بدن های تربیت پذیر!!! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بدن های تربیت پذیر!!! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بدن های تربیت پذیر!!!
,روانشناسی فردی

وقتى بدن ما اهمیت موضوعى را احساس کند، تابعى مطلق از روان مى‏شود .بدن تربیت‏پذیر است و حتى در زمان ناهوشیارى نیز در خدمت روان قرار مى‏گیرد; از جمله موارد عجایب جسم  که در هماهنگى با روان ، خود را مطیع مى‏نمایاند ؛ ساعت‏بیولوژیک است .

ساعت بیولوژیک گاه چنان قابلیت آموزش و برنامه ریزى و مرتب شدن دارد که در صورت استفاده درست از آن، مى‏توانیم شاهد شگفتى‏ها باشیم .

نمونه‏اى که براى خیلى از افراد اتفاق افتاده و به سادگى از کنار آن گذشته‏اند، ساعات بیدارى است . وقتى قرار است‏به علت ضرورت و پیش آمدن امرى مهم مثلا ساعت 5 صبح بیدار شویم و جالب این‏که ساعت را هم تنظیم مى‏کنیم، درست اندکى پیش از صداى زنگ ساعت‏بیدار مى‏شویم . گویا کسى یا عاملى ما را بانگ مى‏زند . این همان ساعت‏بیولوژیک است .

 

روان شناسان معتقدند، گاه این ساعت در مورد برنامه‏هاى دیگر نیز به کار مى‏افتد; براى مثال، اگر شما دانشجویید و قرار است فردا استاد از مطالب هفته گذشته بپرسد و عادت دارید همیشه 2 ساعت از وقتتان را با آرامش و سکوت به مطالعه اختصاص دهید; وقتى ناگزیر فرصت مطالعه به دست نمى‏آورید و با خانواده در میهمانى به سر مى‏برید، تا هنگامى که دو ساعت‏به زمان استراحت و خواب باقى است، چندان اضطراب ندارید; ولى کافى است که زمان بگذرد، میهمانى طولانى شود، کم کم تاخیر نمودار گردد و جبران آن غیر محتمل به نظر رسد .

 

امروزه این حالت را ترس، شرم یا اضطراب مى‏خوانند; ولى ممکن است همکلاسى دیگرتان این حالت را تجربه نکند . چرا براى شما این اتفاق مى‏افتد؟ جواب ساده است; بدن و روان شما در تنظیم زمان لازم ، به یقین رسیده است. بدین سبب، احساس ترس و واهمه به شما دست مى‏دهد; حتى در ارتباط با دیگران تمرکز را از دست مى‏دهید و دوست دارید فورا مجلس پایان پذیرد .

 

براى مقابله با این حالت و اسارت در دام‏هاى متوالى مشکلات ، باید زود و قبل از آن‏که فشار روحى از دسترس خارج شود، به هشدارهاى بیولوژیک بدن توجه کرد .

 وقتى احساس مى‏کنید فکرتان خیلى با سرعت‏حرکت مى‏کند، وقت آن است که عقبگرد کنید و دوباره تحملتان را به دست آورید .

 

 وقتى برنامه زمانى از دسترس خارج مى‏گردد، نشانه آن است که باید کمى آهسته‏تر حرکت کنید; فهرست کارها را دیگر بار ارزیابى کنید; به آنچه واقعا مهم است، پردازید و نیروى خود را صرف تمام کردن فهرست نکنید . وقتى حس مى‏کنید آنچه باید انجام دهید، در حال حاضر از کنترل شما خارج شده و از انجام دادن همه آن‏ها دلسرد و نومیدید، به جاى آن‏که دست‏ها را بالا بزنید و «وارد عمل‏» شوید، بهتر است آرام باشید، چند نفس عمیق بکشید و به یک پیاده روى کوتاه بروید .

 

خواهید دید که ساعت‏بیولوژیک بدن به تامل نیاز دارد . وقتى فشار روحى خود را زود دریابید و مچ خود را همان ابتداى کار بگیرید - قبل از آن‏که از کنترل شما خارج شود - فشار روحى‏تان متوقف مى‏شود .

فشار روانى چون گلوله‏اى برفى است که از دامنه یک کوه بلند به پایین مى‏لغزد . هنگامى که گلوله کوچک است، به راحتى مى‏توان آن را مهار کرد; اما پس از آن‏که نیرویى فزاینده مى‏یابد، متوقف کردن آن - اگر ناممکن نباشد - بسیار دشوار خواهد بود .

نیاز نیست درباره ی عدم توفیق در انجام دادن کلیه کارها نگران باشید . وقتى فکرتان پاک و آرام شود و میزان فشار در شما کاهش یابد، کاراتر مى‏شوید و لذت بیش‏ترى خواهید برد . وقتى میزان تحمل خود را در مقابل فشار روحى پایین بیاورید، خواهید دید که با فشار کم‏ترى روبه‏رو مى‏شوید و براى از بین بردن فشار باقى مانده، ایده‏هاى نو و خلاق در خود خواهید یافت .

 

همت، تلاش، پشتکار و شناخت هر چه بیش‏تر ما از خود و ساختار وجودى جهان پیرامون‏مان ، ما را به بسیارى از شگفتى‏ها و حیرت‏ها رهنمون مى‏شود . بسیارى از ما سال‏ها عمر مى‏کنیم و این توان‏هاى بالقوه را دست نخورده و بکر با خویشتن به زیر خاک مى‏بریم . پس هیچ گاه نباید این سه اصل را در برنامه ریزى‏ها فراموش کنیم:

1 . اعتنا نکردن به افکار منفى

2 . شناخت‏بیش‏تر خود و تفکر در آنچه داریم نه آنچه مى‏خواهیم .

3 . تغییر رابطه خود با مشکلات

موانع و مشکلات بخشى از زندگى‏اند شادى واقعى زمانى است که از دست آن‏ها خلاص شویم که معمولا پیش نمى‏آید یا کم‏تر حاصل مى‏شود . پس باید رابطه خود را با مشکلات تغییر دهیم . و نوعى هماهنگى برنامه ریزى شده بین توان بیولوژیک بدن و امور برقرار سازیم .

منبع : tebyan.net

بدن های تربیت پذیر!!! گردآوری توسط بخش روانشناسی فردی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات