ذخیره برای زمستان

ذخیره برای زمستاندر قدیم رسم بر این بوده است که در پایان تابستان و اوایل پاییز خانواده ها به جمع آوری و ذخیره انواع آذوقه های نایاب یا کمیاب در فصل سرما مشغول می شدند که از جمله آنها حتی به خرید و انبار سیب زمینی، پیاز و غیره می توان اشاره کرد ولی امروزه با تغییر شرایط کاشت و نگهداری میوه ها و سبزیجات محدودیت های فصلی به حداقل رسیده و معمولاً در بیشتر فصول به جز مواردی اندک مابقی قابل دسترسی هستند.

ذخیره برای زمستان - آکا

از طرف دیگر تغییر کیفیت برخی از محصولات تابستانه در زمستان و همچنین افزایش قیمت آنها هنوز عده ای از خانم ها را بر آن می دارد که کماکان به سنت دیرینه خود برای انبار آن مواد پایبند باشند. در این میان به چند نمونه اشاره خواهد شد.
انبار گوجه فرنگی: از آنجا که گوجه فرنگی های فصل زمستان رنگ و طعم گوجه فرنگی های قرمز پرآب و گوشت تابستانه را ندارند، شما می توانید با به کارگیری روشی بسیار ساده در زمستان نیز از آنها برای درست کردن غذاهایی مانند املت، استانبولی پلو و در کنار جوجه کباب و چلوکباب دیگی استفاده کنید.روش کار به این ترتیب است که پس از شست وشوی کامل گوجه ها، آنها را با چاقوی تیز به صورت ریز خرد کرده و یا آنکه با قراردادن گوجه فرنگی های درسته در آب در حال جوش، ابتدا پوست آنها را به راحتی کنده سپس خرد کنید. البته برای این منظور از دستگاه خردکن هم می توانید استفاده کنید. پس از خرد کردن، آنها را در قابلمه ای ریخته و بدون روغن بر روی شعله اجاق گاز قرار دهید در طول این مدت مرتب آن را هم بزنید. گوجه های خرد شده پس از مدتی حرارت دیدن، له شده و به شکل سس غلیظ درمی آیند که می توانید آنها را در کیسه های فریزری بسته بندی کرده و در غذاها استفاده کنید.
انبار بلال: با توجه به اینکه اکنون فصل فراوانی بلال است، شما می توانید مقداری از آن را برای فصل زمستان نگهداری کنید. قطعاً این توصیه به معنای نگهداری بلال به همین صورت کامل برای زمستان نیست بلکه کافی است آنها را در آب پخته و با کمک دست و یا چاقو دان کنید. شما می توانید بلال های دان شده را برای مدتی در فریزر نگهداری کرده و در خوراک ها و سوپ ها از آن استفاده کنید. روش دیگر برش مقطعی بلال پخته شده با عرض ۲ سانتی متر و به همراه چوب میانی آن است. این بلال های حلقه حلقه شده را به همین ترتیب در فریزر نگهداری کنید.
توضیح: به طور کلی از بلال های به اصطلاح شیر و نرم برای هیچ یک از موارد فوق استفاده نکنید.
ذخیره سیر: نحوه نگهداری سیر به زمان مورد نظر برای مصرف بستگی دارد. اگر برای مدت طولانی می خواهید از آن نگهداری کنید سیرها را از پوست جدا کرده و پس از شست وشو در کیسه های فریزری ریخته و در فریزر نگهداری کنید.
برای آنکه مرحله پوست کندن سیر به راحتی انجام گیرد، آنها را چند ساعتی در آب جوش خیسانده سپس پوست آنها را بکنید.برای نگهداری کوتاه مدت تر (۲ الی ۳ ماه) سیرها را پس از پوست کندن در داخل روغن زیتون بدون بو بریزید. به صورتی که روغن روی سطح سیرها را بپوشاند. به این ترتیب شما می توانید در طول این مدت سیرها را بیرون آ ورده و استفاده کنید در ضمن از آنجا که روغن زیتون اندکی طعم سیر می گیرد، برای مصرف در انواع سالادها بسیار مناسب است.
سبزیجات کلروفیل دار: برای نگهداری این قبیل سبزیجات دو روش وجود دارد: یکی خشک کردن و دوم سرخ کردن آنها. از آنجا که این روزها مصرف سبزیجات به صورت خام منع شده است، خشک کردن آنها نیز توصیه نمی شود ولی روش دوم یعنی سرخ کردن و ذخیره آنها در فریزر بلامانع است.سبزیجات دیگری همچون بادمجان، کدو، کرفس و بامیه را نیز معمولاً به صورت سرخ کرده فریز می کنند اگر چه برخی از آنها مانند کرفس و بامیه را نیز می توان به صورت خام در فریزر ذخیره کرده و در موقع مورد نیاز سرخ کرده و استفاده نمود.
نگهداری فلفل: فلفل های دلمه ای را به قطعات ریزی تبدیل کرده و در کیسه های فریزر در فریزر نگهداری کنید. فلفل های سبز را نیز می توانید با عبور نخ از داخل دسته ای از آنها به شکل رشته ای فلفلی درآورده و در گوشه ای از آشپزخانه خود آویزان کنید. در واقع خشک شده این فلفل ها برای درست کردن انواع ترشی ها و شورها مورد استفاده قرار می گیرد.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

طرز پرورش و نگهداری از سیر در بلند مدت , روش نگهداری سیب زمینی برای مدت طولانی , جهت نگه داری پیاز پوست کنده شده , نگهداری سیب زمینی و پیاز , ماندگاری سیر

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات