رمز و رموز خانه داری

رمز و رموز خانه داری● پوست کندن ماهی های کوچک
موقع پوست کندن یا تراشیدن فلس های ماهی های کوچک می توانید از یک گیره بزرگ کمک بگیرید. به این ترتیب که دم ماهی را به وسیله گیره محکم نگه دارید تا بتوانید فلس های آنرا بتراشید.

خانه داری

● مورچه در آشپزخانه
اگر کمی نمک در درزهای آشپزخانه بریزید مانع از خروج مورچه خواهید شد.
● ثابت ماندن رنگ میوه ها بعد از پوست کندن
برای این منظور بلافاصله بعد از پوست کندن میوه، آنها را درون محلول آب و نمک رقیق قرار دهید.
● لکه چای و قهوه
برای پاک کردن لکه چای یا قهوه از روی فنجان ها و استکان ها با کمی نمک روی آنهارا بسایید تا مثل روز اول درخشان شوند.
بهتر شدن طعم کیک خانگی
هنگام آماده کردن مواد مقدار کمی نمک داخل آرد بریزید.
سرخ کردن
هنگامی که می خواهید سیب زمینی یا بادمجان را سرخ کنید، با پاشیدن کمی نمک به داخل روغن، از چسبیدن مواد به تابه جلوگیری کنید.
● پاک کردن سبزیجات از تخم حشرات
برای اینکه حشرات داخل سبزیجاتی مانند کلم، گل کلم و نظایر آن را بیرون بیاورید ، ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی که با چند قاشق چایخوری نمک یا سرکه مخلوط کرده اید قرار دهید.
● با غلاف پختن نخود فرنگی
وقتی می خواهید نخود فرنگی را بپزید، آن را با غلاف بپزید چون بعد از پختن، نخود فرنگی از غلاف جدا می شود و روی آب می آید در ضمن نخود فرنگی طعم بهتری می گیرد.
● پخت گوشت بدون له شدن
اگر می خواهید گوشت یا مرغ را با حرارت کم بپزید، ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهید، تا طلایی شود واطراف آن تغییر رنگ دهد. سپس آن را روی حرارت ملایم بپزید. با طلایی کردن گوشت، لایه سرخ شده محافظی برای قسمت های دیگر گوشت می شود و از له شدن آن جلوگیری می کند.
● لکه های سبد و ظروف پلاستیکی
برای پاک کردن لکه های چای و قهوه از روی ظروف پلاستیکی و سبدها از محلول جوش شیرین و آب و یک برس برای شست و شو استفاده کنید.
● پختن اسفناج
برای پختن اسفناج کمی آب داخل ظرف اسفناج بریزید و حرارت را کم کنید . اما برای آنکه اسفناج در ظرف بالا نیاید، در قابلمه ای را از قابلمه ای که روی گاز دارید کوچکتر انتخاب کنید و روی اسفناج قرار دهید. با این کار اسفناج از ظرف بالا نمی آید.
پاک کردن لکه سوختگی قابلمه
برای پاک کردن ماهیتابه یا قابلمه هایی که سوخته و ته گرفته، به روش زیر عمل کنید: ته ظرف سوخته مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود; بگذارید چند ساعت بماند. معمولا با این اقدام می توانید قسمت سوخته را بلند کنید و ظرف را به راحتی بشویید. لکه های سرسخت را هم از ظروفی که معمولا غذا به ته آنها نمی چسبد می توان به روش زیر از بین برد:دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب در آن بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.
صرفه جویی در مصرف مایع ظرفشویی
برای صرفه جویی در مصرف مایع ظرفشویی می توانید آن را با آب رقیق کنید. یعنی مایع ظرفشویی را به نسبت مساوی با آب مخلوط ساخته و درون ظرفی (مانند بطری خالی مایع ظرفشویی) بریزید. در عین حال که از تاثیر آن کاسته نمی شود، از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه خواهد بود.
● ظرفشویی آسان
اگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می توانید ابتکاری به خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر شدن یا کثیف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد.
● چگونه از زنگ زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟
یک لیوان پلاستیکی یا شیشه دهن گشادی را از محلول آب و صابون پرکنید و سیم ظرفشویی را پس از شستن ظرف ها درون آن بیندازید. آب و صابون را هر شب عوض کنید تا سیم ظرفشویی شما تمیز و پاکیزه بماند. روش دیگر برای جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرفشویی آن است که سیم را پس از شستن با آب، روی قطعه ای کاغذ آلومینیومی (فویل) قرار دهید سپس روی چراغ گاز بگذارید تا حرارت شعله پیلوت آرام آرام آب آن را بگیرد و خشک کند.

روزنامه مردم‌سالاری
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران

تبلیغات