نام یزد با آب و هوای داغ و تابستان زودرس این روزها هیچ سنخیتی ندارد اما اگر اهل تجربه سفرهای متفاوت و ماجراجویانه هستید، پیشنهاد می کنیم یکی از همین روزها بار و بنه تان را جمع کنید و یک بلیط به مقصد استان یزد و شهرستان طبس بگیرید و از آنجا یک راست به روستای اصفهک طبس بروید. جایی که این روزها آب و هوای خنک و لطیفی دارد و می تواند به اندازه کافی شما را از هیاهوی دنیای ماشینی تان دور کند.

شاید زیباترین وجه توریستی اصفهک، روستای تخریب شده ای باشد که در کنار روستای جدید قرار دارد و در زلزله سال 1357 از بین رفت. بعد از این زلزله، مردم روستا تغییر مکان دادند و در کنار محل قدیمی خانه هایشان را بنا کردند. بنابراین یک بافت مسکونی جدید در کنار بافت قدیمی بنا شد تا گرشگران فرصت مقایسه اصفهک دیروز و امروز را در کنار هم داشته باشند.

ییلاق در دل کویر - آکا

خانه‌های روستا، اغلب در یک طبقه با سقف گنبدی، نورگیر و در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. خانه های قدیمی اغلب با خشت و گل ساخته شده اند اما خانه‌های جدید بیشتر آجری و سیمانی هستند.

ییلاق در دل کویر - آکا

روستای اصفهک از توابع دیهوک است که در 38 کیلومتری طبس قرار دارد و مثل بیشتر روستاهای طبس به سرسبزی و سرشاری معروف است. این روستا به دلیل آب و هوای منحصر بفردی که دارد، مستعد رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی است و یکی از گردشگرپذیرترین مناطق طبس به شمار می رود.

ییلاق در دل کویر - آکا

اصفهک در کنار کوه قرار گرفته و به همین دلیل در تابستان حداقل 5 تا 6درجه سردتر از طبس است. بنابراین می توانید با سفر به اصفهک شانس تماشای شب های کویر را در خنکای این روستا پیدا کنید.

ییلاق در دل کویر - آکا

مردم اصفهک اگرچه بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغولند اما قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی آنهاست و البته خرما و زعفران و نعنا هم مهم ترین سوغاتی های این منطقه. اصفهکی ها به داشتن انواع آش و آبگوشت‌های محلی متنوع معروفند و اگر گذارتان به این منطقه افتاد می توانید از محلی ها بخواهید شما را به غذاهای محلی شان مهمان کنند.

ییلاق در دل کویر - آکا

روستای اصفهک، غنی‌ترین منابع آب را در قلمرو شهرستان طبس دارد و ریزش آب چاه عمیقی که آب شرب روستا را تأمین می‌کند، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب 39روستا را تامین می‌کند در این منطقه حفر شود.

ییلاق در دل کویر - آکا

بخش گردشگری تبیانگردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات