بازهم  کارهای مخصوص عید

انگار همین دیروز بود که درباره خانه‌تکانی و تمیزکردن خانه برای استقبال از فصل بهار و سال نو 1390 صحبت کردیم، اما با چشم برهم زدنی، باز هم به همان روزها نزدیک می‌شویم؛ روزهای پایانی سال. روزهایی که کم‌کم باید آماده شویم تا به استقبال بهار و سال جدید برویم، اما چه بهتر است از همین روزها به فکر خانه‌تکانی باشیم تا روزهای پایانی سال با انبوهی از کارهای نیمه‌تمام و دشوار روبه‌رو نشویم.

,نکات خانه داری مفید

مهم‌ترین چیزی که این روزها فکر و ذهن خانم‌های خانه‌دار را مشغول کرده است، بحث خانه‌تکانی و تمیز‌کردن سالانه خانه است، اما به قول بزرگ‌ترها چشم می‌ترسد و دست شجاع است؛ با دیدن این همه کار ترس و نگرانی اولین حسی است که خانم‌ها تجربه می‌کنند، اما بالاخره کارها هم تمام می‌شود و دوباره مانند سال‌های پیش در خانه‌ای تمیز و زیبا از بهار استقبال می‌کنید.

 

تمیز کردن خانه فقط برای شب عید نیست

با این‌ که شب عید همه قسمت‌های خانه تمیز می‌شود، تمام پرده‌ها و ملحفه‌ها را می‌شوییم و همه‌جا را براق و مرتب می‌کنیم، اما نباید فراموش کرد این کارها فقط مخصوص روزهای آخر سال نیست. خانه‌تکانی رسمی قدیمی است و بزرگ‌ترها همیشه در این موقع سال خانه را به طور کلی تمیز می‌کردند، ولی خانه‌های بزرگ قدیمی با چند اتاق و حیاطی بزرگ کجا و این آپارتمان‌های کوچک کجا؟! بنابراین کاملا طبیعی است که خانه‌تکانی ما با آنچه در گذشته بوده و انجام می‌شده، تفاوتی اساسی داشته باشد. اما در هر حال حواستان باشد اگر می‌خواهید خانه‌تکانی کنید و خانه را به رسم قدیمی‌ها تمیز و مرتب نمایید از همین امروز برنامه‌ای دقیق برای این کار داشته باشید. بعضی از خانواده‌ها هم در این روزها چیدمان خانه را کمی تغییر می‌دهند؛ در و دیوارها را رنگ می‌کنند، پرده‌های جدیدی می‌خرند، اسباب خانه را جابه‌جا می‌کنند و...

اما آنچه واقعا مهم است، تمیزی خانه و مرتب بودن آن است. پس درها، دیوارها، پرده‌ها، فرش‌ها و هر آنچه به شستشو نیاز دارد باید شسته و تمیز شود. کمدها و کابینت‌ها را هم مرتب بچینید و همه اسباب را تمیز و به ترتیب داخل آنها قرار دهید. شیشه‌ها را هم نباید فراموش کرد؛ یکی از زیبایی‌های سال نو دیدن شیشه‌های براق و شفاف خانه‌هاست.

 

نظافت یا وسواس؟

بعضی از افراد هم در این میان مفهوم خانه‌تکانی را اشتباه درک کرده‌اند. آنها شب عید چنان کار می‌کنند و همه‌جا را می‌شویند که گویی قرار است با کسی مسابقه بدهند که در آن هرکس بیشتر و سخت‌تر کار کرده باشد، برنده است!

برای این‌که سینک ظرفشویی تمیز و براق شود، بهتر است از سرکه کمک بگیرید یا این‌ که مقداری جوش شیرین روی سینک ریخته و مقداری کمی آب روی آن بریزید و بعد از 30 دقیقه سینک ظرفشویی را با اسکاچ بشویید

اشتباه نکنید، نظافت و تمیزی با وسواس فرق دارد؛ تمیزی یعنی این ‌که خاک و زباله‌ای در خانه ما نباشد، یعنی زمانی که در جستجوی وسیله‌ای خاص هستیم بدانیم کجا و در چه قسمتی از خانه می‌شود آن را پیدا کرد، یعنی وقتی در یخچال را باز می‌کنیم با بوی بد غذاهای مانده و میوه‌های خراب شده روبه‌رو نشویم و...

در این میان اما برخی از خانم‌ها تصور می‌کنند باید تمام اسباب و لوازم خانه را بشویند، برق بیندازند و همه‌جا را چنان تمیز کنند که گویی اصلا ذره‌ای خاک در این دنیا وجود ندارد. (برای همین گاهی می‌شنویم و می‌بینیم افرادی تلویزیون و مایکروویو را هم می‌شویند! شاید تعجب کنید، اما این چنین افرادی هم وجود دارند.) اما آیا واقعا برای تمیز بودن باید این کارها را انجام داد؟

فراموش نکنید هیچ‌وقت نباید لوازم برقی را زیر آب گرفت و شست. این کار علاوه بر این‌ که وسیله برقی را خراب می‌کند، بسیار خطرناک هم هست. در حالی که برای تمیز کردن لوازم برقی، شیوه‌هایی خاص نیز وجود دارد؛ مثلا می‌توانید داخل یخچال و فریزر را با دستمالی که آغشته به آب گرم و جوش‌شیرین است شستشو دهید.

این کار باعث می‌شود یخچال و فریزر تمیز شوند و بوی بد آنها نیز از بین می‌رود. اما نکته مهم این است که برای نظافت وسایل برقی اول آنها را از برق بکشید و بعد شروع به تمیز کردن کنید. اگر قسمت‌های خاصی از وسایل برقی از آنها جدا می‌شود ـ مانند طبقه‌های یخچال و فریزر ـ می‌توانید آنها را بعد از این ‌که از برق کشیدید، بیرون آورده و تمیز کنید، ولی هیچ‌وقت و در هیچ شرایطی روی وسیله‌ای که به برق متصل است آب نریزید.

همه چیز را آماده کنید

اگر می‌خواهید خانه‌تکانی راحتی داشته باشید و با هیچ مشکلی روبه‌رو نشوید، اول باید همه وسایل کار را تهیه کرده و بعد شروع کنید. پس خرید مواد شوینده مناسب، ضد‌عفونی‌کننده‌ها، دستمال‌های گردگیری، اسفنج و... در برنامه خود قرار دهید. در ضمن، بهتر است امسال سعی کنید کمتر از سال‌های قبل از مواد شوینده استفاده کنید و به جای آنها از جوش‌شیرین و سرکه کمک بگیرید؛ این مواد هم ارزان‌تر است و هم در دسترس همه خانم‌های خانه. علاوه بر این، ضرر مواد شیمیایی را هم ندارد.

معمولا برای تمیزکردن قسمت‌های زیادی از خانه می‌توانید از این دو ماده استفاده کنید. مثلا اگر سرامیک خانه شما کمی کثیف‌تر از سال‌های قبل است و می‌خواهید آن را تمیز و براق کنید، می‌توانید مقداری سرکه را با همان اندازه آب گرم مخلوط کرده و به وسیله یک تی یا حوله تمام سرامیک‌ها را با این محلول تمیز کنید.

برای این‌که سینک ظرفشویی تمیز و براق شود، بهتر است از سرکه کمک بگیرید یا این‌ که مقداری جوش شیرین روی سینک ریخته و مقداری کمی آب روی آن بریزید و بعد از 30 دقیقه سینک ظرفشویی را با اسکاچ بشویید.

برای نظافت و برق انداختن ظروف استیل خانه هم می‌توانید از محلول آب گرم و سرکه استفاده کنید. علاوه بر این، سرکه دشمن چربی‌هاست؛ پس تمام چربی‌های آشپزخانه را با سرکه تمیز کنید. اگر از این شیوه‌ها کمک بگیرید، متوجه می‌شوید چقدر راحت‌تر و ارزان‌تر خانه‌تان را تمیز می‌کنید.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

همشهری

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران

تبلیغات