آکاایران: طرح شومینه در دکوراسیون منزل، از هیزمی تا برقی!

انسان همواره با دیدن عناصر طبیعی و بودن در کنار آنها به آرامش می رسد. عناصر طبیعی انرژی مثبتی دارند که به سبب منشأ یکسان ما با آنها می توانند به ما منتقل کنند. یکی از عناصر طبیعی که از دیدن آن لذت می بریم آتش است؛ لذا همواره شومینه به عنوان یکی از اجزای معماری داخلی در بناها مورداستفاده قرار می گیرد، از گذشته های دور که نقشی کاملا کاربردی داشته و در طبخ وپز و گرمایش خانه نقشی اساسی ایفا می کرد تا امروز که نقشش به عنوان عنصری دکوراتیو، دلپذیر و جذاب پررنگ شده است.

دکوراسیون منزل

آکاایران: طرح شومینه در دکوراسیون منزل، از هیزمی تا برقی!

دکوراسیون منزل
محسن رشیدی
عکاس: 
محسن رشیدی

شومینه ها ساختارهایی آجری، سنگی و یا فلزی هستند که آتش را در خود نگاه می دارند و دود حاصل از سوختن را به بیرون از فضای زندگی منتقل می کنند و احساسی دراماتیک و گرما را برای اتاقتان به ارمغان می آورند. شومینه ها معمولا سه جزء اصلی دارند: آتشدان، دودکش و تزئینات بیرونی شومینه.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
عرفان شریف
عکاس: 
عرفان شریف

نکته بسیار مهمی که در مورد شومینه ها باید موردتوجه واقع شود این است که شومینه یک نقطه کانونی در فضای شماست؛ درنتیجه محل قرارگیری آن چیدمان اتاق شما را تحت تأثیر قرار می دهد، چراکه نقطه کانونی (Focal Point) مرکز توجه است و مبلمان باید به سمت آن قرار گیرند، پس توجه کنید که شومینه هایی که در گوشه قرار می گیرند مناسب نیستند و بهتر است شومینه در مرکز فضا یا دیوار قرار بگیرد. اگر در جایی مجبور به استفاده از شومینه در گوشه و کنج فضا هستید حتما به طراحی پیرامون آن توجه کنید و فضایی دنج برای شومینه ایجاد نمایید.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
ثمین موسوی
عکاس: 
ثمین موسوی

چه شومینه ای؟ کجا؟

شومینه ها به دو صورت پیش ساخته و با مصالح بنایی قابل اجرا هستند و آنها را می توان ازنظر نوع سوخت به این صورت دسته بندی کرد: شومینه های هیزمی، گازی، الکتریکی و الکلی. باید بدانیم اگر می خواهیم در خانه شومینه داشته باشیم باید تمهیدات لازم برای آن از ابتدا اندیشیده شود. اگر در حال ساخت خانه ای هستید دستتان باز است که هرجایی که می خواهید شومینه تان را جانمایی کنید و متناسب با سوختش تجهیزات لازم و دودکش را انتخاب نمایید.
به خاطر داشته باشیم که اگر خانه ای که در آن زندگی می کنیم آپارتمانی است و شومینه و دودکش برای آن پیش بینی نشده است امکان تعبیه دودکش موجود نیست. اشتباه رایجی که بیشتر برای دودکش بخاری های گازی اتفاق می افتد و با سوراخ کردن دیوار لوله دودکش را نصب می کنند نباید برای احداث شومینه نوین مورداستفاده قرار گیرد، چراکه ایمنی و سلامت شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
سارا سهرابی
عکاس: 
سارا سهرابی

حال اگر قصد دارید در فضای زندگیتان از حضور آتش و تماشای آن لذت ببرید، اما دودکشی از قبل برای شومینه در نظر گرفته نشده است، باید بدانیم که چه گزینه هایی برای انتخاب داریم؟

دکوراسیون منزل

شومینه برقی هوشمند شیشه ای ۱۱۰

۱,۵۳۰,۰۰۰تومان
دکوراسیون منزل

شومینه برقی هوشمند دیتون

۱,۵۶۰,۰۰۰تومان
دکوراسیون منزل

شومینه برقی هوشمند شیشه ای ۲۰۰

۲,۷۹۰,۰۰۰تومان

شومینه های برقی

شومینه های برقی معمولا پکیج هایی فلزی دارند و گرمایش آنها با کمک جریان الکتریسیته تأمین می شود، به همراه نور زرد و قرمز و شعله هایی از جنس پارچه که حس آتش را برای شما به ارمغان می آورند و یک فن که از بخش پایینی با کمک جریان هوای گرم تولیدشده کار گرمایش فضا را بر عهده دارد. شومینه های الکتریکی گرمای مطبوعی دارند (وزش باد گرم) اما ایرادی که دارند مصرف الکتریسیته زیاد و درنتیجه هزینه های پرداختی برای قبض برقتان زیاد خواهد بود و از سوی دیگر شما شعله های دلپذیر و طبیعی آتش را نمی بینید. اگر به دنبال این هستید که حتما شعله های واقعی آتش را ببینید و از آن لذت ببرید برای شما راهکاری وجود دارد و آن شومینه های الکلی است.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
شومینه الکلی ات...

