چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته نکات خانه داری از سایت خانه داری آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم

آکاایران: چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم

آکاایران:  اگر تا به حال هویج پرورش نداده اید، باید بدانید این گیاه در شرایط جوی سرد مانند اوایل بهار و اواخر پاییز بهترین موقعیت رشد را دارد. برای بهینه بودن رشد، دمای شب هنگام باید تا ۱۲ درجه سلسیوس افت کند و دمای متوسط روز در حد ۲۴ درجه سلسیوس باشد. هویج در باغچه های کوچک به خوبی رشد میکند و کمی سایه را میتواند تحمل کند.

توصیه هایی برای پرورش هویج در باغچه

به گزارش آکاایران: هنگامی که هویج پرورش میدهید، سطح خاک باید عاری از هر گونه خاشاک بزرگ، سنگ و قطعات بزرگ پوست درخت باشد. هر قدر ذرات گیاهی کوچکتر باشند بهتر میتوانند با خاک محیط ترکیب شوند.

برای پرورش هویج باید مراقبت را از خاک شروع کنید. برای پرورش هویج باید خاک باغچه لومی شنی ( sandy loam ) باشد و حتما خوب زهکشی شده باشد. خاک لومی شنی به خاکی گفته میشود که شن زیاد (۷۰ تا ۹۰ درصد) و سیلت و رس کم داشته باشد.

خاکهای سنگین باعث میشوند گیاه هویج دیرتر بالغ شده و ریشه های آن (خود هویج) زمخت و نامطلوب شوند. به خاطر داشته باشید هنگامی که گیاه هویج پرورش میدهید، هرگز نباید خاک باغچه پر از سنگلاخ باشد چون این امر موجب کیفیت پایین ریشه میشود.

 در ناحیه ای که میخواهید هویج در آن بکارید، گودالی حفر کنید. خاک حتما باید تا جایی زیر کشت هویج قرار بگیرد که نرم و در مقابل هوا نفوذ پذیر است تا هویج راحت تر بتواند صاف و بلند رشد کند. به خاک مورد نظر به ازای هر سه متر ردیف کاشت، یک لیوان کود  ۱۰-۲۰-۱۰  (این اعداد به ترتیب نشانگر مقدار درصد ازت، اکسید فسفر و اکسید پتاسیم هستند) بدهید. میتوانید از شن کش برای ترکیب کردن کود با خاک استفاده کنید.

کاشت هویج در باغچه

بهترین شرایط کاشت هویج به این صورت است که هویجها در ردیفهایی قرار دارا باشند که ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر از هم فاصله دارند. دانه ها باید در عمق ۱٫۵ سانتیمتری کاشته شده و ۳ تا ۵ سانتیمتر از هم فاصله دارا باشند.

برای پرورش هویج در باغچه، ابتدا باید منتظر بمانید گیاه هویج از خاک سر بیرون بیاورد. هنگامی که قدگیاهان هویج به ۱۰ سانتیمتر رسید، میتوانید گیاهان را تا حدی تُنُک کنید (به روش حذف کامل) که ۵ سانتیمتر از هم فاصله دارا باشند. ممکن است متوجه شوید برخی از هویجها به اندازه ای بزرگ شده اند که میتوان آنها را برای خوردن برداشت کرد. میتوانید هویجها را دائما تنک کنید تا ۱۰ سانتیمتر فاصله از هم دارا باشند.

 شکل بالا – تنک کردن ردیف هویج همزمان با رشد گیاه برای ایجاد فاصله بین آنها

هنگام رشد هویج حتما توجه داشته باشید به ازای هر نفر، ۱٫۵ تا ۳ متر ردیف هویج بکارید تا هویج کافی برای مصرف داشته باشید. تقریبا در هر سی سانتیمتر از یک ردیف، نیم کیلو گرم هویج به دست می آورید.

هنگام پرورش هویج در باغچه باید علفهای هرز را از آن دور کنید. علفهای هرز مواد مغذی را که باید هویج دریافت کند، مصرف میکنند و اجازه نمیدهند مواد کافی به هویج برسد. این امر باعث ضعیف شدن رشد هویج میشود.

چه زمانی محصول هویج آماده میشود؟

هویج پس از این که کاشته شد، دائما در حال رشد خواهد بود. زمان زیادی طول نمیکشد تا هویج بالغ شود. در اواسط بهار اولین محصول را پس از سپری شدن تهدید سرما زدگی، میتوانید برداشت کنید. هر دو هفته دانه های نوین بکارید تا در طول پاییز بتوانید دائما هویج برداشت کنید.

چگونه هویج را برداشت کنیم؟

برداشت هویج را میتوانید از زمانی که هویج به اندازه یک انگشت میرسد، شروع کنید اما میتوانید به جای این کار، صبر کنید تا زمستان در خاک بماند. برای این کار باید به خوبی باغچه را مالچ پاشی کنید.

برای بررسی اندازه هویج با ملایمت مقداری از خاک بالای ریشه را بردارید تا ببینید اندازه ریشه چقدر است. برای برداشت هویج با ملایمت هویج را از خاک بیرون بکشید.

اگر دوست دارید با این هویج های تازه یک غذایی خوشمزه درست کنید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم.

.

منبع : charekar.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خاک باغچه باید چگونه باشد

چگونه در باغچه حیاطمان هویج پرورش دهیم گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات