اتو زدن هم مهارت می خواهد

اتو زدن هم مهارت می خواهدلباس های اتو شده و ملحفه های صاف هم زیباتر به نظر می رسند و هم هنگام استفاده احساسی از رضایت را برایمان به ارمغان می آورند، اما اتو کشیدن لباس ها همواره کار ساده ای نیست چه بسا بی توجهی به هنگام اتوکاری به سوختن، خراب شدن و در نهایت از بین رفتن و بی استفاده شدن لباس های گاه گرانقیمت نیز منجر شود.

اتو زدن هم مهارت می خواهد

در حال حاضر اتوکشی به دو روش انجام می شود: با استفاده از اتوپرس و یا به وسیله اتوهای دستی. این دو نوع اتو در حقیقت به دو شیوه متفاوت لباس ها را صاف می کنند، اولی با پرس کردن و فشردن پارچه آن را صاف می کند و اتوی دستی با کشیده شدن بر روی سطح پارچه چروک های آن را باز می کند. هر یک از این دو روش برای انواع خاصی از پارچه ها و لباس ها مناسب ترند و برخلاف تصور ما همیشه و برای همه لباس ها یکسان و قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند. گرچه اغلب ما در منزل از اتوهای دستی برای اتو کردن تقریباً تمام لباس ها و انواع پارچه های مختلف استفاده می کنیم. پارچه های ظریف مانند ژرسه، لباس های پشمی و همچنین لباس های پیلی دار باید به وسیله اتوی پرسی اتوکشی شوند، اما برای صاف کردن ملحفه ها، پارچه های نخی، پلی استر و ابریشم اتوی دستی مناسب تر است.
صرف نظر از نوع اتویی که مورد استفاده قرار می دهید برای رسیدن به نتیجه مطلوب و پیشگیری از آسیب دیدن لباس ها همیشه به خاطر داشته باشید قبل از شروع اتوکشی به اطلاعات درج شده بر روی قسمت داخلی لباس ها که شما را از قابلیت پارچه برای اتوکشی و میزان درجه مناسب آن آگاه می کند توجه کنید و چنانچه استفاده از اتو برای پارچه لباس مجاز باشد درجه اتو را روی میزان یاد شده تنظیم کنید. پس از تنظیم درجه اتو، برخی اصول دیگر نیز می تواند در حفظ وضعیت لباس مفید باشد برای مثال هنگام اتو کردن پارچه های تهیه شده از الیاف مصنوعی به ویژه اگر رنگی تیره دارند برای جلوگیری از برق افتادن پارچه آن را از پشت اتو کنید یا یک قطعه پارچه نخی روی آن انداخته و سپس اتو بکشید.
برای این که نقش درزها و جای دوخت زیپ روی پارچه به صورت براق باقی نماند، هنگام اتو کشیدن این قسمت ها نیز از یک قطعه پارچه استفاده کنید و اتو را مستقیماً روی لباس نگذارید.
اگر پارچه و یا لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده، پارچه نخی مرطوبی را روی قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید تا بخار حاصله برق افتادگی را از میان ببرد. لباس هایی که از پارچه های درشت بافت، دوخته شده را نیز همیشه از پشت اتو بزنید. برای اتو کشیدن ملحفه ها و قطعات پارچه ای بزرگ ابتدا آن ها را تا بزنید و به صورت یک قطعه کوچک چند لا درآورید سپس با باز کردن هر یک تا یک بخش از آن را اتو کنید (مانند ورق زدن یک کتاب) هنگام اتو زدن پرده ها یک صندلی در پشت میز اتو قرار دهید و قسمت هایی از پرده را که اتو زده اید روی صندلی بگذارید تا به این ترتیب از افتادن پرده روی زمین و چروک شدن مجدد آن و همچنین سنگینی و کشیده شدن باقی مانده پارچه پرده جلوگیری شود.
برای اتو کردن لباس های ابریشمی ابتدا آن ها را کمی مرطوب کنید و سپس از پشت در حالی که یک قطعه پارچه نخی روی آن گذاشته اید، اتو بزنید. هنگام اتو کشیدن دکمه های پلاستیکی را با قرار دادن یک قاشق غذاخوری روی آن ها را بپوشانید تا با برخورد با اتوی داغ صدمه نبینند. چنانچه چیزی مانند پارچه نایلونی بر اثر غفلت به زیر اتو چسبید تا اتو داغ است آن را با یک حوله آغشته به محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید و سپس یک دستمال نخی خشک روی آن بکشید.

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هم زدن در هیتر

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران

تبلیغات