.
.
.
.

.

.

صرفه جویی در مصرف برق کولر آبی و گازی

1392/06/24

راهنمای صرفه جویی مصرف برق کولرهای آبی و کولر های گازی

 کولر و مصرف برق

مصارف سرمایشی سهمی در حدود 26 درصد از کل مصرف برق بخش خانگی را به خود اختصاص می­دهند. این سهم در بعضی از شرایط آب و هوائی و با توجه به نوع وسیله مورد استفاده می­تواند متغیر باشد. نحوه کارکرد کولرها با توجه به آبی و گازی بودن آنها متفاوت است.


کولر,کولر آبی,کولر گازی

صرفه جویی در مصرف برق کولر آبی و گازی

صرفه,جویی,در,مصرف,برق,آبی,گازی,گازی,مورد,مصرف,بعضی,اختصاص,توجه,حدود,گاز,بخش,بعض,صرفه,اختصاص,بخش,حدود,مورد

 در کولر­های آبی سرمایش با استفاده از تبخیر قطرات بسیار ریز آبی که با هوا آمیخته شده به اطاق وارد می­شود. این کولرها برای نقاطی با آب و هوای خشک بسیار مناسب است. چون علاوه بر سرمایش هوا برای تلطیف هوا نیز مفید است. این کولرها مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای گازی داشته و درنتیجه هزینه کمتری نسبت به آنها دارند.

در کولرهای گازی یک ماده واسط در فاز مایع با گرفتن حرارت از محیط داخلی به فاز گازی رفته که در طول این روال حرارت محیط کاهش پیدا می­کند و در ادامه برای اینکه ماده واسط توانایی گرفتن دوباره حرارت را داشته باشد باید با مصرف انرژی، متراکم شده و دوباره به حالت مایع در ­آید. انجام این عمل توسط کمپرسور کولر صورت گرفته و لذا مصرف برق قابل توجهی را موجب    می­شود. مصرف برق این گونه کولرها عموماً بسیار بالاتر از نوع آبی است و      هزینه­های بسیار بالاتری را نیز دارا می­باشند. این گونه کولرها برای مناطقی که مرطوب     می­باشند و امکان استفاده از کولر آبی را ندارند مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

7-2) اطلاعات نوعی کولر آبی

در ارتباط با کولرهای آبی می­توان به اطلاعات زیر اشاره کرد.

جدول(7-1): اطلاعات کولرآبی

 
کولر تا سقف 3000
مدت کارکرد در روز 6 ساعت
توان مصرفی  300
مصرف برق در هر دوره قرائت کنتور  110kWh


تا سقف 4500 و بالاتر
مدت کارکرد در روز 6 ساعت
توان مصرفی 500
 مصرف برق در هر دوره قرائت کنتور180 kWh
 

در این رابطه باید گفت که اطلاعات نوعی ارائه شده در موارد گوناگون می­تواند بسیار متفاوت بوده و به الگو و چگونگی مصرف وابستگی دارد.
 
لازم به ذکر است که میزان مصرف برق به الگو و چگونگی مصرف وسیله بستگی دارد.

همانگونه که از مقایسه اطلاعات نوعی ارائه شده در ارتباط با کولرهای آبی و گازی مشاهده می­شود مصرف بسیار بالای کولرهای گازی انتخاب آنرا نیازمند بررسی ومطالعه می­کند.

 

نحوه استفاده صحیح برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی

-    حتی‌الامکان کانال‌کشی کولرهای آبی از کوتاهترین مسیر انجام شود. چنانچه کانال‌های کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً باید بوسیله عایق‌کاری با پشم شیشه یا عایق‌های دیگر از گرم شدن کانال‌ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر آنها جلوگیری شود. در این مورد حتی نصب یک سایبان ساده بر روی کولر و کانال‌ها هم مؤثر است.

-    هرچه مسیر کانال‌کشی کولرهای آبی طولانی‌تر و پرپیچ و خم باشد، فشار هوا در مسیر کانال‌ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‌شود. لذا باید حتی‌الامکان کوتاهترین مسیر کانال‌کشی درنظر گرفته شود.

-    کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‌دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه هوا استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش می‌دهید.

-    هر سال نسبت به تعویض پوشال‌های کولر آبی اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد و از هدررفتن سرما نیز جلوگیری می‌کند.

-    استفادة بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند: اجاق، سماور، لامپ‌های متعدد و... باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‌شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد.

-    چنانچه امکان‌پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد هوای سرد را منتقل کنید. به این منظور می‌توان دریچه‌های ورودی هوا به سایر اتاق‌ها را مسدود کرد.

-    در حد امکان از روشن نگه‌ داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور کند (آرام) کولر استفاده کنید تا فشار کمتری به دستگاه وارد شود.

-    کولرهای گازی از جمله پر مصرف‌ترین وسایل برقی خانگی هستند. بنابراین در صورتی که نیازی به این نوع کولرها وجود ندارد از استفاده آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینة ‌سنگینی را نیز در بردارند، باید حتی­الامکان در ساعات پیک مصرف برق از آنها استفاده نشود.

-    کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرم که بین 18 تا 22 درجة سانتیگراد است، باعث می‌شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجة دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. در مورد کولرهای آبی نیز، نصب یک ترموستات ساده در اتاق‌ها، می‌تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد.

-    برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‌ و درب­ها را با نوارهای درزگیر عایق‌بندی کنید. استفاده از تهویه طبیعی در هنگام شب و درزبندی منازل در طول ایام گرم بسیار مؤثر خواهد بود.

-    بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است. از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود خودداری کنید.

-    در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی در تابستان‌ است و عموماً از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود، کاشتن یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد. به دلیل اینکه سایة درخت اولاً خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد و ثانیاً هوای تازه‌ای که توسط درخت ایجاد می‌شود باعث می‌گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شود.koolergazi_400

صرفه جویی در مصرف برق کولر آبی و گازی

-    نصب کندانسورهای کولر گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد.

-    در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‌شود.

-    هنگامی­که درجه حرارت بیرون ساختمان از دمای داخل کمتر است، با باز کردن پنجره‌ها به تهویة طبیعی ساختمان کمک کنید.

-    در روزهای بسیار گرم، با بستن در،  پنجره‌ها و کشیدن پرده‌ها از ورود انرژی گرمایی بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری کنید.

-    سیستم‌های سرمایش خود را به طور منظم تمیز کرده و به ویژه گرد و خاک روی کویل‌ها و فن‌ها را پاک کنید.

-          اتاق‌های نشیمن و خواب را کمتر از 24 تا 26 درجة سانتیگراد سرد نکنید.

-          هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

-    کارهایی نظیر پخت و پز، شست‌ و شو و اتوکشی را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.

-    پوشیدن لباس‌های سبک و روشن، امکان گردش هوا بر روی پوست بدن را فراهم کرده و در نتیجه، احساس خنکی ناشی از تعرق، نیاز به سرمایش بیشتر را کاهش می‌دهد.

-    استفاده از حداقل روشنایی مورد نیاز در طول شب‌های گرم سال، باعث کاهش بارهای گرمایی داخل ساختمان می‌شود.

-    مسیرهای عبور هوای سیستم سرمایش را در کانال‌ها و دریچه‌های ورودی و خروجی به طور مرتب تمیز کرده و از عدم وجود موانع در این مسیرها اطمینان حاصل نمایید.

-    در تابستان معمولاً سه صرفه جویی در خانه اقتصاد خانواده - عمده گرمای ناخواسته در منزل شما وجود دارد، گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. بنابراین مسئول انرژی منزل خود باشید و با ارزیابی هر یک از موارد فوق تدابیری بیندیشید، مثلاً با افزایش عایق پشت بام و دیوارها حرارت عبور نخواهد کرد. پنجره‌ها را با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پارچه‌ محافظت نمایید. نصب پرده با رنگ روشن یا سایبان روشن نور خورشید را به سمت بیرون منعکس می‌نماید.

-    هنگام ترک ساختمان در طول روز، در صورت روشن گذاشتن کولر‌، درجة ترموستات را 5 تا 10 درجه کمتر کنید.

-          کاشتن درختچه‌های پیچ در مجاورت ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی، عایق سرما و گرما می‌باشند.

-          فیلترهای هوای کولرهای گازی را به صورت منظم تمیز کنید.

-    نصب صحیح کولرگازی مورد مهمی در جلوگیری از مصرف بی­رویه انرژی است. مکانیزم­های درونی کولر با نصب غیر صحیح و غیر تراز دچار مشکل خواهند شد.

در صورتی که از کولرهای گازی دو کاره که برای گرمایش نیز می­توانند مورد استفاده قرار گیرند استفاده می­کنید توجه به نکات زیر موثر می­باشد:

-    تنظیم ترموستات روی درجات بالاتر باعث سریع‌تر گرم شدن اتاق‌ها نمی‌شود و چنانچه ترموستات روی همین درجة تنظیم باقی بماند، سبب اتلاف انرژی خواهد شد.

-          کانال‌های انتقال هوای گرم را نشت‌گیری کرده و آنها را در مسیرهای سرد عایق‌کاری کنید.

عمل به این توصیه‌ها باعث صرفه‌جویی قابل توجهی  در مصرف انرژی سالانه خواهد شد.نظرات

اولین نفری باشید که نظر خود را راجع به این مقاله بیان می فرمایید

نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتی.
.


مطالب مرتبط

.
.
.
.
.