سرنوشت مشابه یزد و اصفهان - آکا


در حالی که تنها چند ماه از نجات میدان نقش جهان اصفهان از تهدیدهای برج جهان نما می گذرد، این بار خبرهای تازه ای از تهدید بافت تاریخی یزد در سایه ساختمان های مرتفع به گوش می رسد. بیمارستان 8طبقه ای که این روزها در خیابان فرخی یزدی در حال ساخت است، منظر آسمانی بافت تاریخی این شهر را مخدوش کرده و این در حالی است که مسئولان حفاظت از میراث فرهنگی یزد هنوز اقدامی برای جلوگیری از ساخت این بیمارستان انجام نداده اند.

فلاش بک

ده سال پیش بود که با ساخت برج جهان نما در 700 متری میدان نقش جهان، زمزمه های جدیدی درباره تخریب حریم آسمانی این میدان آغاز شد. زمزمه هایی که در گذر زمان آنقدر بالا گرفت که در نهایت با قطعنامه یونسکو برای تخریب 4طبقه از برج 50 متری جهان نما وارد فاز تازه ای شد. بر اساس این قطعنامه، اگر تا سال 2006 برج جهان نما تعدیل نمی شد، میدان نقش جهان از لیست میراث فرهنگی یونسکو خارج شده، و به لیست میراث در معرض خطر اضافه می شد. کارشناسان یونسکو معتقد بودند که میدان نقش‌جهان را نمی‌توان به صورت منفرد و مجزا از اطراف آن دید و آنچه که در قالب بافت تاریخی اصفهان مانند کمربندی دور تا دور میدان نقش‌جهان را در بر گرفته، باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

تخریب طبقات اضافی برج جهان نما از سال 1384 آغاز شد و  امسال، در حالی که 4سال از موعد مقرر در قطعنامه یونسکو می گذشت، به پایان رسید.

این بیمارستان 8 طبقه اگرچه در داخل بافت تاریخی یزد ساخته نمی‌شود،

اما موقعیتی مرزی نسبت به این بافت دارد. به طوری که وقتی از

 بالای بنای امیرچخماق به بافت تاریخی نگاه می‌شود، اسکلت‌بندی

بیمارستان شهید رهنمون به شکلی ناهمگون و نامتناسب به چشم می خورد

تکرار سناریوی اصفهان

روزی که سازمان میراث فرهنگی، بافت تاریخی یزد را با شماره 15000 در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت کرد، برنامه ریزی بلند مدتی برای ثبت جهانی این محوطه 700 هکتاری در یونسکو در نظر گرفته شده بود.

این بافت که حریم های چندگانه ای آن را احاطه کرده اند، یکی از قدیمی ترین میراث تاریخی کشور به شمار می رود که تمام دستگاه های اجرایی کشور موظف به رعایت ضوابط قانونی و حفظ حریم های آن شده اند. اما با این حال، ساخت بیمارستان شهید رهنمون که از چندی پیش در محدوده حریم درجه یک این بافت آغاز شده، حریم آسمانی این بافت را مخدوش کرده است.

ده سال پیش بود که با ساخت برج جهان نما در 700 متری میدان نقش جهان، زمزمه های جدیدی درباره تخریب حریم آسمانی این میدان آغاز شد.

زمزمه هایی که در گذر زمان آنقدر بالا گرفت که در نهایت با قطعنامه یونسکو

برای تخریب 4طبقه از برج 50 متری جهان نما وارد فاز تازه ای شد

سرنوشت مشابه یزد و اصفهان - آکا

این بیمارستان 8 طبقه اگرچه در داخل بافت تاریخی یزد ساخته نمی‌شود، اما موقعیتی مرزی نسبت به این بافت دارد. به طوری که وقتی از بالای بنای امیرچخماق به بافت تاریخی نگاه می‌شود، اسکلت‌بندی بیمارستان شهید رهنمون به شکلی ناهمگون و نامتناسب به چشم می خورد و همین مساله نگرانی از تکرار مشکلات ثبت جهانی میدان نقش جهان اصفهان و مخالفت های یونسکو در ثبت این پرونده را تشدید می کند. با این حال هنوز هیچ یک از مسئولان حفظ آثار باستانی و میراث فرهنگی یزد در این باره پاسخگو نبوده اند.

پیش از این هم ساخت طبقه فوقانی کتابخانه مرکزی یزد که با افزایش 9متری به ارتفاع این ساختمان بافت تاریخی شهر را تهدید می کرد، مورد انتقاد انجمن های دوستدار میراث فرهنگی قرار گرفته بود.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات