نوسازی خانه به بهانه‌ی سال نو؟  

پروژه نوسازی یک پروژه بسیار شلوغ و پر ریخت و پاشی است و در حین پروژه چیزی که  مدام در  فضا می رقصد گرد و خاک است! گردوخاک ها می توانند در هر جایی تجمع کنند و ممکن است  یک هفته طول بکشد تا آن ها را  از قسمت های مختلف پاک کنید.اما با انجام چند راه کار ساده قبل از شروع کار می توانید از ایجاد و نشستن گرد و خاک در حین کار تا حد زیادی جلوگیری کنید.

مراحل

,نکات خانه داری مفید

** روی تمام قسمت ها را با ورقه های پلاستیک ضخیم و محکم بپوشانید.و ان ها را با نوار چسب های شیشه ای سر جای خود فیکس نمایید.اگر این ورقه های پلاستیک نازک باشد با رفت و آمدهای مکرر سوراخ و پاره می شوند.

** بیرون پنجره هاهواکش هایی نصب کنید تا با مکش گردوغبار را از داخل خانه به بیرون خانه بکشد و نگذارد گردوغبار در خانه باقی بماند.

** یک جارو شارژی یا جاروبرقی آب و خاک همراه در دسترس داشته باشید تا پس از هرگونه کار با اره بتوانید سریعا خاک اره هایی که تولید شده است را جارو بکشید و مکان را تمیز کنید زیرا اگر این خاک اره ها باقی بماند توسط رفت و امد های مکرر به قسمت های دیگر خانه نیز راه میابد.

** سطوح قسمتی که قصد دارید در ان کار کنید را مقداری مرطوب کنید. رطوبت سبب می شود گر و غبار در حین کار به هوا برنخیزد تا به قسمت های دیگر خانه نیز نفوذ کند. فقط توجه داشته باشید که رطوبت نباید زیاد باشد زیرا خیس بودن سطوح نیز سبب کثیفی فضا می شود. هم چنین دقت داشته باشید که ابزار و وسایل  که استفاده می کنید نیز ضد نم باشد.

** لباس کار خود را پس از هربار کار بشویید و تمیز کنید زیرا لباس کار حجم زیادی از گردو خاک را به خود جذب می کند و در حین راه رفتن ان ها را در فضاهای دیگر منتشر می کند.

 

در برخی از خانه ها از سطوح چوبی ریادی استفاده می شود لذا سعی داریم نحوه نظافت و نگهداری  این سطوح را هم برای شما شرح دهیم:

 

نظافت کف و سطوح چوبی

برای تمیز کردن زمین های چوبی از چه نوع مواد شوینده ای استفاده کنید، و هر چند وقت یکبار آنها را تمیز نمایید؟ همچنین چگونه با بدترین دشمنان سطوح چوبی مبارزه کنید؟

برای شروع ابتدا باید با جارو دستی های خاگی کف زمین چوبی خود را جارو کنید تا ذرات بزرگ و کثیفی های درشت از روی آن پاک شوند. همچنین هفته ای حداقل دو مرتبه با کمک جاروبرقی کل سطح را جارو کنید تا گرد و غبارهای خیلی ریزی که روی آن نشسته اند تمیز شوند. برای سر جاروبرقی از سری های مخصوص ماهوتی استفاده کنید تا خراشی روی زمین ایجاد نشود.

از آنجایی که یکی از بزرگترین دشمنان سطوح چوبی "آب" است باید به محض اینکه روی آن آب می ریزد به سرعت و با کمک یک حوله پارچه ای آنرا را به طور کامل پاک کنید. همچنین می توانید ابتدا به وسیله یک جارو شارژی که مخصوص زدودن مایعات می باشد، آب ریخته شده را جمع کرده و سپس با استفاده از یک دستمال رطوبت باقی مانده را نیز از بین ببرید.

اگر قصد طی کشیدن سطوح را دارید، حتی الامکان از طی مرطوبی استفاده کنید که خیسی آن گرفته شده باشد. اگر طی بیش از اندازه نمناک باشد، آب به آسانی وارد درزها و شکاف ها می شود و از طول عمر چوب ها کاسته می شود

بهتر است از پوشیدن چکمه های سنگین و کفش های پاشنه بلند روی این نوع سطوح خودداری کنید. برخی از پاشنه ها سبب ایجاد ضربت بر روی چوب شده و در آن فرورفتگی ایجاد می کنند. در عین حال هیچ گاه مبل، میز، و سایر وسایل را روی آن نکشید. بهتر است در زیر پایه های میز و مبل از پدهای مخصوص استفاده کنید. در ابتدای محوطه ورودی هم یک پادری بیندازید تا کسانیکه وارد محیط می شوند خاک زیادی را به وسیله کفش هایشان وارد محیط نکنند.

توصیه های کارخانه سازنده و دستورالعمل مصرف را به دقت مطالعه نمایید. در برخی مواقع زمانیکه نقاط انتهایی خیس شوند، تعمیر آن کار ساده ای نخواهد بود.

برخی از انواع سطوح چوبی نیز هستند که نیاز به واکس زدن و پرداخت کردن پی در پی دارند که مراحل کار در دستورالعمل شرکت سازنده به خوبی شرح داده شده است. نهایتاً برای محافظت هر چه بهتر می توانید از فرش و قالی کمک بگیرید.

 

 

فرآوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات