آکاایران: خانه سفید خانواده ماهشهری درشهرک آفتابی آتلانتیک

پروژه های برجسته: گاهی در طراحی ها معماران با چالش هایی جدا از کم کردن هزینه ها و نیازهای کارفرما مواجه می شوند چالش هایی که گاه ناگزیر به جنگ با آن ها بر می آیند و گاه با آن ها به صلح می رسند. پروژه ی طراحی خانه BA ٢ یکی از پروژه های پر چالش به معماری معماران برجسته همچون هومن تهمتن زاده، مرجان بنائی، حسین صلواتی خوشقلب از گروه معماری و ساخت تموز است که به خوبی توانسته چالش های پیش رو را پشت سر گذارد و به زیبایی در میان شهر همیشه گرم و دلنواز ماهشهر بدرخشد. با آکا ایران همراه باشید تا با هم به آنجا سفری داشته باشیم و به گوشه و کنار آن سری بزنیم.

خانه سفید

آکاایران: خانه سفید خانواده ماهشهری درشهرک آفتابی آتلانتیک

مشخصات عمومی پروژه ی طراحی خانه BA ٢

 • معماران:  هومن تهمتن زاده، مرجان بنائی، حسین صلواتی خوشقلب
 • دفتر معماری: گروه معماری و ساخت تموز
 • موقعیت: بندر ماهشهر، خوزستان، ایران
 • تاریخ: ۱۳۹۴
 • مساحت: ۵۵۰ مترمربع

خانه سفید

 • وضعیت: ساخته شده
 • کارفرما: خانواده رئیس قنواتی
 • همکاران طراحی: محمدرضا محتشمی کیا، ایما میرزاعلیخانی، رزا مومنی، بهناز بهبهانی
 • همکاران اجرا: مهدی براتی، امین تهمتن زاده
 • ارائه: ایمان زنگوئی نیا
 • عکس: گروه طراحی سبک (محمد هژبری، علی آشتیانی)

خانه سفید

این پروژه در فروردین سال ۱۳۹۲، برای طراحی و اجرا در بندر ماهشهر، به این دفتر محول شد. زمین پروژه در شهرک آتلانتیک، در ناحیه صنعتی، به مساحت ۷۳۰ مترمربع قرار دارد. این شهرک در گذشته دارای بافت مسکونی ویلایی مشابه بوده که با مرور زمان، در حال تغییر است.

خانه سفید
 
خانه سفید

خواسته ی کارفرما، خانه ای در دو طبقه بود که در طبقه همکف، فضاهای عمومی در ارتباط مستقیم با محوطه و در طبقه بالا، فضاهای خصوصی قرار گیرند: فضای پذیرایی و نشیمن مناسب، ۶ اتاق خواب و برای هر ۲ اتاق، یک هشتی مشترک جهت دسترسی به سرویس بهداشتی و اتاق لباس، فضای خدماتی مبسوط، نشیمن، تراس و باقی ملزومات، در ساختمانی به مساحت حدود ۵۵۰ مترمربع.

خانه سفید

گروه طراحی با جانمایی ساختمان در مرکز سایت، فضای سبز را به دو محدوده شمالی و جنوبی تقسیم کرد که امکان دسترسی به محوطه را برای فضاهای خانه در هر دو جبهه فراهم می سازد. همچنین ساختمان از سمت شرق و غرب، از لبه زمین فاصله گرفت تا امکان نورگیری و چرخش حول بنا میسر شود.

خانه سفید

ایده طراحی بر اساس استفاده از شبکه متعامد با فواصل متنوع، برای پاسخ گویی به نیازهای کارفرما و خلق فضای معماری شکل گرفت. سادگی و خوانایی پروژه ـ در بافتی که در حال تغییر است ـ برای احترام به این بافت آرام شهری، از اهداف تیم طراحی بوده است. از طرف دیگر، بودجه محدود کارفرما، گروه طراحی را به سمتی سوق داد که با حداقل هزینه، پروژه را محقق کند. بنابراین خلق یک فضای معماری متفاوت بر اساس ساختاری ساده، در دستورکار قرار گرفت.

خانه سفید
 
خانه سفید

در ابتدا، با توجه به اقلیم گرم و مرطوب و شدت بالای نور در ماهشهر، تصمیم بر آن شد که نور طبقه اول به صورت غیرمستقیم از پنجره های واقع در تراس ها تامین و در همکف، با پوشش گیاهی تعدیل شود. اما نهایتاً بر اساس خواست موکد کارفرما بر روی نماهای اصلی در طبقه اول نیز بازشوهایی اضافه شد که به جهت تنظیم شرایط محیطی، به وسیله سایه بان هایی کنترل شدند.

خانه سفید

نمای خارجی ساختمان از سیمان تگرگی و پوشش رنگ مناسب فضای باز و ازاره های پیوسته بتنی شکل گرفت که سایه بان های طبقه اول و لوور عمودی تراس های شرقی و غربی به آن ها اضافه شده اند. این لوورها که امکان باز و بسته شدن را به ساکنین می دهند، علاوه بر سایه اندازی، حریم آن ها را نیز تامین می کنند. کلیه جداره های خارجی و بام پروژه نیز به صورت دوجداره و با ۱۰ سانتی متر عایق حرارتی اجرا شده است.

خانه سفید
 
خانه سفید

در این پروژه سعی شد که ارتباط بین فضاهای بسته و نیمه باز در همکف با محوطه و در طبقه اول با تراس ها حفظ شود، به نحوی که در طبقه اول، کلیه خواب ها به صورت مستقل با یک تراس در ارتباط مستقیم هستند، علاوه بر این تمامی فضاهای اصلی و فرعی (سرویس ها، انباری، رختشویخانه و …) دارای نور و تهویه طبیعی هستند.

خانه سفید

سازه ساختمان به جهت مقرون به صرفه بودن، از بتن مسلح با سقف تیرچه بلوک است. ابعاد ستون ها به نحوی طراحی شد که تماماً به وسیله دیوارها محاط شده و هیچ ستونی در فضای داخل مشاهده نشود. به دلیل حفظ پیوستگی نما و پرهیز از پیچیدگی سازه ای، در تراس های شرقی و غربی، بازشوهای سقف با حفظ تیر و ستون های اصلی ایجاد شد.

خانه سفید

امکان تهویه طبیعی کلیه فضاهای اصلی در فصل های مناسب سال وجود دارد. در فصل های گرم، به دلیل بالابودن دما و رطوبت هوا، استفاده از سیستم های مکانیکی برای تهویه مطبوع اجتناب ناپذیر است، لذا با استفاده از آن، به این امر پاسخ داده شد.

خانه سفید

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

مطالب بیشتر:ویلای درخت سیب خانه باغی ایرانی در دل دماوند!
بازسازی خانه شصت ساله الفت در تهران که دل شما را می برد! 
ویلای افشاریه کرج، الهام از باغ ایرانی
بازسازی خانه دکتر دربهشتی با معماری اصیل ایرانی!
آپارتمان دلباز برای فرهنگ ایرانی در ساختمان صبای تهران!
بازسازی خانه ای در مصر و معماری کویری ایران
ایل خانه همنشینی مدرن خانواده ایرانی
مهمانسرای پدری، معماری امروزی با هویت ایرانی

منبع:معمار ایرانی|  گردآوری شده در تحریریه آکا ایران
تبلیغات
راحت تکیه کنید!
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com


تبلیغات