loading...

دوران کودکی

آکاایران: بیش فعالی مختص دوران کودکی نیست

آکاایران: بیش فعالی مختص دوران کودکی نیست

روانشناسی

یک روانپزشک کودک و نوجوان با اشاره به نشانه های ابتلا به اختلال بیش فعالی گفت: بیش فعالی مختص دوران کودکی نبوده و در افراد بزرگسالان نیز وجود دارد و می تواند سبب بروز مشکلاتی در تحصیل، شغل، ازدواج، روابط بین فردی و فرزندپروری شود.
دکتر فریبا عرب گل درباره اختلال بیش فعالی اظهار کرد: شیوع اختلال بیش فعالی در ایران حدود ۵ تا ۱۲ درصد در کودکان سنین مدرسه و ۴ درصد در بزرگسالان بوده لذا توجه به این موضوع لازم است.

وی افزود: در گذشته افراد گمان می کردند این اختلال مربوط به دوران کودکی است در صورتی که بیش فعالی مختص دوران کودکی نبوده و در افراد بزرگسالان نیز وجود دارد و می تواند سبب بروز مشکلاتی در تحصیل، شغل، ازدواج، روابط بین فردی و فرزندپروری افراد شود.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان عنوان کرد: از نشانه های بیش فعالی عدم توجه و تمرکز، پرتحرکی، بی قراری و عدم آرامش در کودکان است اما این اختلال در بزرگسالان می تواند به صورتی باشد که پرتحرکی کاهش یابد اما فرد احساس بی قراری درونی داشته باشد.

عرب گل ادامه داد: کودکان بیش فعال رفتار تکانشی دارند و به عبارتی فاقد فکرکردن و در نظرگرفتن عواقب کاری به طور ناگهانی تصمیم می گیرند و کاری را انجام می دهند ، به سرعت عصبانی شده و پس از آن احساس ندامت و پشیمانی دارند اما آنچه که حائز اهمیت است این بوده که هرچه سن کمتر باشد رفتارهای پرخطر همچون دویدن و پریدن از ارتفاع، گم شدن در مکان های شلوغ و … وجود دارد و با شروع نوجوانی و جوانی رفتار های تکانشی مثل مصرف مواد ، رانندگی با سرعت بالا و روابط جنسی پرخطر که سلامتی آنها را تهدید می کند بیشتر مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد کودکان بیش فعال در نوجوانی و بزرگسالی مبتلا به این اختلال هستند، گفت: کمتر از ۳۰ الی ۴۰ درصد احتمال بهبود کودکان بیش فعال وجود دارد.

این فوق تخصص کودک و نوجوان تاکید کرد: ژنتیک مهترین علت ابتلا به اختلال بیش فعالی است و به عبارتی می توان گفت پدر و مادری که مبتلا به بیش فعالی هستند ۵۰ درصد احتمال دارد که کودک آنها نیز به این اختلال مبتلا می شود اما در مواردی نیز در هنگام زایمان نوزاد و حوادث حوالی زایمان نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد ممکن است باعث این اختلال شود.

عرب گل در خصوص درمان بیش فعالی گفت: بهترین راهکار در این زمینه کنترل علامت ها است و افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی باید داروهای خود را تا زمانی که پزشک معالج آنها توصیه می کند مصرف کنند تا رفتارهای تکانشی، روابط بین فردی و عملکرد آنها بهبود یابد.

خبرگزاری سلامت

.

منبع : pezeshk.us

گردآوری توسط بخش روانشناسی فردی سایت آکاایران


تبلیغات