استراحت در یک محیط گرم: زیرزمین خانه فضای ایده‏‏آلی برای ساختن یک حمام گرم یا سوناست. اگر زیرزمین وسیعی ندارید که بتوانید در آن استخر خصوصی بسازید، بهتر است حداقل به ساختن یک استخر کوچک جکوزی یا محوطه‏ای برای سونا بیندیشید. می‏توانید از نمونه‏های پیش ساخته استفاده کرده، آنها را در زیرزمین و در محل مناسب نصب نمایید. زمانی که وان جکوزی در داخل محیط خانه کار گذاشته شود، حتماً نیاز به تمهیدات خاصی دارد.

زیر زمین در نوعی دیگر - آکا

وان گرم: 

فضای زیرزمین برای کار گذاشتن یک وان آب گرم (جکوزی) خیلی خوب کار می‏کند و بهترین گزینه است، زیرا کف سایر طبقات نیاز به بهبود ساختار برای تحمل وزن قابل توجه چنین سازه‏ای را دارند. وزن یک وان جکوزی با اندازه معمول، هنگامی که پر از آب است به حدود 1800 کیلوگرم می‏رسد. اگر چه در فضای زیرزمین هم لوله‏کشی و برق‏رسانی نیاز به دستکاری دارد، چون شما به مدارهای مشتق شده الکتریکی برای تدارک وان و انرژی مورد نیاز برای ایجاد حرارت و سامانه گردش آب نیاز دارید. از این رو، بایستی یک کارشناس برق در بررسی سامانه الکتریکی منزل‏تان و تعیین بهترین جریان  برای تامین انرژی حرارتی وان و کنترل آن، به مشورت و همکاری گرفته شود.

شما هم‏چنین نیاز به مخزنی برای ذخیره آب لازم وانتان خواهید داشت و یک چاه برای تخلیه آن. چاه وان شما باید به چاه اصلی خانه وصل شود، بنابراین شاید نیازمند صرف هزینه و کندن کف زیرزمین برای رسیدن به چاه اصلی باشید. محل قرارگیری چاه نیز ممکن است مکان جایگیری وان شما را محدود کند. برای درست  کردن و به دست آوردن فاصله لازم در زیر وان، می‏توانید یک سکوی برجسته‏ نصب کنید. با توجه به موارد ذکر شده، زمانی که در مورد نصب یک حمام آب گرم با لوله‏کش حرفه‏ای با یک مهندس صحبت می‏کنید، باید تمام انتخاب‏ها و محدودیت‏های محل زندگی‏تان را در نظر بگیرید.

رطوبت زیاد می‏تواند به سقف زیرزمین و در پی آن کف طبقه بالایی منتقل شود و باعث رشد کپک و قارچ زیر فرش‏ها و پادری‏ها شود و پس از مدتی آسیب‏ جدی به ساختمان وارد کند.

دیوارهایی که فضای دور وان را احاطه می‏‏کند باید در برابر رطوبت زیاد مقاوم باشند، بنابراین مواد مقاومی مثل کاشی و سرامیک یا قابی از چوب غان و چوب ساج را برای این منظور انتخاب کنید. آنها را روی لایه روکش شده و مقاوم در برابر رطوبت دیوار نصب کنید. به منظور یک‏دست شدن پرداخت لایه رنگی به رنگ با کیفیت بالا نیاز دارید که برای مقاومت در برابر رطوبت و بادکردگی و قارچ گذاشتن طراحی شده است.

رطوبت زیاد می‏تواند به سقف زیرزمین و در پی آن کف طبقه بالایی منتقل شود و باعث رشد کپک و قارچ زیر فرش‏ها و پادری‏ها شود و پس از مدتی آسیب‏ جدی به ساختمان وارد کند. برای ممانعت از انتقال رطوبت به بالا، شما می‏توانید از یک پوشش محافظ بخار آب به وسیله پوشاندن سقف‏ها با چهار میلی‏متر پلی اتیلن استفاده کنید. سپس قبل از به کار بردن پوشش نهایی، یک صفحه محافظ ضد آب نصب کنید.

زیر زمین در نوعی دیگر - آکا

سونا:

سوناها معمولاً فضاهای پیش‏ساخته‏ای هستند که شامل دیوارهای داخلی، کف‏، سقف و همچنین

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات