کهن ترین بنای آرامگاهی ابهر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کهن ترین بنای آرامگاهی ابهر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


آرامگاه پیر احمد زهر نوش در منتهی الیه جنوبی ابهر قرار گرفته و شامل بقعه و چند واحد الحاقی در شمال غربی آن است.بنای اصلی آرامگاه ، از دو طبقه تشکیل یافته که طبقه زیرین ، محل آرامگاه و تالار بالایی ، محل خانقاه و جایگاه ذکر و بحث دراویش بوده است .

 دیوار خارجی بنا که از آجر و با نقش ساده ساخته شده است ، دارای پیش و پس سازی هایی است که جلوه خاصی به مجموعه بخشیده است پلان این اثر تاریخی هشت ضلعی می‌باشد که گنبد یک پوش آن با هنرمندی تمام اجرا گردیده است . تبدیل فضای هشت ضلعی به سطح و محیط مدور برای اعمال گنبدزنی به مدد فیلپوشهای متقارن که مزین به قاببندیهای زیبای گچ‌بری شده‌ایست انجام پذیرفته است.


ابهر ,دیدنی های ابهر ,جاذبه های گردشگری ابهر ,شهرهای استان زنجان- دیدنی های استان زنجان

همچنین برای تعدیل دما و رطوبت و تامین نور و روشنایی و بخشهایی از بدنه این فیلپوشها نورگیرهایی جا گرفته‌اند . در داخل بقعه و زیر گنبد ، در چهار گوشه ، چهار ترنبه زده شده و طح چهار ضلعی به هشت ضلعی تبدیل گشته است . در طاقنماهای میان هر دو ترنبه نور گیری جا سازی شده است .


ابهر ,دیدنی های ابهر ,جاذبه های گردشگری ابهر ,شهرهای استان زنجان- دیدنی های استان زنجان

بر فراز بقعه ،  گنبدی مخروطی شکل بر پا شده که به زیبایی این مجموعه افزوده است .بنا ، از آثار قرن نهم شناخته شده و مدفن سه تن از مشایخ صوفیه به نامهای (( شیخ ابو بکر محمد بن عبد الله بن حارث ابهری )) ، (( پیر احمد معروف به زهر نوش )) و (( شیخ شهاب الدین ابهر ، استاد شاه طهماسب صفوی )) است . اما در خصوص اینکه این بنای آرامگاهی متعلق به چه دوران و چه کسی می‌باشد اتفاق نظری میان صاحب‌نظران وجود ندارد,در کتاب تاریخ ابهر تالیف آقای فخیمی با بیان و ذکر دلایلی در صفحات 236 و 235 از این اثر تاریخی بنام بقعه عبدالله‌ بن طاهر بن حارث طائی ملقب به ابوبکر ابهری معلق به قرن چهارم هجری‌قمری نام برده شده است .

 

منبع تبیان 

گردآوری ایران شناسی آکاایران
کهن ترین بنای آرامگاهی ابهر گردآوری توسط بخش شهرهای استان زنجان- دیدنی های استان زنجان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات