loading...


مبله کردن یک آپارتمان جدید یا منزل می توان بسیار زمان بر باشد، اما اگر شما توصیه های اساسی خرید را دنبال کنید، نتیجه نهایی نیز همان ارزش را خواهد داشت. هنگام خرید مبلمان ، در نظر گرفتن گزینه های مختلف برای راحتی مطلوب وجود دارد. دانستن اینکه از کجا و چگونه خرید می کنید مهم است، لذا انتخاب هوشمندانه برای تزئین و دکوراسیون را فراموش نکنید!اگر قصد خرید مبلمان جدید دارید، با ما همراه شوید تا اطلاعاتی درباره انواع پارچه‌های مبل به شما ارائه دهیم.

مبلمان راحتی از دو قسمت کلی کلاف و رویه تشکیل شده است. قسمت کلاف آن از چوب و قسمت رویه آن از پارچه یا چرم ساخته می‌شود.در ساخت کلاف مبل باید از چوب‌های سبک و مقاوم استفاده شود که در هنگام حمل‌و‌نقل دچار مشکل نشود.  از چوب‌های دارای گره یا پوسیدگی نباید استفاده شود.

مبلمانی مناسب خانه ی شما - آکا

به طور کلی ساختمان اصلی مبل که آن را کلاف می‌نامند در همه آنها مشترک است. قسمت‌هایی مثل قید جلو و عقب، پایه جلو و عقب، گوشواره‌، تاج مبل که البته اندازه استاندارد آن در مبلمان استیل و راحتی متفاوت است.

اصولا ماده اصلی اجزای تشکیل‌دهنده کلاف مبل چوب است؛ ولی امروزه در ساخت کلاف راحتی از فلز نیز استفاده می‌شود. باید دقت شود تا در ساخت مبلمان، تمام اجزای آن از یک نوع چوب تهیه شده باشد تا مقاومت یکسانی را نسبت به ضربه و فشار و خش داشته باشند.

از نکات مهم دیگر در مبلمان راحتی رویه آن می‌باشد.رویه مبل از انواع مواد از قبیل پارچه و چرم طبیعی یا مصنوعی تشکیل می‌شود که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را در انواع رنگ‌های مختلف انتخاب کنید. ولی باز هم دقت داشته باشید که (پارچه یا چرم) مناسب با کیفیت بالا تهیه شده باشد. یکی از نکاتی که باید به آن خیلی توجه داشت، مواد مصرفی در نشیمن‌گاه و پشتی است. در این قسمت‌ها از موادی نظیر اسفنج، فوم (سرد و گرم)، ویسکوز و موادی از این قبیل استفاده می‌شود. محل‌های دوخت را با دقت بررسی کنید تا جای درز نداشته باشد. به قسمت زیر مبل حتما توجه داشته باشید تا کاملا با گونی پوشیده باشد و محل‌های دوخت کاملا بسته باشد.طراحی مبلمان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هنگام ساخت باید به آن توجه شود.

مبلمانی مناسب خانه ی شما - آکا

انواع پارچه‌هایی که در مبل به کار گرفته می‌شود:

پارچه کرباسی: پارچه‌ای نازک، به رنگ سفید و از جنس پنبه است. از این پارچه سه نوع در بازار وجود دارد: بافت متراکم، بافت متوسط و بافت باز؛ که برای پوشش زیرین یا پشت مبل‌ها و صندلی‌ها که از دید مستقیم خارج است استفاده می‌شود. پارچه کرباسی به وسیله سوزن‌های دوخت یا میخ‌های بنفش به کلاف مبل یا صندلی محکم می‌شود.

پارچه آستر: پارچه‌هایی هستند که مابین پارچه‌های رویه و قسمت فنرزیری یا میان پنبه و اسفنج کف یا پشتی مبل‌ها و صندلی‌ها به کار می‌روند. این پارچه برای جلوگیری از تماس مستقیم پارچه‌های رویه با قسمتهای زیرین و در نتیجه دوام پارچه‌های رویی بر روی مبل نصب می‌شود. پارچه‌های آستری نسبت به پارچه‌های رویی ارزش کمتری دارند و می‌توان از انواع پارچه‌ها برای این کار استفاده کرد. حتی گاهی اوقات به جای پارچه آستری از گونی‌های نخی و پلاستیکی هم استفاده می کنند.

پارچه رومبلی (رویه): پارچه‌های مورد مصرف در این زمینه می‌تواند دارای انواع متفاوتی باشد که مرغوب‌ترین آنها پارچه‌های ابریشمی و مخملی اعلا است. از این نوع پارچه‌ها برای رویه مبل‌های لوکس و صندلی‌های درجه یک استفاده می‌شود. پارچه ترکمنی، پارچه مخمل کوبیده ، پارچه طرح ایتالیا و پارچه‌های سکه‌ای نیز نمونه‌های دیگر پارچه‌های رویه مبل هستند.

چرم

مبلمانی مناسب خانه ی شما - آکا

یکی از انواع رویه‌های مبل، پارچه‌های چرمی هستند که در دو نوع طبیعی و مصنوعی برای پوشش رویه مبل‌های نشیمن، پوشش کف، صندلی و ... به کار می‌روند.

چرم طبیعی: این چرمها از پوست گاو، گوساله، اسب و بز به دست می‌آیند. چرم‌های طبیعی مورد مصرف در صنایع چوب، اغلب از نوع چرم گاوی است. ورقه رویی که قسمت مرغوب چرم است، باید نمایش طبیعی چرم داشته و بدون سوراخ، خراش، تغییر و اصلاح باشد. این قسمت از چرم، به عنوان چرم درجه یک و عالی برای روکش مبل‌های لوکس و گران قیمت استفاده می‌شود.

قسمت‌های زیرین چرم که اشبالت نامیده می‌شود، به عنوان چرم درجه 2 و3 و ارزانتر از ورقه رویی به بازار عرضه عرضه می‌شود.

چرم‌هایی که به مصارف رویه می‌رسند را می‌توان با لایه‌ای از رنگ پوشاند که در این صورت باعث شفافیت و زیبایی بیشتر چرم خواهد شد.

نوع دیگری از چرم طبیعی نیز هست که  تیماج نام دارد. تیماج را از پوست بز تهیه می‌کنند و جنس عالی آن از پوست بز آفریقایی است.البته چرم گوسفند هم جزء چرم‌های طبیعی است که در صنایع چوب کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای جلوگیری از خشک شدن چرم‌ها باید هر چند مدت یک‌بار آنها را روغن (واکس) زد. مورد مصرف چرم‌های مصنوعی، جاهایی است که امکان شستشو وجود دارد

 

مبلمانی مناسب خانه ی شما - آکا

چرم مصنوعی: مواد تشکیل دهنده این چرم‌ها ممکن است ضایعات چرم‌های طبیعی یا مواد شیمیایی باشد. این چرمها به عنوان پوشش انواع مبل (پوشش کف، انواع صندلی و ...) استفاده می‌شود. چرم مصنوعی به دو صورت، چرم ساده و چرم چروک در بازار یافت می‌شود که نوع چروک آن برای انواع مبل‌های لوکس استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از خشک شدن چرم‌ها باید هر چند مدت یک‌بار آنها را روغن (واکس) زد. مورد مصرف چرم‌های مصنوعی، جاهایی است که امکان شستشو وجود دارد.

برخی دیگر از انواع پارچه رویه مبل

پارچه‌های آمپر مآبل: پارچه‌های کائوچویی هستند که به صورت مصنوعی و در ترکیب با رزین‌ها و مواد آستری مختلف برای ساخت انواع مبلمان، آستری کاری، بارانی و ... به کار می‌رود. این نوع پارچه‌ها جانشین خوبی برای چرم شده است که در ساخت محصولاتی مانند مبلمان و جلد کتاب به کار می‌رود.

چتایی: این نوع پارچه نیز الیاف گیاهی خوش بافتی دارد و برای ساخت انواع گونی، پارچه‌های زیرسازی مبل و ریسمان به کار می‌رود.

علاوه بر جنس پارچه مبل موارد دیگری را هم می توان یافت که در خرید مبلمان بهتر است به آن توجه نمود. مثل:

مبلمانی مناسب خانه ی شما - آکا

1. رنگهای خنثی را انتخاب کنید.سیاه،سفید خاکستری و بژ  انتخاب رنگی مطمئنی برای هر دکوراسیونی هستند! با این شرط که شما روش یا سبک از پیش تعیین شده  ایده آلــــی داشته باشید و میدانید که در آینده نمی خواهید نقل مکان کنید یا تغییر دکوراسیون دهید.

2.  در مورد سبک و رنگ سازش نکنید! اگر شما آنچه که به دنبالش هستید را نیافتید، تسلیم نشوید.این خیلی بهتر از اینست که  برای مدت یک ماه هنگام صرف شام روی زمین بنشینید تا اینکه  سالها روی صندلی بنشینید که  از آن بیزارید! در نهایت، شما از اینکه برای یک مبلمان کامل منتظر ماندید راضی خواهید بود.

فرآوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی


 منابع:نشریه منزل-سایت محیط آرا- دنیای اقتصاد

مقالات مرتبط:

شبی با رؤیاهای دل انگیز

آسایش همیشگی در خانه شما

سرمایه ای زیر پا 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران


تبلیغات