دیدار با مردان نمک سود - آکا

برای این‌که فرمان را به سمت زنجان بچرخانید دلایل بسیار زیادی وجود دارد. از جاذبه های فرهنگی و تاریخی گرفته تا آب و هوای خوب و طبیعت زیبا و از همه مهم تر جاده های چشم نوازی که به این شهر منتهی می شوند. این‌که پا به پای جاده شوید یا سری به خط آهن زنجان بزنید، یا حتی آسمان آبی آن را درنوردید به خودتان، میزان فاصله‌ای که تا زنجان دارید و هزینه‌ای که برای سفر کنار گذاشته اید بستگی دارد. به هر حال زنجان شهر بزرگی است و تمام مسیرهای موجود از زمینی، هوایی و ریلی به آن ختم می‌شود.

گنبدی جهانی

در مسیر زنجان به تهران و در فاصله 30 کیلومتری زنجان، سمت راست جاده، گنبد عظیمی خودنمایی می‌کند. گنبد سلطانیه یادآور شکوه و رونقی است که حدود 700 سال پیش در این شهر جریان داشته است. قبل از حمله مغول در سلطانیه فعلی هیچ‌گونه اثر ساختمانی نبود و این ناحیه به شکل مرغزار و چمنزار بوده است.

دیدار با مردان نمک سود - آکا

سلاطین مغول پس از استقرار در ایران و پایتخت قرار دادن تبریز، کم‌کم برای شکار و گذراندن ایام تابستان بدان سو روانه می‌شدند و با برافراشتن چادرها، ایام استراحت تابستانی را در آنجا سپری می‌کردند. به همین دلیل، این محل چمنزار یا شکارگاه شاهین نامیده می‌شد.

کم‌کم پادشاهان بعدی به‌خاطر خوش آب و هوا بودن این محل، تصمیم به ایجاد تأسیسات و ساختمان‌هایی برای اسکان خویش، لشگریان و اطرافیان خود گرفتند. سلطانیه هشتمین اثر ایرانی است که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و امروز در نقشه گردشگری جهان یکی از آثاری است که گردشگری‌‌های جهانی آن را برای بازدید انتخاب می‌کنند.

سفر به گنبد سلطانیه، سفر به سرزمین طایفه ساکاراتیها است. به محض ورود به شهر سلطانیه تاریخ را دوره می‌کنیم. یادمان می‌آید روزی اولجایتوی مغول، مسلمان و محمد خدابنده می‌شود و آرزوی ناکام پدر برای ساخت شهر سلطانیه را عملی می‌کند. پس سرزمین اریباد مادی را سلطانیه می‌نامد. از همین زمان بود که همه به بزرگ‌ترین شهر ایرانی آن زمان می‌آمدند تا سال‌ها بعد، یونسکویی آن را ثبت کند. پنجره‌های محرابی مانندش آن را به معماری مساجد شباهت داده، اما در اصل الگوی اولجایتو معماری بنای مقبره سلطان سنجر بوده است.

مشهورترین مردان نمک‌سود

نام زنجان را چند سالی است که اتفاقی نادر در باستان‌شناسی دوباره بر سر زبان‌ها انداخته است. کشف جسد 5 مرد نمکی. سال‌ها بود نمک از معدن چهر‌آباد بهره‌برداری می‌شد ودر همین برداشت‌ها بود که قصه مردان نمکی شروع شد و شهرت جهانی یافت. مرگ آنها بر اثر ریزش نمک در دوره هخامنشی و ساسانیان بوده است. 5 مرد پس از استخراج به موزه رختشوی خانه زنجان منتقل شدند. اما امروز اگر بخواهید به دیدار آنها بروید که حتما باید بروید. چون نمی‌شود به زنجان رفت و از مردان نمکی سراغ نگرفت، باید به عمارت ذوالفقاری سر بزنید.

