loading...

نکاتی درباره یک خانه ایمن

نکاتی درباره یک خانه ایمن محیط نیز همچون عادات شخصی قادر است بر سلامت تاثیر بگذارد; اما می توان تا حدی آن را تعدیل کرد. حوادث از علل عمده مرگ و آسیب دیدگی های وخیم می باشند، بویژه در افراد مسن و خردسالان.

نکاتی درباره یک خانه ایمن - آکا

 عواملی چون شرایط آب و هوایی خاص و ویژگی های محیطی منزل یا محل کار از جمله دیگر خطراتی هستند که برای سلامت وجود دارند. لیکن با شناسایی خطرات بالقوه و اجرای اقداماتی برای پیشگیری از آنها می توانید به آسانی از خطراتی که در خانه یا محل کار یا حین مسافرت وجود دارند، اجتناب کنید.
حوادث از مخاطرات عمده ای می باشند که برای سلامت وجود دارند. تقریبا نیمی از حوادث وخیم درخانه روی می دهند و بیش از همه افراد مسن و خردسالان آسیب می بینند. افراد مسن بیشتر مستعد افتادن هستند، در حالیکه خردسالان در معرض خطر قابل توجه مسمومیت با مواد سمی خانگی می باشند. آتش از دیگر مخاطرات موجود است. خطر قابل توجه دیگری که برای سلامتی وجود دارد از بهداشت ضعیف آشپزخانه ناشی می شود که در نتیجه آن ممکن است مسمومیت غذایی روی دهد. برای آنکه به زمین نیفتید، کاری کنید که نور خانه زیاد باشد، قالیچه ها و پا دری ها بر روی زمین حرکت نکنند و کف خانه مرتب باشد. اگر در خانه بچه کوچک دارید، برای پلکان، درب حفاظ بگذارید تا مانع افتادن او از پلکان شوید. داروها، مایعات شوینده، مونوکسید کربن (گازی که در اثر سوختن مواد سوختی آزاد می شود) و سرب از جمله مواد سمی می باشند.
باید مواد سمی را دور از دسترس کودکان نگاه دارید. برای پیشگیری از تجمع مونوکسید کربن، هر سال دودکش ها، دستگاه های گرمایش و وسایل گازسوز را بازرسی کنید و هیچگاه ماشین هایی را که بنزین سوز می باشند، در گاراژهای بسته روشن نگذارید. برای پیشگیری از مسمومیت با سرب، باید فردی که متخصص در این امر باشد، لوله های سربی را جایگزین کند و رنگی را هم که بر روی دیوارها زده شده (معمولا در خانه های قدیمی) و حاوی سرب است، بتراشد. از آتش یا اجسام داغ با احتیاط استفاده کنید; برای مثال اگر سیگاری می باشید، حتما پس از اتمام سیگار کشیدن، سیگار و کبریت خود را خاموش کنید. برای پیشگیری از آتش سوزی های الکتریکی، زیادی از پریز، برق نکشید.
مواد آتش زایی مثل رنگ را در انبار یا گاراژ نگاه دارید. علاوه بر آن همیشه در آشپزخانه پتوی ضد حریق یا کپسول آتش نشانی داشته باشید و بر روی سقف هم دود یاب نصب کنید تا در صورت بروز حریق آن را شناسایی کند. برای پیشگیری از مسمومیت غذایی، آشپزخانه را تمیز نگاه دارید، غذا را کاملا بپزید و غذاهای فاسد شدنی رادر یخچال نگاه دارید. غذا را در ظرف درز گرفته و بی منفذ قرار دهید و قبل از انقضای تاریخ مجاز، آن را مصرف کنید. برای آنکه مانع از افتادن کودک شوید، هم در پایین و هم در بالای پلکان درب حفاظ بگذارید. دقت کنید ارتفاع درب حفاظ بیشتر از آن باشد که کودکتان بتواند از آن بالا برود. تنظیم کننده های پهنا، امکان می دهند تا درب حفاظ برای هر راه پله ای اندازه باشد. عمود بودن میله ها، مانع از آن می شود که کودک بتواند از درب حفاظ بالا رود. شیرخواران و کودکان چون پوست ظریفتری دارند، بیشتر در خطر آفتاب سوختگی قرار دارند. شیرخواران را به دور از نور آفتاب نگاه دارید و به کودکان هم حتما لباس مناسب بپوشانید و برایشان کرم ضد آفتاب استعمال کنید.

روزنامه ابتکار
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران


تبلیغات