رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریباً همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آنها با یکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل به کار برد. دیگر مرزها و محدویت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد.

 اما هنوز راه هایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود. هر یک از ما احتمالاً ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است. اگر به یک پارچه کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید اینها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند.

اثرات اعجاب انگیز رنگ ها - آکا

در قدم اول کلیه لوازمی که در منزل دارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یک جا جمع کنید. این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری، یک سرویس بشقاب، صابون یا کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است. کتاب ها و مجله هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند، تهیه کنید و با مطالعه آنها اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگ های گوناگون کسب کنید.

 ترکیب رنگ هایی که شما می پسندید با یکدیگر در یک مجموعه واحد ، و تأثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تأثیر قرار می دهند.

 نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است

هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید. اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برای روشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت.

اثرات اعجاب انگیز رنگ ها - آکا

وقتی به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید . به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی ، بسیار زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت. نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است. دقت کنید که در چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک از اتاق ها را در نور همان اتاق بیازمایید.

 در این میان می توانیم به عنوان یک پیشنهاد رنگ صورتی را به شما توصیه کنیم که می تواند در کنار رنگ های دیگر اثرات آرامش بخش و جذابی را داشته باشد .

همه چیز درباره رنگ صورتی

به رزهای صورتی نگاه کنید. می‌بینید رنگ صورتی تا چه حد گرم و روح‌بخش است؟! صورتی رنگی است که از اثبات زیادی برخوردار است و هر جا که باشد زندگی و نشاط را در آن مکان القا می‌کند. صورتی خفیف شده و ملایم شده رنگ قرمز است. این رنگ در طیف‌های ملایم آرام‌بخش و در طیف‌های تیره تر محرک و انرژی زاست. صورتی رنگ شادی و نشاط است، وقتی ما خوشحال هستیم اگر از ما پرسیده شود « حس می‌کنید چه رنگی هستید؟ به احتمال زیاد جواب خواهیم داد: صورتی

اثرات اعجاب انگیز رنگ ها - آکا

صورتی رنگ لطافت، عشق، احساسات رمانتیک و عاشقانه است. صورتی رنگ خانم‌هاست! صورتی علاوه بر مواردی که گفته شد رنگ راحتی و آرامش نیز می باشد. روانشناسان رنگ بر این باورند که صورتی رنگ بسیار قدرتمندی است. این رنگ علاوه بر اینکه احساس آرامش و راحتی را القا می‌کند به شدت ضد افسردگی و گوشه‌گیری است. صورتی کلید در احساسات خاموش است که این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا احساسات نهفته خود را رها سازیم و آن‌ها را ابراز کنیم. از نظر علم انرژی درمانی، صورتی سمبل عشق و احساسات عاشقانه است.

این علم می‌گوید صورتی برای بینندگان خود آرامش به ارمغان می‌آورد. صورتی نسبت به قرمز خیلی راحتتر و ساده‌تر خود را با شما وقف می‌دهد. استفاده از صورتی سیر را فراموش نکنید. این رنگ گرم و شاد در کنار شکلاتی, آبی آسمانی و زرد موزی بسیار زیبا و چشم نواز می شود. صورتی بر خلاف خواهر بزرگترش قرمز، کاهش دهنده اشتهاست! صورتی محبوبیت جهانی دارد و این نمایانگر قدرت رنگ صورتی می‌باشد. هیچ رنگی به اندازه این رنگ زیبا نمی‌تواند احساس عشق، نشاط و خوبی را در شما القا کند.

 از آنجایی که صورتی اشتها را کاهش می‌دهد، استفاده زیاد از آن در آشپزخانه توصیه نمی‌شود. اما اگر به وجود این رنگ در آشپزخانه اصرار دارید می‌توانید تنها در حد یک تستر صورتی یا یک یخچال صورتی رنگ اکتفا نمائید

استفاده از صورتی در خانه

اثرات اعجاب انگیز رنگ ها - آکا

هر گاه نام این رنگ را می‌شنویم سریعاً به یاد اتاق کودک و اتاق دختر بچه‌ها می‌افتیم! اما دیگر زمان آن رسیده که از این رنگ زیبا، عاشقانه و پرنشاط در دیگر جاهای خانه نیز بهره گیریم. برای تمام اتاق خواب‌ها چه متعلق به کودک کوچک باشد، چه فردی بالغ صورتی رنگ مناسبی است. اگر شما این رنگ را برای اتاق خواب خود برگزیده‌اید توصیه می کنیم برای زیادتر شدن جلوه آن مقداری رنگ مشکی در کنار صورتی قرار دهید؛ و اما اگر قصد دارید اتاق خوابی فانتزی و آرام داشته باشید می‌توانید از ترکیب صورت و آبی ملایم برای دیوارها و سرویس خواب سفید و کوسن‌های گلدار استفاده کنید. طیف‌های رنگ صورتی در اتاق نشیمن به شما این امکان را می‌دهد که مهمانان و اعضای خانواده را به آرامش و راحتی دعوت کنید.