شومینه الکلی

شومینه های الکلی معمولا از یک یونیت استیل که سینی آتشدان و صفحه محافظ را شامل می شود تشکیل شده اند و چون تنها گرما تولید می کنند و فرآیند احتراقشان مانند چوب و سوخت های فسیلی تولید دی اکسید کربن و دود نمی کند، نیازی به دودکش و اتصال شومینه به فضای بیرونی موجود نیست که موجب کاهش از دست دادن (پرت) حرارت می گردد. برخی از این نوع شومینه ها به صورت پرتابل هستند؛ یعنی امکان جابه جایی دارند و نیازی به نصب در جایی ثابت ندارند.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
شومینه الکلی دنا

شومینه های مدرن که معمولا ترکیبی از شیشه و استیل هستند می توانند کاربردهای متعددی دارا باشند. علاوه بر اینکه شومینه ها به عنوان نقطه کانونی در فضا محسوب می شوند، می توانند به عنوان جداکننده فضاها از یکدیگر نیز کاربرد دارا باشند و حتی به صورت دوطرفه احداث شوند تا هر دو فضا بتوانند از گرما و شعله آتش بهره مند گردند.

دکوراسیون منزل

شومینه اتانولی

قیمت نامشخص
دکوراسیون منزل

شومینه اتانولی

قیمت نامشخص
دکوراسیون منزل

شومینه اتانولی

قیمت نامشخص

نوسازی و تغییر در شومینه هایی که داریم

اگر در خانه تان شومینه ای دارید که ظاهر مطلوبی ندارد با تغییر و به روزرسانی ساختار قدیمی شومینه تان هم انتخاب زیبایی شناسانه خود را جایگزین آنچه دارید کنید و هم ارزش افزوده ای برای فروش خانه تان ایجاد نمایید. در قسمت بالایی شومینه های قدیمی تر معمولا تزئیناتی از آجر، گچ بری و مانند آنها استفاده شده است. اگر این ظاهر برایتان مطلوب نیست کم هزینه ترین کاری که می توان انجام داد رنگ آمیزی آنها با رنگ هایی مثل رنگ سفید و یا پوشاندن بدنه با مصالحی دیگر مثل چوب، کاشی و ... است.

دکوراسیون منزل

شومینه هیزمی گالری تراس

۱,۲۰۰,۰۰۰تومان
دکوراسیون منزل

شومینه کلینیک ویلایی اعلائی

۴,۹۵۰,۰۰۰تومان
دکوراسیون منزل

بخاری یا شومینه

قیمت نامشخص

می توانیم بخش بالایی را که معمولا برای پوشش دودکش ساخته می شود تخریب نموده و آن را به فرمی نوین با مصالح مطلوبمان بسازیم. برای مدرن بودن شومینه بهتر است از فرم های مکعب، مربع و خطوطی با زوایای قائمه استفاده کنیم، از تزئینات (مثل گچ بری ، آیینه کاری و ...) پرهیز نماییم و سعی کنیم سطوحی نسبتا خالص و کم جزئیات بسازیم.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون منزل
تزیینات نوین

می توانید به جای شومینه کهنه تان از شومینه های پیش ساخته چدنی و سنگی استفاده کنید. هم چنین با افزودن قفسه ها و یونیت هایی در کنار یا بالای شومینه برای قرار دادن کتاب یا لوازم تزئینی و قاب عکس های خانوادگی، ترکیب بندی جدیدی ایجاد کنید تا نقطه کانونی جذابتان گزینه های مطلوب گوناگونی در فصول مختلف برای ارائه به چشمان ناظران داشته باشد؛ از رقص شعله های آتش گرفته تا آثار هنری و از کتاب های نفیس و خواندنی تا خاطرات عکس های خانوادگی.

اگر قصد خرید، نصب یا حتی تعمیر شومینه برای منزل خود دارید، می توانید از طریق ثبت سفارش کلا یا خدمات در آکا ایران اقدام کنید.


تبلیغات
دانستن حق شماست
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com


تبلیغات