اردکان را بیشتر بشناسیم

شهرستان اردکان یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. شهر اردکان مرکز این شهرستان است. این شهر محلّ تولّد سیّد محمّد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران است.

جمعیت
جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷۳٫۲۹۲ نفر بوده است

اردکان یزد

 

 اردکان در قلب بیابان مرکزی ایران ، 64 کیلومتری شمال غربی یزد ، با بیشترین مساحت در استان یزد واقع شده است . آب و هوایی خشک دارد و بیشترسطح ان پوشیده از بیابان است . اخیراً به دلیل تغییر زمین های لم یزرع به جنگل ، سنجش هایی در زمینه بوته‌های گیاهی و درختان در زمین های بایر صورت پذیرفته است . بر خلاف شرایط طبیعی نامطلوب ، کشاورزی به ویژه باغبانی فعالیت اصلی مردم می‌باشد . اردکان بزرگترین مرکز پرورش شتر در این استان است . منابع آب ، بادگیرها ، خانه‌ها یی با دیوارهای بلند و کوچه‌های باریک نشان دهنده تلاش ساکنان در بربر شرایط نامساعد می‌باشند . مهمترین جاذبه اردکان زیبایی شگفت انگیز این بیابان است که هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می نماید . بناهای تاریخی اردکان عبارتند از : مسجد جام ، مسجد زیر ده ، بقعه‌های امامزاده سید محمد و سید نورالدین ، کاروانسرای شاه عباس ، و مکان های مقدس زرتشتیان از جمله پیر سبز چک چک و پیر هریشت . هر ساله زرتشتیان زیادی از سایر شهرها و کشورها به زیارت پیر سبز زیارت می‌روند .

تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان اردکان
دهستان محمدیه
شهرها: اردکان و احمدآباد

اردکان یزد


بخش خرانق
دهستان رباطات
دهستان زرین
بخش عقدا
دهستان عقدا
دهستان نارستان
شهر: عقدا

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مکان های دیدنی استان یزد , غذای سنتی اردکان یزد , مكانهاي تفريحيه يزد , جاهاي ديدني يزد

تبلیغات