خانه‌هایی‌ که همیشه ‌تمیزند

خانه همیشه باید به قدری تمیز و مرتب باشد که اگر مهمانی آمد، دچار سردرگمی نشوید. در چنین شرایطی، فقط باید به فکر پذیرایی از آنها باشید و دیگر چندان به خانه نامرتب خود فکر نکنید.

,نکات خانه داری مفید

یکی از مشکلات خانم‌ها بخصوص خانم‌های شاغل و کارمند، تمیز کردن خانه و جمع کردن لوازم اضافی است؛ وقتی آنها خسته از کار روزانه به خانه برمی‌گردند و دلشان می‌خواهد چند دقیقه‌ای استراحت کنند تا توان لازم و کافی برای انجام سایر کارها را داشته باشند، متاسفانه معمولا به جای استراحت باید به فکر جمع کردن خانه باشند. با این‌که خانم‌های خانه‌دار از صبح فرصت کافی برای تمیز کردن خانه دارند، اما اگر این وضعیت برای آنها هم هر روز تکرار شود، به‌طور حتم خوشایند نخواهد بود. بنابراین همه خانم‌ها، چه خانه‌دار و چه کسانی که بیرون از خانه کار می‌کنند، ترجیح می‌دهند هیچ‌وقت با خانه‌ای به هم ریخته و نامرتب روبه‌رو نشوند.

خانم‌هایی که بیرون از خانه کار می‌کنند، معمولا در روزهای پایانی هفته زمانی را برای نظافت کلی خانه در نظر می‌گیرند. البته بهتر است در این روزها همسر و فرزندان هم به آنها کمک کنند. در این روزها خانه جارو می‌شود، کاشی‌ها و سرامیک‌ها تی کشیده می‌شود و سرویس‌های بهداشتی شسته و ضدعفونی می‌شوند و با شروع هفته‌ای جدید، خانه کاملا تمیز و مرتب است، اما مهم این است که تمام اعضای خانواده سعی کنند خانه را همیشه به همین شکل نگه‌دارند.

 

مهمان سرزده

خانه همیشه باید به قدری تمیز و مرتب باشد که اگر مهمانی آمد، دچار سردرگمی نشوید. در چنین شرایطی، فقط باید به فکر پذیرایی از آنها باشید و دیگر چندان به خانه نامرتب خود فکر نکنید. البته گاهی اعضای خانواده به محض این‌که متوجه می‌شوند مهمانی در راه است، در مدت زمانی کوتاه تمام وسایل اضافی را داخل اتاق‌ها، کمدها و کابینت‌ها مخفی می‌کنند، اما با این کار و بعد از رفتن مهمانان متوجه آشفتگی بیشتر خانه می‌شوند. در آن زمان است که هر‌کس باید برای پیدا کردن وسایل خودش همه جا را زیر و رو کند.

 

نظافت روزانه خانه

اگر عادت کنید هر روز خانه را تمیز کنید، هیچ‌وقت نامرتب و به‌هم ریخته نمی‌شود که بخواهید به فکر تمیز کردن کلی خانه باشید. برای این کار هر روز بعد از بیدار شدن از خواب، تخت خود را مرتب کنید، در کمدها را ببندید، لباس‌ها را سر جای خود بگذارید و کل اتاق‌خواب را تمیز کنید.

اگر فرزندان شما کوچک هستند، خودتان این کارها را برایشان انجام دهید و اگر به سنی رسیده‌اند که می‌توانند این کار را به تنهایی انجام دهند به آنها بیاموزید بعد از بیدار شدن از خواب، اتاق خود را مرتب کنند. همچنین باید به آنها یاد دهید شب هنگام خوابیدن اتاق را مرتب کنند و وسایل اضافه را از روی زمین بردارند.

همیشه سعی کنید اگر چند تکه ظرف کثیف در آشپزخانه مانده است، همان موقع آنها را بشوئید و این کار را به زمانی دیگر موکول نکنید. چون وقتی ظرفشویی آشپزخانه پر از ظرف کثیف باشد، به هم ریختگی آشپزخانه بیشتر به چشم می‌آید

آشپزخانه هم باید تمیز باشد

همیشه سعی کنید روی کابینت آشپزخانه تمیز و مرتب باشد. با این کار علاوه بر داشتن خانه‌ای تمیز، آرامش بیشتری هم احساس می‌کنید. بعد از پخت غذا هم گاز را تمیز و مرتب کنید. اگر همان موقع دستمالی تمیز روی گاز بکشید دیگر نیازی به استفاده از مواد شوینده قوی و... نیست.

همیشه سعی کنید اگر چند تکه ظرف کثیف در آشپزخانه مانده است، همان موقع آنها را بشوئید و این کار را به زمانی دیگر موکول نکنید. چون وقتی ظرفشویی آشپزخانه پر از ظرف کثیف باشد، به هم ریختگی آشپزخانه بیشتر به چشم می‌آید.

داخل یخچال و فریزر هم با این‌که دیده نمی‌شود، اما همیشه باید تمیز و مرتب باشد. می‌توانید با تقسیم‌بندی فضای داخل فریزر و یخچال و قرار دادن مواد غذایی خاص در قسمت‌های مشخص، همیشه آنها را تمیز و مرتب نگه‌دارید. در ضمن، مواد غذایی را هیچ وقت بدون درپوش داخل یخچال و فریزر نگذارید تا بوی بد و ظاهر ناخوشایند آنها، شما را اذیت نکند.

سرویس‌های بهداشتی هم باید روزانه شسته و ضدعفونی شوند تا همیشه تمیز بوده و بوی ناخوشایندی نداشته باشند

نظافت فرش و سرامیک

در قسمت‌هایی که فرش و موکت به عنوان کفپوش انتخاب می‌شود، کمتر کثیفی را نشان می‌دهد، اما در مناطقی که زمین خانه سنگ یا سرامیک است، جمع شدن پرز و مو بیشتر مشخص می‌شود و به همین دلیل گاهی خانه نامرتب به نظر می‌رسد. برای این‌که این مکان‌ها هم تمیز باشند، می‌توانید هر وقت متوجه کثیفی آنها شدید، با استفاده از تی آنجا را تمیز و براق کنید.

علاوه بر این موارد، سرویس‌های بهداشتی هم باید روزانه شسته و ضدعفونی شوند تا همیشه تمیز بوده و بوی ناخوشایندی نداشته باشند.

در نهایت همیشه به خاطر داشته باشید با همکاری همه اعضای خانواده، می‌توانید براحتی خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشید. در این شرایط، خانم‌های شاغل هم با خیال راحت به محل کار می‌روند و نگران تمیز کردن خانه نیستند.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات