آکواریوم یکی از وسائل زینتی در منزل است که  شرایط ویژه و حساسی را برای نگهداری می طلبد. در مقالات قبل در این زمینه ماهی های مختلف را معرفی کردیم، در  مورد گیاهان آکواریومی صحبت کردیم، به بخش های مختلف آکواریوم و دستگاه های نور پردازی و تصفیه هوا اشاره کردیم. و انواع مختلف آکواریوم را به شما شناساندیم. پس برای تکمیل دانسته های خود در ادامه با ما همراه باشید تا درباره بیماری های شایع آکواریومی توضیحاتی را ارائه دهیم.

هیچ چیز برای صاحب آکواریوم بدتر از این نیست که ببیند ماهی هایش به مرور زمان ضعیف می شوند و از بین می روند. علائمی وجود دارد که می توانید به واسطه آن بیمار بودن ماهی را تشخیص دهید: دور دهانش قارچ دارد؟ زخم و جراحتی روی بدنش دیده می شود؟ چشم هایش بیش از اندازه برآمده و حدقه آن شیری شده؟ آیا شکمش باد کرده؟ آب شش هایش بیش از اندازه باز شده اند؟  استرس برای ماهی ها اصلاً خوب نیست و به آنها بیش از انسانها صدمه وارد می کند. مواردی نظیر صداهای بلند، دست کاری بیش از حد و بی دلیل، غذا دادن بیش از اندازه، و یا تلنگر زدن به شیشه آکواریم با انگشت می تواند دلایل اصلی بروز استرس های بزرگ در ماهی ها باشند. 

ماهی های بیمار را بشناسیم - آکا

 نحوه ی شناسایی ماهی های بیمار

به طور کلی رفتار و وضع ظاهری ماهی بیمار از ماهی های سالم متمایز است. بنابراین به آسانی می توان در یک آکواریوم بین تعدادی ماهی یک یا چند ماهی بیمار را شناسایی نمود.عوامل ظاهری عمده ای که در تشخیص و شناسایی ماهی بیمار موثر هستند عبارتند از: بیحال شدن ماهی، فرار نکردن در اثر تحریک یا ترساندن ، شنای غیرطبیعی ، جدا شدن از سایر ماهی ها و کناره گیری کردن از آن ها ، مالیدن بدن به دیواره ها یا کف ،ماندن در سطح آب  ،باز نگه داشتن دهان ، سریع شدن تنفس و افزایش تعداد آن در دقیقه، پریدن از آب ، کمرنگ شدن سطح بدن، خونریزی جلدی ،سخت شدن یا پاره شدن باله ها، تا خوردن باله ها، ظهور لکه های سفید یا قرمز بر روی بدن، پیدا شدن لکه های ابر مانند بر روی بدن، امساک یا غیر طبیعی بودن تغذیه. هر ماهی بیمار ممکن است یک یا چند عامل از عوامل فوق الذکر را نشان دهد. در هر صورت بلافاصله بعد از ظهور علایم بیماری باید در اسرع وقت نسبت به شناسایی و کنترل عامل بیماریزا اقدام نمود.در غیر این صورت ممکن است ماهی ها در وضعی قرار گیرند که کنترل یا مداوای آن ها امکان پذیر نباشد.

استرس برای ماهی ها اصلاً خوب نیست و به آنها بیش از انسانها صدمه وارد می کند.

بیماریهای شایع ماهیها

ماهی ها می توانند برای مدت زمان زیادی عمر کنند اما در آکواریوم به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف خیلی به سرعت از پا در می آیند. برخی از ماهی ها مثل ماهی قرمز در ابتلا به بیماری ها خیلی مستعد هستند به همین جهت در اینجا هم چند نمونه از رایج ترین بیماری های ماهی های آکواریومی را برایتان ذکر می کنیم:

پوسیدگی باله ها – یک نوع عفونت باکتریایی است که به دلیل جراحت ایجاد می شود و ابتدا لبه باله ها را سفید می کند و به مرور زمان باله فاسد شده و عفونت به سایر نقاط بدن هم سرایت می کند و پوست بدن ماهی را زبر و خشن می کند.

ایچ – این بیماری به واسطه نوعی انگل با نام "ایچتی اپتیریوس" شیوع پیدا می کند و یکی از شایع ترین بیماری هایی است که ماهی های آکواریومی به آن مبتلا می شوند. انگل ایچ مانند نقطه های بسیار ریز سفید به بدن ماهی می چسبد و به سرعت منتشر می شود. در صورت بروز علائم این بیماری باید ماهی مبتلا را ایزوله کنید.

هیچ گاه آب آکواریوم را به طور کامل تخلیه نکنید. این امر تعادل بیولوژیک محیط را بر هم می زند بهترین حالت تعویض 25% از آب هر دو هفته یکبار است.

یبوست – آیا می دانستید که ممکن است ماهی ها هم به این بیماری مبتلا شوند؟ بله درست است! ماهی ها بر اساس غذاهایی که می خورند ممکن است به یبوست مبتلا شوند به ویژه اگرغذاهایی را بخورند که دارای میزان بالایی چربی هستند. برای اجتناب از این بیماری باید مطمئن شوید که ماهی از گیاهان نیز تغذیه می کند.

خیز (ورم) - انباشته شدن نابهنجار آب در یاخته ها یا بافت ها یا حفره هاى داخلی بدن ماهی است و وقتی علائم آن به صورت خارجی قابل رویت شود، باید قید ماهی خود را بزنید و مطمئن باشید که به سرعت جان خود را از دست می دهد. عامل اصلی ایجاد این بیماری به دلیل وجود نوعی باکتری است.

ماهی های بیمار را بشناسیم - آکا

اختلال آبدان –

با بروز این اختلال ماهی توانایی شناکردن خود را از دست می دهد. به روی سطح آب آمده و یا در پایین آکواریوم به سختی حرکت می کند. اختلال فوق بر اثر کیفیت بد آب ایجاد می شود.

قارچ – قارچ هم نوعی عفونت باکتریایی است که در محل ایجاد زخم مانند یک نقطه سفید نرم و کرکی شکل بوجود می اید و به سرعت بزرگ می شود.

کرم انکر – اگر می بینید که ماهی مرتباً خودش را به گیاهان و سنگ های تزئینی آکواریوم می ساید، به دلیل وجود کرم های بسیار ریز "انکر" است. این کرم ها خود را به بدن ماهی چسبانده و از آن تغذیه می کنند.

اجتناب از بیماری های آکواریومی

 زمانیکه متوجه شدید باله هایشان را در حین حرکت می بندند، در گوشه ای بی حرکت می ایستند، به شدت آب را به داخل آب شش ها می کشند، خودشان را به سنگ های آکواریوم می زنند، و یا لکه های سفید بر روی بدنشان ایجاد شده ممکن است دچار استرس شده باشند به کمک نیاز داشته باشند. تکنیک هایی وجود دارد که به واسطه آن می توانید آکواریوم خود را تمیز نگه داشته و استرس را از آنها دور نگه دارید:

1- مطمئن شوید که دما و رطوبت متناسب با ماهی هایی باشد که شما از آنها نگهداری می کنید. کیفیت نامساعد آب یکی از اصلی ترین دلایل بیماری و مرگ ماهی هاست. همیشه میزان PH، سختی آب، و نیتریت آن را اندازه گیری کنید و دما را بر طبق خواست ماهی ها تعیین کنید.

2- در یک زمان چند ماهی مختلف را به آکواریوم اضافه نکنید، این کار سبب ایجاد استرس و ناراحتی هم برای ماهی های تازه وارد و هم برای ماهی های مقیم می شود. هر بار تنها یک ماهی اضافه کنید و بعد چند هفته صبر کنید و سپس ماهی دیگری اضافه نمایید. رها کردن 5 تا 6 ماهی به طور همزمان در آکواریوم خیلی وسوسه انگیز است، اما با این کار صرفاً سلامت ماهی ها به خطر می افتد.  

دست خود را بی جهت وارد آب نکنید. چربی های پوست ماهی ها را اذیت می کند.

نشریه منزل/ انجمن های تخصصی گفتار نما  همراه با اضافات

گرداوری و تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

هر چه پیرتر، قلدرتر

قوطی های خوشمزه یا خطرناک!؟

یادگاری را کجا نگهداریم؟

قصه شیرین صرفه جویی

یاد گرفتنش لازمه

آیا می خواهید ماکروفر بخرید؟

سبز بمانید

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات