loading...

آکاایران: آکنه اثرات منفی بر روی سیستم روانی افراد دارد

روی خط خبرگزاری ها, روانشناسی

به گزارش آکاایران: مدیر داروخانه بیمارستان جامع زنان محب یاس با بیان اینکه آکنه اثرات منفی بر روی سیستم روانی افراد دارد گفت : در افراد بین 20 تا 29 سال مخصوصاً خانم ها احتمال ابتلا به این بیمار ی 43 تا 51 درصد است.

دکتر آناهیتا دینیاریان مدیر داروخانه بیمارستان جامع زنان محب یاس در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه آکنه یک بیماری خوش خیم و غیر مهاجم است که اثرات منفی آن بر روی سیستم روانی فرد مورد توجه می باشد گفت : از مشکلات شایع افراد پس از ابتلا به آکنه و ولگاریس اضطراب، کاهش اعتماد به نفس و افسردگی می باشد.

وی افزود : در سال 2001 براساس آمار 2 بیلیون دلار داروی نسخه ای و بیش از دو برابر فرآورده ی غیر نسخه ای برای درمان آکنه هزینه شده است.

مدیر داروخانه بیمارستان جامع زنان محب یاس با اشاره به اینکه بروز این عارضه در سن بلوغ در پسرها و پس از بلوغ در دخترها شایع تر است، تصریح کرد : در افراد بین 20 تا 29 سال مخصوصاً خانم ها احتمال ابتلا به این بیمار ی 43 تا 51 درصد و در افراد 50 سال به بالا به 7 تا 15 درصد کاهش می یابد.

وی اظهار کرد: علت بروز این بیماری افزایش ترشح سبوم تحت تاثیر هورمون های مردانه، بسته شدن محل خروج آن با افزایش کراتینیزاسیون، تجمع سبوم، رشد و فعالیت P.Acne و در نهایت شروع روند التهابی در غدد سباسه می باشد و داروهای نسخه ای و فرآورده های غیر نسخه ای هرکدام یک یا چند مرحله از مراحل ایجاد آکنه را مهار می کنند و باعث بهبود بیماری می گردند.

دکتر دینیاریان در پایان با بیان اینکه در یک فرد مبتلا به آکنه ی خفیف تا متوسط که مستعد ایجاد شدن اسکار در پوست نباشد می توان در شروع درمان به مدت سه ماه از فرآورده های غیر نسخه ای استفاده کرد و در صورت بهبود نیازی به مصرف داروهای ضد آکنه نیست، خاطرنشان کرد : ولی در افراد مبتلا به آکنه های شدید، اسکاروتیک و در مواقعی که فرد به شدت تحت فشار روحی قرار دارد ، این دسته از فرآورده ها تنها جایگاه کمک درمانی دارند و شروع درمان دارویی الزامی است.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش روانشناسی فردی سایت آکاایران


تبلیغات