دیدار با مردان نمک سود - آکا

سال‌ها بود نمک از معدن چهر‌آباد بهره‌برداری می‌شد ودر همین برداشت‌ها بود که قصه مردان نمکی شروع شد و شهرت جهانی یافت. مرگ آنها بر اثر ریزش نمک در دوره هخامنشی و ساسانیان بوده است

عمارت ذوالفقاری هم یکی از دیدنی‌های زنجان است سوای مردان مشهورش. عمارت را در بافت قدیمی شهر می‌یابید. ساختمان دو طبقه که معماری آن تقلیدی از بناهای گوتیک اروپاست. البته پلان بنا ایرانی است و رنگ و بوی قاجاریه دارد. تا یادمان نرفته بگوییم با این وجود موزه رختشوی خانه را هم از دست ندهید. اطلاعات مردم‌شناسی خوبی به شما می‌دهد. مجموعه تاریخی رختشویخانه سال 1307 هجری ـ قمری توسط علی‌اکبر توفیقی (شهردار وقت) در بافت تاریخی و منطقه با تراکم مسکونی احداث شده است. رختشویخانه برای همه مردم شبانه‌روز دایر بوده و مردم شهر، لباس و رخت خود را در آن محل به شکل رایگان می‌شسته‌اند و امروز از آن به عنوان موزه استفاده می‌شود.

بازار زنجان

بازارهای قدیمی بهترین اطلاعات را از گذشته یک شهر به ما می‌دهند. شاید برای همین است که برخی شهرهای کشور از جمله کرمان، اصفهان، تبریز، شیراز، کرمانشاه... با نام بازارهای خود معروف شده‌اند، یا بهتر بگوییم بازارهای معروفی دارند معمولا همه مسافران را با سلایق مختلف به سوی خود می‌کشند. البته اگر مسافر شهرهای مختلف کشور باشید می‌دانید که در همه شهرها یک بازار قدیمی وجود دارد، اما تعداد بازارهای تاریخی و قدیمی که برای مسافران شناخته شده باشد، کم است. هرچند محصولات وکالای برخی از این بازارها تفاوتی با بازارهای امروز ندارد، اما معماری این بازارها آنقدر زیباست که حتما باید مسیر را به سمت آنها کشاند و به تماشای آنها نشست. بازار زنجان هم از آن بازارهاست که حتما باید سری به آن زد. بازار زنجان را در بافت قدیمی شهر می‌یابیم. بازار در زمان حکومت آقامحمدخان قاجار ساخته و در زمان فتحعلی شاه قاجار تکمیل می‌شود. بازار زنجان 2قسمت دارد: بازار پایین و بازار بالا. در بازار پایین محصولات محلی خرید و فروش می‌شده است. در آن کاروانسراهایی وجود داشته که محصولات روستای اطراف را به آنجا منتقل می‌کردند. از جمله معروف‌ترین این کاروانسراها بازار سرای گلشن و سرای ملک است. همچنین این بازار 2 مسجد آقا شیخ فیاض و مسجد میرزایی را در خود جای داده است. بازار بالا از بازار قیصریه، راسته بزازها، راسته حجت‌الاسلام، راسته امامزاده و راسته عبدالعلی بیگ تشکیل شده که از نظر تولید و عرضه کالا به 8 راسته زرگرها، بزازها، کفاش‌ها، سراج‌ها، کلاه‌دوزها، صندوق‌‌سازها، رنگرزها، میوه‌فروش‌ها و جگرپزها تقسیم شده است. بازار زنجان شامل 5 مسجد 56 ورودی، 0 باب مغازه، 51 نوع شغل و 3200 نفر شاغل در 15 هکتار احداث شده است. می‌دانید که بازار نبض یک شهر بوده‌ و تمام ساختمان‌های عمومی شهر را در خود جا داده‌ است. فکر می‌کنم بازار شهر زنجان بتواند تصویری کامل از آنچه گفتیم به شما بدهد.

غارنوردی

دیدار با مردان نمک سود - آکا

کتله‌خور از آن غارهای معروف و زیباست که به تنهایی و سوای تاریخ زنجان بسیاری از دوستداران طبیعت را به این شهر می‌کشاند. کتله خور نام بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین غار آهکی خاورمیانه را نیز به خود اختصاص داده است. این غار در 120 کیلومتری جنوب شرقی زنجان است. غار روشنایی و نورپردازی دارد، بنابراین مشکلی برای حرکت در تاریکی در آن وجود ندارد. همچنین یادتان باشد که برای رفتن به غار 5/2 کیلومتر پیاده روی در مسیری هموار دارید. این شرط شامل رفت و برگشت می‌شود.


گروه گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات