loading...
گل و گیاه | صفای خانه - آکا

طبیعت و سر سبزی از عواملی است که بر روحیه ی افراد تاثیر می گذارد و شاید یکی از مشکلات زندگی در خانه های آپارتمانی و کوچک دوری از باغچه و گلکاری و داشتن گوشه ای از سرسبزی در منزل است.ولی هنوز هم هستند خانه های حیاط داری که می توان در آن باغچه ای زیبا داشت و البته هر آپارتمانی در کنار حیاط فضایی برای باغچه در نظر گرفته شده که می توان با همفکری همسایه ها بهترین گل و درخت را برای آن انتخاب کرد.به این منظور بعضی از گیاهان را به شما معرفی می کنیم :

نسترن، درختچه‏اى است زیبا و مقاوم که اصل و منشأ ایرانى دارد. پایه‏هاى وحشى آن از دیرباز در کوهپایه‏ها وجود داشته و در حال حاضر نیز زینت‏بخش دامنه‏هاى سبز مناطق کوهستانى است.در واقع گل سرخ‏هاى امروزى نسل‏هایى از نسترن‏هاى وحشى هستند که اصلاح شده و به صورت پرورشى درآمده‏اند.نسترن در فصل بهار غرق در گل مى‏شود و خانه را جلوه دیگرى مى‏بخشد. ضمنا پایه بسیار مقاومى براى پیوند انواع رُزهاى رنگ به رنگ و زیبا است.

خاک:

نسبت به نوع خاک حساسیت ندارد ، اما خاک‏هایى را که داراى قدرى رسى باشند به خاک‏هاى شنى ترجیح مى‏دهد.

تکثیر:

ازدیاد نسترن به وسیله کاشت بذر و قلمه صورت مى‏گیرد. مراکز فروش گل و گیاه انواع رز و نسترن را داخل ظروف پلاستیکى تولید نموده و براى کاشت مجدد و یا انتقال به گلدان بزرگتر آماده مى‏کنند.

زمان کاشت:

از پاییز تا اواخر زمستان هر زمانى که برف و یخبندان نباشد مى‏توانیم نسترن را به زمین بنشانیم.

روش کاشت نهال:

قبل از کاشت بهتر است اول خاک را اصلاح کنیم براى این منظور در هر متر مربع حدود سه کیلوگرم کود حیوانى پوسیده به زمین اضافه و با خاک مخلوط کنید سپس نهال نسترن را از گلدان خارج ساخته و در گودالى که به همین منظور آماده نموده‏اید بکارید.

تذکر:

1ـ اندازه گودال باید به اندازه حجم ریشه باشد.

2ـ نسترن‏هایى که در داخل پیت حلبى پرورش داده شده‏اند طورى از حلب خارج کنید که ریشه در معرض هوا قرار نگیرد. براى این منظور باید حلب را با چکش یا تیشه با دقت ببریم تا خاک‏هاى اطراف ریشه نریزد سپس نهال را از حلب خارج نموده به زمین منتقل مى‏کنیم.

مواظب دست‏هایتان باشید، ساقه‏هاى نسترن پر از تیغ‏هاى تیز است و بریدن حلب هم خالى از خطر نیست.

اگر نسترن‏ها جوان هستند و در داخل پلاستیک قرار دارند پلاستیک را با قیچى پاره کنید تا ریشه آسیب نبیند.

گل و گیاه | صفای خانه - آکا

هرس:

معمولاً نسترن برخلاف رز به هرس چندانى احتیاج ندارد. در فصول گرم فقط پاجوش‏ها را حذف مى‏کنیم اما هرس اصلى در اواخر زمستان قبل از بیدار شدن گیاه از خواب زمستانه صورت مى‏گیرد.

در این فصل با کوتاه کردن ساقه‏هاى نسترن مى‏توانیم آن را به شکل دلخواه در آورده و شاخه‏هاى اصلى‏اش را روى پرچین هدایت کنیم.

در صورتى که شاخه‏هاى اصلى‏دچارآفت‏زدگى یا پوسیدگى شده باشد با نگهدارى پاجوش‏ها و حذف شاخه‏هاى قدیمى مى‏توانیم به جوان نمودن نهال اقدام کنیم.

کودپاشى:

همه ساله در دو فصل بهار و پاییز کود حیوانى پوسیده را در اطراف نهال اضافه نموده و آن را خوب با خاک مخلوط کنید.

کودهاى شیمیایى نیز به رشد و گلدهى نسترن کمک مى‏کند از اواسط تا اواخر زمستان کودهاى فسفاته را پاى ریشه بریزید در اوایل بهار کودهاى داراى ازت و آهن و در اواخر بهار و اوایل تابستان عناصر شیمیایى مختلف (عناصر کم مصرف) را به نسبت‏هاى توصیه شده مورد استفاده قرار دهید.

توصیه‏هاى مهم:

1ـ آبیارى را به طور مرتب انجام داده و بعد از خشک شدن خاک به آن آب بدهید. (در فاصله دو آبیارى خاک باید خشک باشد)

2ـ گل‏هایى که عمرشان تمام شده با قیچى تیز از ناحیه دم گل حذف کنید.

3ـ نسترن را در کنار نرده‏ها و یا جایى که قیم مناسب داشته باشد بکارید تا فرم بالا رونده خود را به دست آورد.

4ـ از کاشت نسترن در سایه خوددارى فرمایید.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران


تبلیغات