از آنجایی که صورتی اشتها را کاهش می‌دهد، استفاده زیاد از آن در آشپزخانه توصیه نمی‌شود. اما اگر به وجود این رنگ در آشپزخانه اصرار دارید می‌توانید تنها در حد یک تستر صورتی یا یک یخچال صورتی رنگ اکتفا نمائید.

بچه‌ها عاشق رنگ صورتی هستند! حتماً از این رنگ بصورت تکی یا در کنار رنگ‌های دیگر در اتاق بازی بچه‌ها استفاده نمائید. این رنگ بازی‌های آن ها را شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. صورتی بهترین گزینه برای شروع یک روز شاد است. برای ایجاد یک جلوه متمایز صورتی تیره را در کنار قرمز گوجه ای و و زرد  قرار دهید. صورتی رنگ شکوفه های زیبا ست وبنابراین با حضورش در خانه بهار را به آنجا می آورد. اگر فرزند دختر دارید حتما از صورتی در اتاق خوابش به وفور استفاده کنید. برای کوسن ها رنگ صورتی تیره رنگ بسیار مناسبی است.

صورتی در هارمونی

صورتی از جمله رنگ‌هایست که در کنار اکثر رنگ ها به زیبایی می‌نشیند و جلوه‌های متفاوتی را خلق می‌کند. باز هم یادآوری می‌کنیم که طبیعت بهترین الگو برای قراردادن و ترکیب رنگ‌های مختلف کنار هم ‌می‌باشد که می‌توان از آن بسیار الهام گرفت. باغچه‌ای پر از گل‌های رز صورتی را تصور کنید خواهید دید که صورتی و سبز در کنار هم ترکیب چشم‌نوازی را بوجود می‌آورند. صورتی و سفید ترکیبی آرام‌بخش و کلاسیک را بوجود می‌آورند ترکیبی که دارای لطافت خاصی می‌باشد و یادآور شیرینی خامه ای و بستنی‌های سفید و صورتی است! 

اثرات اعجاب انگیز رنگ ها - آکا

صورتی در کنار سیاه جلوه‌ای خاص و کاملاً متفاوتی را خلق می‌کند. صورتی و سیاه فضا را به شدت عاشقانه و رمانتیک می‌سازند و بسیار گرم و آتشین می شوند. اضافه کردن مقداری طوسی به ترکیب صورتی و سیاه، ترکیب رنگی شما را کامل‌تر می‌سازد و به زیباتر شدن آن کمک می‌کند.

صورتی و آبی در طیف‌های مختلف نیز بسیار چشم‌نواز و زیبا کنار هم می‌نشینند و ترکیبی سرد و آرام را خلق می‌نمایند. چنانچه تمایل دارید که ترکیب صورتی و آبی شما دارای عمق شود، مقداری بنفش بادمجانی به آن اضافه کنید.

صورتی هندوانه‌ای در کنار پرتغالی و لیمویی ترکیبی خاص و فانتزی را بوجود می‌آورند. هم‌چنین اگر به دنبال ترکیبی زنده برای روح بخشیدن به فضای خانه خود هستید توصیه می‌کنیم از ترکیب صورتی، ارغوانی و قرمز و مقداری سبز لیمویی استفاده نمائید. کوسن ها ی زیاد با رنگ های متفاوت و متضاد در خانه احساس خوشایندی را برای اعضای خانه بوجود می آورد.

 طوسی و صورتی در کنار هم از ترکیبات بی نظیر و بسیار زیبا می باشند.صورتی ملایم هم چنین در کنار آبی ملایم و سبز صدری نیز به زیبایی می نشیند. هر شب هنگاه خواب سر بر گلبرگ های گل های رز بگذارید.اتاق خواب بهترین مکان برای استفاده از پارچه های گلدار می باشد. صورتی به اتاق نشیمن شما آرامش و راحتی می بخشد مخصوصا اگر در کنار آن از یک میل راحتی چرم, کوسن پشمی و رنگ شکلاتی سیر قرار داده شود. صورتی در کنار طوسی و سبز مغز پسته ای یک ترکیب فانتزی را بوجود می آورند .

فرآوری: کهتری

بخش خانواده ایرانی


منابع:ترسیم پرس-نشریه منزل

مقالات مرتبط  :

یک رنگ مجلل 

چیدمان دنیای بچه داری 

شما به رنگ مشکی علاقه دارید؟ 

رنگی مناسب برای افسرده ها 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات