loading...

تخریب قدیمی ترین مسجد اردکان - آکا

محراب مسجد زردک اردکان یزد که قدمت آن به دوره پنجم هجری قمری می رسد، توسط افراد ناشناس تخریب شد.

به گزارش مهر، علی سریزدی سخنگوی انجمن دوستداران و حافظان خشت خام در استان یزد با بیان اینکه این مسجد در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود، گفت: متاسفانه در چند روز گذشته محراب این مسجد قدیمی و خشتی با هدف خاصی مانند پیدا کردن اشیای تاریخی در لایه های گچی محراب توسط افراد ناشناس تخریب شده است.

 سریزدی گفت: تخریب کنندگان محراب تصور می کردند چون این مسجد قدیمی و تاریخی است، امکان دارد در محل احداث محراب آن اشیای تاریخی پنهان شده باشد به همین دلیل در فرصت مناسبی اقدام به تخریب آن کردند اما چیزی نیافتند. 

او با بیان اینکه محراب زیر گنبد مسجد، مقرنس گچى مختصرى دارد ادامه داد: استواری این گنبد روی چهار ستون و 7 لایه گچ در دو طرف محراب نشان از قدمت مسجد زردک اردکان دارد. محراب مسجد کوچک، ساده و بدون تزئینات بوده و مقرنس گچى محراب تنها اثر هنرى به کار رفته در این بناست.

تخریب کنندگان محراب تصور می کردند چون این مسجد قدیمی و تاریخی است، امکان دارد در محل احداث محراب آن اشیای تاریخی پنهان شده باشد به همین دلیل در فرصت مناسبی اقدام به تخریب آن کردند اما چیزی نیافتند

مسجد زردک معروف به «گنج گلین» در شهرستان اردکان قرار دارد و در طول قرنها در برابر حوادث طبیعی مقاومت کرده چنانچه گنبد گلین آن تاکنون آسیبی ندیده است. حیاط مسجد قدیمی زردک در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیواره های حیاط از یک نوع ساروج (ساخته شده از ماسه نرم، آهک و رنگ رناس) استفاده شده است.

تخریب قدیمی ترین مسجد اردکان - آکا

در ضلع شرقی مسجد دالانی به طول 9 متر و عرض 3 متر وجود دارد که به «خانقاه» معروف است و این محل برای مسافرانی بوده که از اردکان عبور می کردند و در وقفنامه جامع الخیرات آمده «هر مسافر اجازه داشت که به مدت سه روز در آن بیتوته نماید و خادم مسجد از موقوفات مربوط وی را پذیرایی کند».

بقایاى یک ساختمان در کنار مسجد، بیانگر آن است که مسجد ساختمان هاى دیگرى نیز داشته است که هنوز گنبد، ایوان، صحن و غرفه هاى کوچکى در دو طرف صحن پابرجا مانده اند.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات