ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته آموزش آرایش از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟
,[categoriy]

آکاایران: ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟

آکاایران: ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟

آرایشی و زیبایی, دانستنیها, دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه 132 بازدید

ساختار مو: در مقاله قبلی در ارتباط با تاریخچه، اهمیت و وظایف مو مطالبی را عنوان کردیم. در این مقاله به بررسی ساختار آن می پردازیم.

آیا میدانید همه فولیکول های مو در ماه پنجم بارداری تشکیل می شوند.
,[categoriy]

موهای بدن انسان به دو گروه تقسیم می شوند:

موی ولوس

  • کرکی
  • نرم و ظریف
  • کوتاه
  •  رنگدانه کم یا فاقد رنگدانه
  •  در همه جای بدن به جز کف دست و پا، لب ها و قسمتی از اعضای تناسلی خارجی وجود دارد.

موی ترمینال

  • کلفت
  •  خشن
  • دارای رنگدانه فراوان
  • در سر، ریش و سبیل، ابرو، مژه، زیر بغل و منطقه تناسلی به تعداد زیاد وجود دارد.

اجزای تشکیل دهنده مو

,[categoriy]
هر مو دارای یک قسمت بیرون از پوست به نام ساقه مو و یک قسمت درون پوستی به نام ریشه مو می باشد. که هردو قسمت ساختمان یکسانی دارند.

مو از ساختمانی لوله ای شکل و مشتق از اپیدرم به نام فولیکول بوجود می آید .

,[categoriy]

در یک نگاه کلی مو دارای دو قسمت می باشد:

ریشه

ریشه در عمق پوست قرار داشته و قسمت زنده مو است.  بخش زایا و مولد مو در انتهای ریشه مستقر و پیاز مو نام دارد. عروق خونی اعصاب و رنگدانه مو (ملانین) در پیاز مو قرار دارند. حجم پیاز مو تعیین کننده قطر عرضی مو ( کلفت یا نازک بودن ساقه مو) است. موی بلوند و روشن به طور نرمال نازک تر از موی قهوه ای و مشکی است.

غده چربی

کمی بالاتر از ریشه یک غده چربی متصل به مو وجود دارد. ترشح چرب و زرد رنگ این غده در داخل مجرایی که تار مو در آن قرار دارد. تخلیه شده و تار مو را چرب می نماید. و آن را در مقابل رطوبت محافظت می کند. به مو درخشندگی میدهد. از تبخیر نامتعادل آب جلوگیری مینماید. و مو را نرم و خوش حالت می سازد. در صورت کاهش ترشح غدد چربی پوست و مو خشک  و بی حالت می گردد. هر دوی این حالات موجب بروز مشکلات و بیماری های زیادی برای مو می شوند.

,[categoriy]

ساقه

این بخش از مو بیرون از پوست قرار دارد. و یک ساختمان مرده است. اهمیت این بخش فقط از نظر زیبایی می باشد. ولی در عین حال بیشترین توجه و مراقبت انسان متوجه این قسمت از مو  می باشد.

ساختار ساقه مو

ساقه مو از سه قسمت مغز ، قشر و کوتیکول تشکیل شده است.

,[categoriy]

مغز

در مرکز مو قرار دارد. و موهای ظریف فاقد مغز می باشند. سلول های تشکیل دهنده مغز بزرگ و واکوئله بوده و بطور متوسط شاخی می شوند.

قشر

ناحیه اطراف مغز مو می باشد. که ضخامت عمده مو را تشکیل می دهد. و از سلول های شدیداً شاخی شده و فشرده تشکیل شده است.

رنگ مو

رنگ مو مربوط به رنگدانه های ملانین موجود در سلول های این لایه می باشد. که توسط ملانوسیت های واقع در ماتریکس مو تولید و سپس به این سلول ها منتقل می گردد. هر چه مقدار ملانین کمتر باشد. رنگ ملانین روشن تر و بالعکس خواهد بود. در موهای قرمز  ملانین از نوع فئوملانین می باشد. سفید شدن مو به علت از بین رفتن رنگدانه ملانین در سلولهای قشری است.

کوتیکول

,[categoriy]
از یک ردیف سلول پهن و کاملاً شاخی شده تشکیل یافته است. که مانند فلس ماهی ها هر سلول قسمتی از سلول مجاور خود را می پوشاند. نحوه قرار گیری سلول های کوتیکول باعث شده که هم مو نفوذ پذیر بوده و قابل رنگ کردن باشد. و هم انعطاف پذیر بوده و پس از خیساندن قابل پیچش باشد.

در ادامه با ما همراه باشید با مطالبی در ارتباط با چگونگی رشد مو

.

منبع : fa.parsiteb.com

ساختار مو: آیا میدانید مو از چه بخشهایی تشکیل شده است؟ گردآوری توسط بخش آرایش، آموزش آرایش،مدل آرایش صورت، آرایش چشم،مدل ابرو، مدل ناخن سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات