loading...

آکاایران: افراد حساس و عاطفی

خصوصیات افراد عاطفی : تمام افراد در حالت عادی دارای احساس هستند اما این بدان معنا نیست که میزان احساس در میان تک تک انسان های کره زمین به یک اندازه باشد. برخی از سطح حساسیت های بیشتر برخوردار هستند. به عنوان مثال اندکی سر و صدا می تواند موجبات به هم خوردن تمرکز آنها را فراهم آورد.

افراد عاطفی

آکاایران: خصوصیات افراد عاطفی و حساس را بشناسید و با آنها کنار بیایید + جزئیات

خصوصیات افراد عاطفی و حساس

به گزارش آکاایران: برخی تصور می کنند که این روند نوعی بیماری است اما خوشبختانه این طور نیست و حتی افرادی که با این جریان دست و پنجه نرم می کنند با استفاده صحیح از آن می توانند در زندگی به موفقیت و خلاقیت های فراوانی نیز دست یابند.

در ادامه به توضیحات علمی در این ارتباط و تعریف علمی از این پدیده پرداخته و سپس به نکاتی در مورد آن اشاره خواهد شد.

بیش از اندازه حساس بودن افراد عاطفی به چه معناست؟

افراد عاطفی

افرادی که بیش از اندازه حساس هستند، با اصطلاحات پزشکی SPS یا sensory processing sensitivity نیز شناخته می شوند.

این عبارت پزشکی توسط فردی به نام دکتر «الین آرون» ابداع شد که نخستین بار به بررسی افرادی مبادرت کرد که به برخی از عوامل محیطی نسبت به دیگران حساسیت بیشتری نشان می دادند.

این عارضه سبب می شود که تفاوت هایی که توسط بسیاری از افراد مورد توجه قرار نمی گیرد، درک و مورد توجه قرار گیرد. دکتر آرون بر این باور است، چنین افرادی ممکن است بر اثر صدا یا نور بیشتری که مثلا از یک آمبولانس، به گوش یا به چشم می رسد، یا یک برنامه تلویزیونی خشونت آمیز و امثال اینها آزرده شوند.

حساس بودن چیز بدی نیست

افراد عاطفی

بر اساس داده های بدست آمده در «سایکلوژی تودِی» نشان داده شده که حساسیت های این افراد نسبت به محیط اطراف می تواند ذوق هنری، موسیقیایی و بویایی این افراد را تقویت کند.

همچنین آنها می توانند با درک بالایی که از حس های اطراف دارند با دیگران همدردی بیشتری دارا باشند.

این حس چندان هم عجیب و غریب نیست

افراد عاطفی

این وضعیت که هنوز مطالعات لازم و کافی بر روی آن انجام نپذیرفته، در بسیاری از موارد به درستی تشخیص داده نمی شود. اما این بدان معنا هم نیست که امری غیر معمول و عجیب و غریب باشد.

بر اساس داده های «سایکولوژی تودِی» در یک جمعیت مابین ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد با این وضعیت دست و پنجه نرم می کنند. دکتر آرون با توجه به نتایج بدست آمده از پژوهش های انجام شده در میان ۱۰۰ گونه حیوانات بر این باور است که حتی حیوانات نیز، دارای چنین خصوصیت رفتاری هستند.

اما حساسیت های بالا دشواری هایی را نیز دارد

افراد عاطفی

اگرچه این خصوصیت رفتاری چیز بدی نیست، اما می تواند یک حرکت نزولی نیز محسوب شود.خصوصا در ابتدا می تواند برای فرد دشواری هایی از جمله عدم توانایی و تحمل صداهای اطراف باشد.

حتما بخوانید :  مدل پالتو های نوین دخترانه سال 2017 و سال 96 + عکس

چنین افرادی به دلیل شامه قوی ای که دارند امکان دارد در مورد بوهای اطراف و حتی دمای پیرامون خود هم در مقایسه با دیگران با سختی هایی مواجه شوند.

آگاهی کلید اصلی کنار آمدن با حساسیت های بالاست

افراد عاطفی

زمانی که پای کنار آمدن با چنین حساسیت های افراطی به میان می آید، کلید اصلی غلبه بر آن داشتن آگاهی لازم نسبت به این وضعیت است.

این افراد در صورت عدم آگاهی از وضعیت خود گمان می کنند که دچار مشکل هستند. براساس اطلاعات بدست آمده از «سایک سنترال» فاقد داشتن آگاهی نسبت به این روند قادر به تطابق با محیط نخواهید بود و توفیقی برای غلبه بر این نوع رفتار نخواهید داشت.

به نیاز خود برای داشتن آرامش و سکوت احترام بگذارید

افراد عاطفی

اگر شما هم در گروه افراد بسیار حساس هستید بهتر است بدانید که باید به نیازهای خود پاسخگو باشید. فاقد تنها بودن، سکوت و استراحت برای تان دشوار خواهد بود که خودتان باشید.

در زمان هایی که در وضعیت پایینی از روحیه قرار دارید، باید با قرار گرفتن در مکان های دورتری از دیگران خود را برای بازگشت دوباره به میان جمعیت و کارهای روزمره آماده کنید.

به جنبه های خلاق وجودی خود ارج نهاده و به استقبال آنها بروید

افراد عاطفی

یکی از بهترین جنبه های افرادی که حساسیت بالا دارند، خلاقیت آنهاست. از این جنبه با ارزش وجودی استقبال کنید و از آن بهره برداری کنید. به موسیقی گوش دهید، نقاشی و آشپزی کنید و از فعالیت های هنری لذت ببرید.

در واقع با استفاده از این حس خود، روند زندگی را به نفع خود پیش ببرید.

با افراد مثبت اندیش در ارتباط باشید و دوستی کنید

افراد عاطفی

از آنجایی که افرادی با خصوصیات شخصیتی بسیار حساس، احساسات اطرافیان را به راحتی دریافت و درک می کنند و ممکن است بسیار تحت تاثیر انتقادهای دیگران قرار بگیرند بهتر است با افرادی دوستی کنند و وقت شان را سپری کنند که آن افراد انرژی مثبت تری دارا باشند.

بنابراین بهتر است دور و اطراف خود را از افرادی پر کنید که به حد و مرزهای زندگی شما احترام می گذارند و با شما مهربان هستند.

خصوصیات افراد خیلی حساس

افراد عاطفی

خصوصیات افراد خیلی حساس شبیه به افراد درونگرا است. درست مثل افراد درونگرا، این افراد هم نیاز به تنهایی دارند.

ویژگی های خاص افراد خیلی حساس آنها را از افراد با حساسیت های عادی جدا میکند.

برای مثال، اگر به راحتی از کوره در می روید، یا نسبت به درد سریع واکنش می دهید، یا سعی می کنید از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی خشن دوری کنید، احتمالاً بیش از حد حساس هستید. اگر خلق و خو و حال و هوای افراد دیگر روی شما تاثیر می گذارد یا سریعاً تحت تاثیر موقعیت های ناراحت کننده قرار می گیرید هم باز جزء این دسته هستید.

نمی توان گفت بیش از حد حساس بودن بد، خوب، سالم یا ناسالم است. این هم یک نوع روحیه است. و هرچقدر بیشتر درمورد افراد حساس بدانید، بهتر می توانید با این افراد و موقعیت های دور و برتان کنار بیایید.

چه یکی از نزدیکانتان این روحیه را داشته باشد یا فکر می کنید که خودتان جزء ایندسته افراد هستید، آگاهی درمورد این خصوصیت رفتاری کمک خیلی زیادی در روابط و زندگیتان به شما می کند. به این روش می توانید بهتر با این دسته افراد ارتباط برقرار کنید چون احساسشان را بهتر می فهمید.

البته این افراد را نباید با افراد درونگرا یا حتی خجالتی اشتباه بگیرید، گرچه شباهت هایی بین آنها وجود دارد. این افراد سیستم عصبی بسیار حساس تری دارند که وضعیتی فیزیولوژیکی و در عین حال روانی است. اصولاً افراد بیش از حد حساس نسبت به محرک های خارجی (صدا، تصویر یا حتی لرزش ها) حساس تر هستند. افراد درونگرا به این اندازه حساس نیستند.

اگر افراد بیش از حد حساس این ویژگی ها را دارند

میتوانند اطلاعات را عمیقاً پردازش کنند.

می توانند خیلی عمیق روی چیزی تمرکز کنند.

در کارهایی که نیازمند دقت، سرعت و جزئیات است مهارت دارند.

شدیداً وظیفه شناس هستند.

خصوصیات ظاهری افراد بیش از حد حساس

در اعمال حرکاتی مهارت دارند.

بیشتر تحت تاثیر کافئین هستند.

در ثابت ماندن مهارت دارند.

نیمکره راست مغزشان قوی تر است: خلاق تر هستند.

کندتر از محرک های شدید ریکاور می شوند.

افراد بیش از حد حساس شدیداً تحت تاثیر نور، رایحه های عجیب، صداهای ناهنجار و بلند هستند. سریع از کوره در می روند، عصبانیت هایشان خیلی کند فروکش میکند، و خستگیشان هم از روزهای پرمشغله آرامتر در می رود. این افراد به اندازه افراد عادی تاب تحمل ندارند.

آنها حتی می توانند فکر دوستان و اعضای خانواده شان را هم بخوانند. حتی می توانند شخصیت و خصوصیات افراد غریبه را هم تشخیص دهند.

خصوصیات افراد عاطفی و حساس را بشناسید و با آنها کنار بیایید

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

10 باور غیر علمی پزشکی را بشناسید , اصطلاحات بازار فارکس

گردآوری توسط بخش روانشناسی خشونت سایت آکاایران


تبلیغات