loading...

من از گل‌ها انرژی می‌گیرم

من از گل‌ها انرژی می‌گیرم مهندس حسین بهادری‌فر، از اصول بهداشتی در نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی می‌گوید :

من از گل‌ها انرژی می‌گیرم - آکا

بهار که می‌رسد خیلی‌ها سر ذوق می‌آیند و حال و حوصله پیدا می‌کنند، انگار دیدن شکوفه‌ها و جوانه‌های سبز تازه بیرون آمده از خاک ما را تشویق می‌کنند که ما هم یک کار نو و جدید انجام بدهیم و همین طور بیکار ننشینیم و دست روی دست نگذاریم. یکی از کارهایی که خیلی‌ها با رسیدن بهار انجام می‌دهند این است که کمی ‌به گل و گیاه دوروبرشان برسند یا چند تا گلدان به گلدان‌هایشان اضافه کنند و سبزی را به آپارتمان‌شان بیاورند. به همین خاطر ما هم رفتیم سراغ کسی که تحصیلاتش باغبانی است و ۲۲ سال است که دارد در این زمینه فعالیت می‌کند. مهندس حسین بهادری‌فر، مرد مهربان و خنده رویی که وقتی در پایان گفتگو از او می‌پرسیم خسته که نشدید؟ می‌گوید شاید باور نکنید، من خسته نمی‌شوم چون از گل‌ها انرژی می‌گیرم.
با او درباره نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی گفتگو کرده‌ایم:
● آقای مهندس بهادری افرادی که تازه تصمیم گرفته‌اند در خانه از گل و گیاه نگهداری کنند باید به چه نکاتی توجه کنند؟
▪ هر چند همه گیاهان دوست داشتنی هستند اما سلیقه‌ها متفاوت است و به نظر من خیلی مهم است که گیاهی را که برای خرید انتخاب می‌کنند واقعا دوست داشته باشند و اگر گیاهی را دوست ندارند آن را نخرند. نکته دیگر این است که وقتی گیاهی را انتخاب می‌کنند قبل از خرید بررسی کنند و ببینند که آیا در آپارتمان‌شان شرایط مناسب مانند رطوبت و نور کافی برای رشد آن گیاه وجود دارد یا نه؟
بعد از این مراحل هنگام خرید گیاه دقت و توجه داشته باشند و از فروشنده بخواهند گیاه سالم، پرریشه و شاداب به آنها بدهد و از او بپرسند که چطور باید از گیاه نگهداری کنند.
بعد از خرید هم، زمان حمل تا خانه اگر زمستان است و هوا سرد گیاه را در محفظه‌ای قرار دهند و اگر تابستان است و هوا گرم باز هم مراقبت‌های لازم را انجام دهند تا گیاه موقع حمل آسیب نبیند. من وقتی می‌بینم بعضی‌ها گیاه را روی بار وانت می‌گذارند و باد گیاه را آزار می‌دهد خیلی دلم می‌سوزد، گیاه هم روح دارد و باید به خوبی از آن مراقبت کرد.
● در آپارتمان‌های کوچک امروزی چه گل‌ها و گیاهانی را می‌شود نگهداری کرد؟
▪ گیاهانی مثل دیفن باخیا، آگلئونما، پتوس اسکاندس و انواع فکوس‌ها مثل بنجامین از جمله گیاهان آپارتمانی هستند. گیاهانی مثل کنتیا و شفدرا هم با توجه به نور کمی‌که نیاز دارند می‌توان در آپارتمان‌های کم‌نورتر نگهداری کرد اما اگر در آپارتمان‌تان پنجره‌های جنوبی دارید که نور و گرمای مناسب دارند می‌توانید از انواع کاکتوس نگهداری کنید.
● آیا گیاهان گلدار هم در آپارتمان قابل نگهداری هستند؟
▪ بله، گیاه اسپاتی فیلوم یا سفیر آشتی با گل‌های سفید رنگ و گیاه بنفشه آفریقایی که دوازده ماه سال گل‌های رنگی می‌دهد از گیاهان گلدار قابل نگهداری در آپارتمان هستند که البته نگهداری‌شان کمی‌توجه بیشتری می‌خواهد.
● یکی از موارد مهم در نگهداری گیاه آبیاری است، آبیاری باید به چه شکلی باشد تا گیاه بهتر رشد کند؟
▪ یکی از نکات مهم این است که در فصل‌های مختلف نحوه آبیاری متفاوت است. در تابستان وقتی هوا گرم است و اندازه گلدان هم کوچک است باید دفعات آبیاری بیشتر باشد اما در زمستان که هوا خنک است به طور طبیعی باید دفعات آبیاری کمتر شود. نکته دیگر هم این است که بهتر است گیاه را با آب هم دما آبیاری کرد. آب با دمای بالاتر از دمای محیط گیاه را می‌سوزاند و آب با دمای کمتر گیاه را دچار استرس می‌کند. برای هم‌دما کردن آب هم بهتر است ظرف آب را ۲۴ ساعت کنار گلدان بگذارند و سپس آب را به تدریج در اختیار گیاه قرار دهند.
