در بلند مدت فرد را مبتلا به بیماری هایی مثل میخچه، زخم های زمین پا و نیز آرتروز و دیگر اختلالات مفصلی پاها کند.
همچنین در جلوی کفش باید فضای کافی برای انگشتان و پنچه پا وجود داشته باشد. با توجه به حساس بودن و استخوانی بودن انگشتان باید قسمت جلویی کفش به اندازه کافی نرم باشد تا تماس این قسمت با انگشتان و پنجه باعث آزار آنها نشود. در مورد خانم ها بسیار شایع است که از کفش های پنجه باریک استفاده شود. این کفش ها با فشردن انگشتان به یکدیگر در بلندمدت باعث انحراف انگشتان و یا بروز میخچه می شوند. همان طور که گفته شد قسمت جلویی کفش هم باید متناسب با اندازه پنجه باشد. کفش هایی که پنجه باریک دارند اصولا کفش های مناسبی برای استفاده طولانی مدت نیستند.
بلند بودن بیش از حد پاشنه کفش نیز آسیب رسان است. به ویژه خانم ها تمایل دارند که از کفش هایی استفاده کنند که پاشنه بلندی دارند. این کفش ها با به هم ریختن نظم طبیعی توزیع وزن بدن بر روی پاها و نیز با بر هم زدن وضعیت قرارگیری مفاصل پاها و کوتاه کردن تاندون آشیل در پشت پا باعث وارد آوردن فشار بیش از حد بر روی سطح پشتی پا و نیز به هم زدن تعادل فرد می شوند.
هر باری که فرد در پی استفاده از این کفش ها دچار لغزش و بی تعادلی شود آسیب قابل توجهی به مفاصل و رباط های پا وارد می آورد که در بلند مدت می تواند باعث درد مزمن پاها شود. احتمال بروز پیچ خوردگی و دیگر آسیب های پاها در افرادی که از کفش های پاشنه بلند استفاده می کنند به کرات بیشتر از کفش های عادی است. به طور کلی نباید پاشنه کفش حداکثر بیش از ۵ سانتی متر باشد. همیشه باید حدود یک سانتی متر از انتهای آخرین انگشت خالی باشد تا انگشت را بتوان در کفش کمی حرکت داد.
اگر کفش شما بزرگ باشد که امکان حرکت پا در آن کاملا راحت باشد و به عبارت دیگر کفش در پا لق بزند هم مناسب نیست. این وضعیت باعث می شود که احتمال آسیب و حرکت های نامناسب در پا پیش از حد باشد.
سعی کنید حتی المقدور صبح ها برای خرید کفش اقدام نکنید. به طور طبیعی در طول روز پاها به علت ایستادن های طولانی مدت کمی ورم می کنند. به عبارت دیگر در طول روز به علت اثر جاذبه خون در بخش های تحتانی بدن و به ویژه پاها تجمع حاصل می کند و همین امر باعث ورم کردن پاها می شود. این اتفاق باعث می شود که در بعد از ظهرها و انتهای روز پاها کمی بزر گ تر باشند. حالا اگر شما صبح اقدام به خرید کفشی کرده باشید که کاملا اندازه پای شماست ممکن است در انتهای روز برای پاهای شما کمی تنگ و آزار دهنده باشند. پس سعی کنید همیشه در انتهای روز برای خرید کفش اقدام کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.
نکته دیگر این است که در موقع امتحان کردن کفش برای خرید حتما جوراب به پا داشته باشید. در غیر این صورت کفشی که ممکن است بدون جوراب برای پای شما به اندازه و مناسب بوده است بعد از پوشیدن جوراب تنگ و نامناسب باشد.
به نظر اکثر مردم، هر دو پا از نظر اندازه باهم برابر هستند. اما واقعیت چیز دیگری است. در بسیاری از افراد یکی از پاها از پای دیگر بزرگ تر است. توجه به این نکته در هنگام تهیه کفش بسیار بااهمیت است. چرا که به شما گوشزد می کند حتما هر دو لنگه کفش را امتحان کنید و در غیر این صورت اگر مجبورید تنها یک لنگه کفش را امتحان کنید حتما این لنگه مربوط به پای بزرگ تر شما باشد.
نکته مهم دیگر این است که هیچ وقت مسئولیت خرید کفش را به فرد دیگری واگذار نکنید. علاوه بر مسائل مربوط به علایق و سلیقه های شخصی شما در مورد انتخاب شکل، فرم و رنگ کفش، حتما باید خود شما در هنگام خرید کفش حضور داشته باشید و حتما کفش ها را امتحان کنید. حتی فرستادن نمونه ای از کفش های قدیمی برای خرید یک کفش جدید هم اصولا کار صحیحی نیست.
کفش ها پس از مدتی استفاده ممکن است تغییر شکل و فرم بدهند و کفش جدیدی که بر مبنای این کفش های کهنه و قدیمی خریده می شود ممکن است ویژگی های مناسب برای پاهای شما را نداشته باشد. در ضمن ممکن است در طول زمان پاهای شما شکل خود را تا حدودی عوض کرده باشند و نیازمند کفشی با مشخصات، ابعاد، و ویژگی های جدید باشند. به سایزی که روی کفش ها درج شده است یا توسط فروشنده اعلام می شود اطمینان نکنید.
گاهی یک سایز خاص (مثلا )۴۰ در کفش های تولیدی یک کارخانه با همان سایز از کارخانه دیگر از نظر اندازه تفاوت دارند. با این حساب ممکن است اعتماد مطلق به سایز کفش ممکن است گمراه کننده باشد و به خرید کفشی منتهی شود که برای پاهای شما مناسب نیست.
منبع:روزنامه سلامت 
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خصوصیات یک برند خوب , ویژگی های کفش خوب , خصوصیات کفش خوب , ویژگی کفش چرم

تبلیغات