آماده برای رویش مجدد - آکا

پاییز مقدمه زیبایی است برای ورود به زمستان و هم چنین فرصت بسیار مناسبی برای آماده شدن برای ورود به فصلی سرد.این گونه فکر نکنید که پاییز فصل اتمام رویش و سبزی گیاهان است, بلکه به این فکر کنید که پاییز فرصتی است که باغچه زیبای خود را که قصد دارد به خوابی طولانی برود برای رویش مجدد در فصل شکوفایی آماده سازید. در حقیقت می توان گفت پاییز شروعی است برای داشتن باغچه ای زیبا در بهار.

رسیدگی به باغچه در فصل پاییز از جهات مختلفی دارای اهمیت است. از یک سو سبب می شود که باغچه شما اگرچه سرسبز و رنگارنگ نیست اما تمیز و مرتب به نظر برسد و دلیل دیگر که جنبه بصری ندارد واما از اهمیت زیادی برخوردار است این است که زمینه برای شکوفایی بهتر و زیبا تر شدن باغچه در بهار فراهم می کند.

هرس کردن و پاکسازی

بیشتر آفت ها و بیماری ها از باقی ماندن قسمت های خراب و زائد گیاه در زمستان بوجود می آید و در کل گیاه و خاک رخنه می کند و آن ها را بیمار می کند. زیرا در زمستان فرصت خوبی برای آفات و بیماری ها فراهم می شود تا در قسمت های دیگر انتشار یابند. بنابراین برای آماده کردن باغچه برای فصل سرد اولین و مهم ترین مرحله هرس کردن گیاهان و حذف قسمت های مرده و بیمار از گیاه است این کار هم به سالم سازی و هم به زیبا سازی باغچه می تواند کمک کند.

در این قسمت لیستی از کارهایی که برای تمیز کردن باغچه لازم است انجام دهید آورده شده است:

•    هرس کردن و قطع مقداری از شاخه های کهنه درختان و گیاهان دیگر که دارای ریشه های زنده هستند و قرار است که در بهار بار دیگر سبز و شکوفا شوند.

•    حذف کامل گیاهان و سبزیجاتی که عمرشان تنها یک سال است و در سال بعد دیگر سبز و زنده نخواهند شد. این نوع گیاهان را باید به طور کامل و از ریشه از خاک در آورید تا مواد غذایی خاک را بی دلیل مصرف نکنند.

•    برگ های مریض را بکنید و علف های هرز را با دست کاملا از ریشه بیرون آورید.

•    پس از اتمام پروژه پاکسازی و مرتب کردن شاخه ها و پس از اینکه از نبودن قسمت های مریض و مرده اطمینان حاصل کردید باغچه را با مواد و کود های مغذی و سالم تغذیه کنید.

حفاظت و آماده سازی:

•    ابتدا ار باغچه تعدادی عکس بگیرید و از شرایط فعلی آن یادداشت بردارید. این کار به شما کمک می کند تا سال بعد با تماشای عکس و مقایسه آن با باغچه فعلی در یابید که کدام یک از گیاهان در بهار سبز نشده اند و در پاییز سال بعد باید هرس یا کلا حذف  شوند.

•    گیاهان و گلدان ها را برای ورود به زمستان آماده کنید. اکثر گلدان ها در زمستان در اثر سرما ترک می خورند. برای جلوگیری از یخ زدگی گیاهان و ترک خوردن گلدان ها, روی آن ها را کاملا با چند لایه نایلون بپوشانید. هم چنین از آن جایی که در پاییز و زمستان رویش گیاهان متوقف می شود از آبیاری و کوددهی زیاد به گیاهان خودداری کنید.

•    پاییز زمان بسیار مناسبی است برای اینکه در  مورد خاک باغچه خود اطلاعاتی بدست آورید و از وضعیت و سلامت آن با خبر شوید.خاک باغچه را تست و آنالیز کنید و در صورتی که نقص و کمبودی داشت آن را جبران کنید و آن را برای داشتن یک باغچه سرحال و شاداب در بهار آماده کنید.

برای جلوگیری از یخ زدگی گیاهان و ترک خوردن گلدان ها, روی آن ها را کاملا با چند لایه نایلون بپوشانید. هم چنین از آن جایی که در پاییز و زمستان رویش گیاهان متوقف می شود از آبیاری و کوددهی زیاد به گیاهان خودداری کنید.

•    خاک را با مواد طبیعی و سالم تغذیه و ترمیم کنید .چنانچه در پاییز این مواد را به خاک اضافه کنید فرصت کافی وجود دارد تا مواد کاملا در خاک نفوذ کنند و تا بهار خاک بخوبی آماده و تقویت می شود.خالص بودن و سالم بودن مواد  و کود های استفاده شده بسیار مهم است و بر کیفیت خاک تاثیر زیادی دارد.

•     حفاظت از درختان و درختچه از آفات. پاییز زمان بسیار مناسبی برای حفاظت از درختان و درختچه از آفات بالقوه ای است که ممکن است در اوایل بهار فعال شوند ، معمولا برای این کار از مواد حشره کش مخصوص و تزریق آن در خاک استفاده می شود. این ماده توسط ریشه گرفته می شود و تاثیر آن برای ماه ها باقی می ماند. این یک راه آسان و سازگاری با محیط زیست برای کنترل برخی از آفات در تمام طول سال است به خصوص در اوایل بهار.

کاشت برای فصول بعد:

پاییز هم چنین زمان مناسبی برای کاشت برخی درختان و درختچه هاست. درست است که هوا سرد است اما فراموش نکنید که خاک گرم است و توانایی جای دادن برخی از گیاهان را در خود دارد. با کمی تحقیق گیاهانی که کاشت آن ها در پاییز توصیه می شود را بشناسید و به کاشت آن ها بپردازید.

در این صورت همانگونه که باغچه خود را برای آرمیدن در بسترخواب زمستانی آماده می کنید در عین حال آن را برای ورود به فصل بهار ی زیبا نیز مهیا می سازید.

نشریه منزل

تنظیم برای تبیان : کهتری

شما می توانید در بخش فیلم و انیمیشن با هنر باغبانی و کشاورزی آشنا شوید.

مقالات مرتبط

بهانه دیگه بسه

آمادگی های زمستانی

سبز بمانید

گل و گیاه ،صفای خانه

بهار در خانه

روش نگهداری گل های مختلف

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات