دانستنی های فریزری

فریزرها در هر اندازه و مدلی که باشند، به نگهداری و نظافت نیاز دارند. یعنی برای این که مواد غذایی داخل فریزر خراب نشود و فریزر عمر طولانی‌تر داشته باشد، باید به نکاتی توجه کنیم.

,نکات خانه داری مفید

با ماشینی شدن زندگی و گرم شدن هر چه بیشتر هوا، تقریبا در هر خانه‌ای یک فریزر وجود دارد. هر خانواده‌ای بنا بر نیاز خود، فریزری خریداری کرده و از آن استفاده می‌کند. امروزه گاهی آنقدر وقت کم می‌آوریم که مجبوریم خریدمان را هفته‌ای یا حتی ماهانه انجام دهیم. کمتر خانمی می‌تواند روزانه برای خرید مایحتاج خانه اقدام کند. بنابراین فریزر نیاز جدی زندگی شهرنشینی شده است.

فریزرها در هر اندازه و مدلی که باشند، به نگهداری و نظافت نیاز دارند. یعنی برای این که مواد غذایی داخل فریزر خراب نشود و فریزر عمر طولانی‌تر داشته باشد، باید به نکاتی توجه کنیم. چون اگر از فریزر به طور مطلوب استفاده نشود، احتمال زود خراب شدن و از کار افتادن آن وجود دارد. پس باید کاری کنیم که حداکثر استفاده را از فریزر ببریم و سال‌های طولانی، آن را سالم نگه داریم.

اول این که فریزر را هرگز کنار وسایل گرمازا مانند شوفاژ، اجاق گاز و شومینه قرار ندهید. همچنین سعی کنید این وسیله کنار پنجره‌ای که در گرمای تابستان، آفتاب روی آن می‌تابد نیز قرار نگیرد.فریزر باید حداقل 20 سانتی‌متر با دیوار و فضای اطراف فاصله داشته باشد تا جریان هوا، موتور آن را خنک کند.

اگر فریزر شما صدای غیرعادی می‌دهد، توجه داشته باشید که شاید تراز نباشد. این وسایل اگر تراز نباشند، به موتورشان فشار زیادی وارد می‌شود و این موضوع باعث بد کار کردن آنها خواهد شد.

ضمن این که یادتان باشد روی فریزر اجسام سنگین هم قرار ندهید.

نظافت داخلی

چه فریزرهایی که برفک می‌زنند و چه آنها که برفک نمی‌زنند، نیاز به نظافت و شستشو دارند. آنها که برفک می‌زنند، بسته به میزان برفک از 3 ماه تا 6 ماه یک بار باید تمیز شوند. موقع نظافت فریزر، اول برق آن را قطع کنید. سپس بگذارید تا چند ساعت بماند و یخ‌ها کمی نرم شود. بعد مواد غذایی داخل آن را تخلیه کنید و یخ‌ها را بیرون بیاورید. هرگز برای یخ زدایی از اجسام نوک تیز مانند چاقو استفاده نکنید. برای این که یخ‌ها زودتر آب شوند، می‌توانید از یک سشوار کمک بگیرید یا کاسه‌ای را آب جوش”‹کرده و داخل فریزر قرار دهید و در فریزر را ببندید. پس از چند دقیقه شروع به یخ زدایی کنید.

یخ‌ها را که برداشتید، طبقه‌ها را کاملا خشک کنید، سپس مقداری جوش‌شیرین و آب ولرم تهیه کرده، دستمالی تمیز را به آن آغشته نمایید و تمام فریزر را با آن پاک کنید. نوار دور در فریزر هم باید تمیز شود.

پس از نظافت برای روشن کردن مجدد فریزر، ابتدا درجه برودت را بنا بر فصلی که در آن قرار دارید، تنظیم کنید.

مواد غذایی را بدون نایلون یا ظرف مخصوص داخل فریزر نگذارید. کیسه حاوی مواد غذایی را نیز باید از هوا خالی کرده و دقت کنید که کیسه کاملا سالم باشد. همچنین از قرار دادن ظروف شیشه‌ای داخل فریزر خودداری کنید

برای استفاده حداکثری از فضای فریزر، از طبقات یا کشوهای آن درست استفاده کنید. مثلا در طبقات بالایی گوشت، مرغ و ماهی و در طبقات پایین سبزیجات، خشکبار و مواد غذایی دیگر بگذارید.

اگر فریزر شما بعد از نظافت و شستشو بوی بدی می‌دهد، تکه‌ای زغال در یکی از طبقات بگذارید و هر ماه آن را عوض کنید.

مواد غذایی و فریزر

بهتر است مواد غذایی بیشتر از 6 ماه داخل فریزر نماند، زیرا خاصیتش از بین خواهد رفت، اما زمان نگهداری ماهی در فریزر حدود یک ماه است. گوشت و مرغ را نیز می‌توانید تا 3 ماه در فریزر نگهداری کنید. همیشه یادمان باشد مرغ و ماهی نسبت به گوشت قرمز آسیب‌پذیرترند. سبزیجات هم تا 6 ماه در فریزر ماندگاری دارند.

هر وقت خواستید از مواد غذایی داخل فریزر استفاده کنید، بهتر است اول آنها را درون یخچال بگذارید و بعد از این که یخ‌شان باز شد از آنها استفاده کنید. به این ترتیب رنگ و طعم ماده غذایی بهتر حفظ می‌شود.

,نکات خانه داری مفید

اگر از مواد غذایی منجمد هم استفاده می‌کنید، یادتان باشد در پایان فرآیند خرید، آنها را بخرید. وقتی به منزل رسیدید نیز تا یخ آنها آب نشده تمیزشان کنید و داخل فریزر بگذارید.

در مورد ماهی توجه به این نکته مهم است که هرگز برای این که یخ ماهی آب شود، آن را داخل آب قرار ندهید زیرا آب جذب ماهی شده و طعم آن را تغییر می‌دهد.

ولی برای یخ‌زدایی مرغ و گوشت می‌توانید آنها را در آب سرد بگذارید تا یخ‌شان از بین برود. بعضی مواد غذایی مانند شیر، سس مایونز، موز ، تخم‌مرغ آب‌پز و... را هرگز نباید داخل فریزر گذاشت. مواد غذایی شسته نشده را نیز داخل فریزر نگذارید؛ چراکه این کار باعث انتقال آلودگی به سراسر فریزر می‌شود.

 

اگر مواد غذایی زیادی را داخل فریزر قرار می‌دهید، همه را روی هم نگذارید زیرا با این کار چرخه انجماد ، کند شده و ممکن است باعث فساد مواد شود. نکته آخر این که اگر فریزر شما ایراد پیدا کرد، هرگز خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید، بلکه به یک متخصص مجرب مراجعه کرده و از او بخواهید فریزر را تعمیر کند.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش نکات خانه داری مفید سایت آکاایران
تبلیغات