برای لوسترمان چه لامپی بخریم؟

برای لوسترمان چه لامپی بخریم؟از آنجایی که رشته نازک درون لامپ‌های رشته‌ای - به‌خصوص در انواع کم‌نورتر آن- به سادگی گسیخته می‌شود لامپ‌های التهابی ضدلرزش، انتخاب مناسبی برای مکان‌هایی هستند که چراغ یا لوستر در اثر سر و صدای محیط یا حتی راه رفتن ساکنان طبقات فوقانی، مدام در حال لرزش است. این لرزش ممکن است به نظر خفیف باشد اما عمر لامپ را کوتاه می‌کند...

لامپی

برخی خانواده‎ها در خانه یا آپارتمان خود از لوسترهای بزرگ با شاخه‎های متعدد استفاده می‎کنند و از این گذشته بعضا در هر لوستر از لامپ‎های پرقدرت استفاده می‎کنند. استفاده از چنین لوسترهایی نه فقط سبب بالا رفتن بی‎رویه مصرف برق می‎شود بلکه فشار زیادی نیز بر سیم‎کشی داخلی منزل وارد می‌کند.
بهتر است در صورت استفاده از لوستر با شاخه‎های متعدد، از لامپ‎های کم‎مصرف ویژه لوستر استفاده کنیم و از این نوع لوسترها تنها در اتاق پذیرایی استفاده کنیم و در عین حال فقط به، به‌کارگیری لامپ‎های کم‎مصرف اکتفا نکنیم بلکه با نصب کلیدهای متعدد امکان روشنایی جزیی را نیز فراهم آوریم.
همان‌طور که گفته شد به جز لامپ‎های رشته‎ای و مهتابی، در چند سال گذشته تولید و استفاده از لامپ‎های کم‎مصرف نیز رواج زیادی پیدا کرده است.
این نوع لامپ‎ها که از لحاظ شکل و اندازه شبیه لامپ‎های رشته‎ای هستند، هشت برابر بیشتر از لامپ‎های رشته‎ای عمر می‎کنند و گرچه قیمت آنها نسبت به بقیه لامپ‎ها بیشتر است اما با توجه به عمر زیاد و مصرف کمی که دارند، به ویژه برای مصرف‎کنندگانی که بیشتر از ۱۰۰۰ کیلووات ساعت در ماه مصرف می‎کنند، مقرون به صرفه هستند.
در حال حاضر لامپ‎های کم‎مصرف ۱۸، ۲۰ ، ۲۶، ۴۰ و ۵۰ وات در بازار موجود است. به‌طور مثال یک لامپ ۲۶ وات کم‎مصرف معادل ۱۳۰ وات نوردهی دارد و ۸۰۰۰ ساعت کار می‎کند که معادل عمر ۸ لامپ رشته‎ای است که هر کدام ۱۰۰۰ ساعت عمر می‎کنند.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران

پربازدیدها
تبلیغات