کلرودندروم یا گیاه بخت اگرچه نامی عجیب و غریب دارد ولی گیاهی است همیشه سبز که در گل‌فروشی‌ها به راحتی یافت می‌شود. ارتفاع این گیاه در هوای آزاد حتی به 5/4 متر هم می‌رسد. این گیاه گل‌هایی سفید می‌دهد که گلبرگ‌هایی به رنگ قرمز از میان آنها بیرون زده است. گل‌ها در فصل بهار، به‌صورت دسته‌ای در انتهای شاخه‌ها ظاهر شده و تا آخر تابستان خودنمایی می‌کنند. این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آنها می‌شود.

 نام رایج: کلرو دندروم

 نام انگلیسی: Bleeding heart vine

نام علمی: Clerodendrum Thomsonae 

 در بهار و تابستان در خانه هفته‌ای دو بار برگ‌های آن را غبارپاشی کنید. همچنین جهت تأمین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه، آب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

 شرایط آب و هوایی:

 نور: این گیاه به نور کامل احتیاج دارد و آفتاب را به راحتی تحمل می‌کند؛پس هم در داخل خانه پرنور و هم در خارج از خانه (در هوای مناسب) قابل نگهداری است.

 دما: از بهار تا پاییز درجه حرارت را در حدود 20 درجه ثابت نگه دارید ولی از پاییز تا بهار آینده درجه حرارت 15 برای گیاه کافی است.

آب: از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته‌ای 2 بار گیاه را آبیاری کنید. از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته‌ای یک‌بار کافی است. در زمستان هم تنها هنگام خشک‌شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید.

رطوبت: این گیاه به رطوبت شدید احتیاج دارد. شرایط رطوبتی گلخانه برای این گیاه ایده ال است. در بهار و تابستان در خانه هفته‌ای دو بار برگ‌های آن را غبارپاشی کنید. همچنین جهت تأمین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه، آب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

تغذیه و پرورش:

 خاک: خاک موردنیاز این گیاه مخلوط لوم و شن است. برای تقویت خاک نیز از مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب به‌صورت هفته‌ای یک‌بار و طبق دستور کارخانه سازنده، استفاده کنید. تغذیه کمکی در فصل زمستان لزومی ندارد.

 تکثیر: ریشه‌دارکردن قلمه ساقه در تابستان

 تشخیص و درمان:

علامت: زیادشدن شاخ و برگ و ظاهرنشدن گل‌ها ممکن است به 2علت باشد:

 نور کافی نیست.

 گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد

 اقدامات لازم برای درمان:

 انتقال به محل پر نورتر

 تغذیه‌کردن گیاه طبق دستور فوق

علامت:

سیاه‌شدن برگ‌ها، بی‌رنگ و شفاف‌شدن گل‌ها. علت ممکن است استفاده از براق‌کننده‌های شیمیایی؛ خم‌شدن برگ‌ها و ساقه‌ها در بهار و تابستان خشک‌بودن هوا و تشنه‌بودن گیاه باشد.

 اقدامات لازم برای درمان:

گلدان را به مدت 15 دقیقه درون سطل یا تشت پر از آب گذاشته سپس خارج کنید. آبیاری را با آب بدون املاح و ولرم انجام دهید.

این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آنها می‌شود.

علامت:  ظاهرشدن تار عنکبوت در زیر برگ‌ها که دلیل آن کنه ریز قرمز است.

 اقدامات لازم برای درمان:

با پارچه یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کرده یا هر 2 هفته یک‌بار با سم کنه‌کش، سمپاشی کنید؛ در ضمن تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

علامت: ظاهرنشدن گل‌ها در بهار و تابستان که دلیل آن نگاه داشتن گیاه در زمستان در هوای گرم است.

ریزبودن برگ‌های گیاه و ظاهرنشدن گل‌ها. دلیل آن کمبود عناصر غذایی در فصل رشد است.

 اقدامات لازم برای درمان:

 گیاه را تغذیه کنید.

 علامت: پوسیدن برگ‌ها در زمستان. دلیل آبیاری بیش از حد است.

 اقدامات لازم برای درمان:

 در فاصله بین2  آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود؛ سپس آبیاری کنید.

علامت: پروازکردن حشرات ریز اطراف گلدان.

 اقدامات لازم برای درمان:

سم‌پاشی با سم حشره‌کش هفته‌ای یک‌بار تا علائم برطرف شود.

 علامت: ظاهرشدن زخم‌های سفید پنبه‌ای‌شکل روی برگ‌ها و قاعده آنها که دلیل آن حشره آفت است.

 اقدامات لازم برای درمان:

 گیاه را با سم حشره‌کش نفوذی، طبق دستور سمپاشی کنید.

 نکته: در اواخر زمستان با قطع نوک شاخه‌ها، علاوه بر پاکوتاه‌کردن گیاه، به جوانه‌های جانبی اجازه رشد دهید تا بوته حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.

منبع : tebyan.net