● چرا به تدریج؟
▪ بعد از آبیاری مقداری از آب از انتهای گلدان خارج می‌شود به همین خاطر بهتر است آبیاری به تدریج و به آهستگی انجام شود تا ریشه‌ها با آرامش آب را جذب کنند. البته برای حل این مشکل می‌توان موادی مانند ورمیکولیت، پرلیت یا مواد دیگری که در بازار وجود دارد به خاک گلدان اضافه کرد. این مواد باعث می‌شوند خاک حالتی شبیه اسفنج پیدا کند و آب را جذب کرده و به تدریج در اختیار گیاه قرار دهد.
● گاهی اوقات در خاک گلدان پشه رشد می‌کند و باعث انتشار آلودگی در خانه می‌شود، راه حل این مشکل چیست؟
▪ خاک محل امنی برای حشرات است و به طور طبیعی باکتری‌ها، لارو پشه، سوسک و شته در خاک وجود دارد. برای پیشگیری از انتشار آلودگی بهتر است سالی یک‌بار با موادی مانند سوین خاک گلدان‌ها را ضد عفونی کرد اما چون سموم برای انسان مضر است می‌توانید برای ضد‌عفونی کردن از روش‌های کم خطری استفاده کنید مثلا خاک را در فر قرار داده و حرارت دهید.
● آلودگی هوا به خصوص در تهران به حدی است که بعد از مدتی روی برگ‌ها دوده و گرد و خاک می‌نشیند و گیاه حالت سبز و شادابش را از دست می‌دهد، گیاهان را چطور باید تمیز کرد؟
▪ برای تمیز کردن گیاهانی با برگ پهن کافی است ماهی یک بار مقداری صابون غیرعطری را در آب ولرم حل کرده و با اسفنج به آرامی‌زیر و روی برگ‌ها را تمیز کنیم. برای تمیز کردن گیاهانی که برگ‌های ریز دارند هم باید ابتدا روزنامه‌ای را مچاله کرده و در خاک گلدان قرار دهیم، تا آب و صابون داخل خاک نرود، و سپس آب و صابون را روی برگ‌ها اسپری کنیم. ضمنا اضافه کردن مقداری شیر خوراکی به آب، لکه‌های روی برگ‌ها را از بین می‌برد.
● بعضی خانم‌های خانه‌دار از اینکه بعد از مدتی زیر گلدانی‌ها حالت کدر و کثیفی پیدا می‌کنند ناراحت هستند، راهی وجود دارد تا این حالت پیش نیاید؟
▪ کار خاصی نمی‌شود انجام داد چون به هر حال بعد از آبیاری مقداری مواد غذایی و املاح خاک شسته شده و در زیرگلدانی ریخته می‌شود. اگر بتوانند این لایه را بتراشند و دومرتبه در گلدان بریزند بهتر است چون مواد غذایی دوباره به خاک برمی‌گردد.
● بعضی‌ها ترجیح می‌دهند از گل‌های شاخه‌ای در آپارتمان استفاده کنند، برای اینکه این گل‌ها دوام بیشتری داشته باشد و دیرتر پژمرده شود چه کارهایی می‌شود انجام داد؟
▪ برای نگهداری بهتر گل‌های شاخه‌ای یا شاخه بریده روش‌های مختلفی وجود دارد. اول اینکه هنگام خرید گل از فروشنده بخواهیم روی گل اسپری نزند چون این کار منافذ گلبرگ را مسدود می‌کند و باعث می‌شود گل زودتر پژمرده شود. راه دیگر این است که هر روز ساقه گیاه را حدود دو سانتی متر با قیچی کوتاه کنند و بکوبند، این کار باعث می‌شود قدرت جذب گیاه بیشتر شود. همچنین می‌توانند قسمت انتهای ساقه که زیر گل است چند بار با سوزن سوراخ کنند تا اکسیژن بیشتری به گل برسد. انداختن چند حبه قند در آب گلدان هم موثر است اما یک راه دیگر که باعث دوام گل می‌شود این است که شب‌ها گل را در یخچال نگهداری کنند، با این روش می‌توان گل‌ها را گاهی تا یک یا دو ماه تازه نگه داشت.
● آقای بهادری، توصیه یا حرف آخر؟
▪ همان‌طور که گفتم عشق و علاقه به گیاه خیلی مهم است. کسانی که می‌خواهند در خانه از گل و گیاه نگهداری کنند کافی است عاشق گیاه باشند. اگر شرایط نگهداری گیاه مثل نور، رطوبت و کود مناسب فراهم باشد اما به گیاه بی‌توجهی شود، گیاه خوب رشد نمی‌کند اما اگر گیاه را دوست داشته باشند گیاه بهتر رشد می‌کند.
● مهندس بهادری فر:
عشق و علاقه به گیاه خیلی مهم است، اگر گیاه را دوست داشته باشید گیاه بهتر رشد می‌کند .

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران


تبلیغات