در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد هنر پتینه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر می باشد. با ما همراه شوید تا مطالب بیشتری درمورد هنر پتینه مطالعه کنید.

پتینه چیست,پتینه چیست,رنگ پتینه چیست

هنر پتینه

آکاایران: هنر پتینه یکی از هنرهایی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان جهت هنرهای سنتی می توانند کاملا پاسخگوی حس زیباپسندی و ایجاد فضای سنتی در این جامعه مدرن باشد. در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم میشود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می باشد  با استفاده از پتینه می توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و … را به راحتی اجرا نمود  شاید بتوان گفت در پوشش های نسل قبل فقط می شد روی رنگ بندی آنها مانور داد و کمتر می شد تنوع و خلاقیتی به آن اضافه کرد .حتی در مورد کاغذ دیواری ها که شامل ترکیب چند رنگ و نیز نقوش مختلف هستند، باز هر مشتری ناچار به انتخاب یکی از طرح ها و مدل هایی بود که کارخانه سازنده به بازار ارائه کرده بود.

اما پوشش های جدیدتر این قابلیت را دارند که هر کس بتواند سلیقه و نوع تفکر و حس خود را روی آن اعمال کند  یکی از این پوششها رنگ های دکوراتیو یا به اصطلاح پتینه میباشند به این ترتیب خانه هر کس همان طور رنگ آمیزی و تزئین می شود که او می اندیشیده و می پسندیده است و نیازی به انتخاب کردن از بین الگوهای از پیش تعیین شده نیست  اما برای استفاده بهتر و هنرمندانه تر از امکانات جدیدی که صنعت و تکنولوژی به ما عرضه کرده لازم است فرآورده های موجود را به خوبی بشناسیم و همین طور از قابلیت ها و ویژگی های هر یک و اثری که بر محیط ما می گذارند، به اندازه کافی آگاه باشیم.

شناخت رنگ های مخصوص پتینه و چگونگی ترکیب و استفاده از رنگها در طراحی و نقاشی روی دیوار چوب تابلو سفال در هنر پتینه کاری بسیار حائز اهمیت است . تاثیر رنگ ها در روحیات و خلق و خوی انسان ها مسئله ای انکار ناپذیر است . هنر پتینه کاری استفاده از رنگ های مختلف  و ترکیب آن ها در کار به صورتی است که بتواند به کار بعد ببخشد و برجستگی و فرو رفتگی هایی را در آن ایجاد کند . 

هر انسان خلاق و هنرمند می تواند یک پتینه کار محسوب شود پتینه کاری هنر خلاقیت است هنری که با تغییر دادن رنگ و شکل اجسام به مخاطب و مشاهده کننده اثر حس قدیمی و سنتی بودن را انتقال دهد. 

 این دسته از رنگ ها که نام دیگر آن خاک های رنگین است کاربرد فراوانی در صنعت رنگ سازی و لعاب دارند .   خاصیت حل شدن در انواع حلال ها( تینر فوری روغنی  آب ) را دارند . می توان به راحتی آن ها را با رنگ های روغنی و گواش ترکیب کرده و به رنگ دلخواه رسید . از خواص دیگر این دسته از رنگ ها این است که جسمیت و غلظت رنگ بکار رفته را بالا می برند .  انواع : امرا – اخرا – سینکا – گل ماشی – دوده – لاجورد –پودر فیروزه 

تکنیک های پتینه را می توان در طراحی های مختلف مدرن یا سنتی بکار برد . همانطور که مشاهده می کنید طرحهای سنتی را می توان به زیبایی هرچه تمام تر برای مکانهای با دکوراسیون سنتی با روش های اجرایی زیبای پتینه به صورت برجسته اجرا و نقاشی کرد این طرح ها در ابعاد مختلف و رنگ های متنوع با قیمت بسیار مناسب قابل اجرا می باشند .

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پتینه شبکه اموزش

مو

پتینه چیست، آموزش پتینه

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد هنر پتینه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب داد
تبلیغات