در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد طراحی و دکوراسیون سنتی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: دکوراسیون هر خانه ای معرف سلیقه بانوی آن خانه است. در این مقاله مطالبی درمورد دکوراسیون و چیدمان سنتی برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

دکوراسیون سنتی,دکوراسیون سنتی ایرانی,دکوراسیون سنتی ویلا

چیدمان سنتی

آکاایران: می خواهیم نکاتی را به شما یادآوری کنیم که با استفاده از آنها می توانید هنر ناب ایرانی را وارد خانه هایتان کنید و از دکوراسیونی کاملا سنتی و زیبا بهره مند شوید.تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها، تنها شماری از عناصر کالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به کارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم کاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد.طراحی داخلی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی که انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی کننده اصولی باشد که در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:

۱) نور را دریاب:
نور عنصری است که با آن دیدن اشیا ممکن می شود. چه بسا نورپردازی مناسب یک فضا آن فضا را خوشامد و چشم نواز کند. نورپردازی در کنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را برطرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند. به کمک نورپردازی می توان یک فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل کرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری کم ولتاژ هستند.

۲) فرم را بشناس:
فرم، توده فیزیکی یک شی است که سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود، در حالی که فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشکیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است.

۳) فضا را احساس کن:
فضا را محدوده در دسترس کاربران دانسته اند. در طراحی داخلی معمولاً استفاده موثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مساله ای که در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. در طراحی داخلی می بایست رابطه درسـت انسان با فضا تعریـف شود و ابعاد بدن انسان ها برای سهولت دسترسی های فضایی مد نظر قرار گیرد.

۴) بافت را لمس کن:
بافـت مشخصـه ای از یک شئ اسـت که با لمس کـردن یا دیدن به چشـم می آید. بافت می تواند نرم یا خشن، کشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملکرد هر فضا تغییر می کند.
۵) شکل را بیازمای: شکل، خط بیرونی یک شئ را تشکیل می دهد. در معماری معمولاً شکل و فرم را با هم اشتباه می گیرند. معمولاً شکل ها یا طبیعی هستند یا غیـرقابل مشاهـده یا هندسی. در ترکیب بندی یک فضا شکل اشیـا عامل تعیین کننده ای است. طراحان داخلی به کمک این عامل می توانند ترکیبات بصری گوناگونی پدید آورند.

۶) رنگ را در هم بیامیز:
در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تاثیر قرار داده و روی فرم تأکید می کند، ضمن آنکه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. کاربرد رنگ هم، از یک فضای داخلی به فضای دیگر فرق می کند و در کاربرد رنگ، توجه به خصلت های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.

۷) حجم را بشناس:
حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی احجام معماری هستیم. مقرنس ها و گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسائل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درک می کنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم کلی بناست. 

ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی , دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سنتی , دکوراسیون سنتی ایرانی منزل , طراحی سنتی ایرانی , دکور تزیینی سنتی , چیدمان سنتی منزل , اتاق سنتی ایرانی , طراحی داخلی سنتی , چيدمان اتاق سنتي , دیزاین سنتی منزل , منزل سنتی ایرانی , اتاق خواب سنتی , تزیینات سنتی , منزل سنتی , دکور سنتی


دکوراسیون اتاق خواب سنتی

دکوراسیون اتاق خواب سنتی ایرانی زیبا و خاص

تجربه سبک سنتی در محیط منزل، طراحی داخلی منزل شما را بسیار مهیج و متفاوت می سازد و بسیاری از دکورهای کنار گذاشته شده در این سبک استفاده می شود. در این مطلب دکوراسیون اتاق خواب س
دکوراسیون منزل ایرانی

مبلمان سنتی برای دکوراسیون منزل ایرانی شما

مبلمان سنتی برای دکوراسیون منزل ایرانی شمامبلمان: توجه به سنت و فرهنگ در همه قشرها وجود دارد و آنچه باعث یادآوری گذشته و قدمت آن می شود، این است که نشانی از آن دوران را بتوانیم ب
دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی، خلاقیت در خانه همراهان !

دکوراسیون سنتی، خلاقیت در خانه همراهان آکا ایران!از میان تصاویر شما : هنر را زمانی هنر اصیل می گوییم که در جامعه و در میان مردم زندگی کند، روح داشته باشد و یا ساده تر بگویم، در م
تبلیغات