در این بخش از سایت آکاایران آموزش هنر میناکاری را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: مینا کاری هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می شود ولی می توان بر روی طلا و نقره نیز آن را به عمل آورد. طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی شود از اینرو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمامتر بر روی مینا را ایجاد می کند در حالی که میناهای مسین و نقره ای چنین کیفیتی را ندارند.

آموزش هنر میناکاری,آموزش هنر میناکاری روی سفال,هنر میناکاری

هنر میناکاری

وسایل مورد نیاز :
1 ـ پرگار
2 ـ قلم جهت رنگ گذاری و رنگ برداری اضافه
3 ـ قلم های دست ساز که توسط خود شخص ساخته می شود .
4 ـ رنگ مخصوص میناکاری ( پودری )
5 ـ صمغ مخصوص میناکاری
6 ـ ظرف مسی لعاب داده شده در طرح دلخواه
میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته که سابقه ی آن به 1500 سال پیش از میلاد می رسد . بررسی های انجام شده نشان می دهد که میناکاری برای اولین بار در ایران به وجود آمده و بیش از نقاط دیگر تجلی یافته و سابقه ی این هنر به زمان اشکانیان و ساسانیان می رسد .
رواج صنعت میناکاری در اصفهان از دوران پهلوی و حدود 1310 شمسی است و طی سی سال اخیر به وسیله ی استاد هنرمند آقای شکرالله صنیع زاده بسط و توسعه یافته است .مینا که طبعاً شفاف است شفافیت خود را از اکسید قلع به وجود می آورد . میناکاری روی مس انجام می شود . برای فراهم آوردن مینا ابتدا آن چیزی که می خواهند میناکاری کنند به هر شکل و هر اندازه باید به وسیله مس گر متخصص به شکل لازم درآید و پس از آن که ساخته شد استاد مینا کار به آن لعاب سفید رنگ می دهد معمولاً سه الی چهار بار لعاب داده می شود و در هر بار شی ء به کوره می رود و حدود 700 درجه حرارت می بیند تا رنگ لعابش ثابت شود بعد روی آن با رنگ های گوناگون نقاشی می شود .شیء باز هم به کوره می رود و حدود 400 تا 500 درجه حرارت می بیند تا رنگ ها به صورت مطلوب درآید .
توضیح راجع به قلم : انتهای لوله ی خودکار را روی شعله گرفته ، مقداری که ذوب شد سر آن را سوزن فرو کنید . ظرافت سوزن بستگی به نظر شخص هنرمند دارد . همچنین از چوب های کبابی و یا چوب هایی که توسط اشخاص تراشیده می شود استفاده می گردد .

 مراحل کار :
1 ـ رنگ آبی لاجوردی را با میزان مساوی صمغ مخلوط کرده به گونه ای که رنگی با پوشش دهی کامل به دست آید . توسط قلم مو مرکز ظرف را مطابق با تصویر آموزشی رنگ کنید

2 ـ توسط قلم موی دیگری اضافه های رنگ در حاشیه طرح را تمیز نمائید .

3 ـ دهانه ی پرگار را به اندازه ی 2/5 سانتیمتر باز کنید . این میزان برای هر بشقاب یا کار دیگر ممکن است تغییر کند .

4 ـ با استفاده از پرگار باز شده مرکز بشقاب را پیدا کنید . در ضمن دایره را قسمت بندی کرده تا نقش از پراکندگی مساوی برخوردار شود .

5 ـ توسط قلم ظریف نقش مورد نظر را بکشید به گونه ای که رنگ اضافه برداشته شود و رنگ سفید زمینه مشخص گردد . نقوش انتخاب شده سنتی بوده و بستگی به ذوق شخصی دارد  البته هنرمندان این رشته از طرح های اسلیمی استفاده می نمایند .

6 ـ خطوط سفید به دست آمده را با رنگ آبی فیروزه ای پرکنید . باید توجه داشته باشید که رنگ ها متضاد بوده یعنی آبی فیروزه ای روی آبی لاجوردی و برعکس .

7 ـ مرزهای طرح های پر شده از مرحله ی قبل را با قلم مخصوص دورگیری که بسیار ظریف و نازک می باشد دورگیری کنید .

8 ـ خطوط نازک برای مشخص کردن و جدا نمودن طرح از زمینه می باشد . پس خطوط را در مرز رنگی بکشید تا رنگ طرح اسلیمی در بین خطوط قرار گیرد .

9 ـ اطراف طرح را با نقش های گل و برگ پر کنید .

10 ـ توسط قلم موی تمیز رنگهای اضافه را از دور طرح برداشته و با قلم ، خطوط اصلی هر مرز را بکشید تا زمینه ی بشقاب مشخص شود .

11 ـ با قلم ظریف تر دور طرح را خالی کنید (دورگیری نمایید ) نقوش اضافه و ریز را بکشید . بقیه کار همانند توضیحات قسمت مرکزی می باشد .در نهایت کار را جهت ثبات رنگ و درخشان شدن به کوره برده تا در درجه ی حرارت مشخص به آن گرما دهند .

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آموزش نکته به نکته پتینه مس , آموزش میناکاری روی مس , یادگیری هنر میناکاری , فیروزه کاری روی مس , چیت زنی مینا کاری , رنگآبی مینا کاری , قلم مو میناکاری , آموزش مینا کاری , آموزش لعاب کاری , سفال مینا کاری , آموزش میناکاری , روش مینا کاری , میناکاری چیست , امزش میناکاری , نقوش میناکاری , طرح میناکاری , رنگ میناکاری , مينا كاري , هنر مینا

کار

آموزش هنر میناکاری

در این بخش از سایت آکاایران آموزش هنر میناکاری را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از مینا کاری هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دا
کار

آموزش هنر میناکاری

  وسایل مورد نیاز :1 ـ پرگار2 ـ قلم جهت رنگ گذاری و رنگ برداری اضافه3 ـ قلم های دست ساز که توسط خود شخص ساخته می شود .4 ـ رنگ مخصوص میناکاری ( پودری )5 ـ صم
کار

آموزش هنر میناکاری

 وسایل مورد نیاز :1 ـ پرگار2 ـ قلم جهت رنگ گذاری و رنگ برداری اضافه3 ـ قلم های دست ساز که توسط خود شخص ساخته می شود .4 ـ رنگ مخصوص میناکاری ( پودری )5 ـ صمغ مخصوص میناکاری6 ـ ظرف م
تبلیغات