خانه‌‌ای با بادگیر وکلاه‌فرنگی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خانه‌‌ای با بادگیر وکلاه‌فرنگی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


اصلا می‌دانید بادگیر چیست؟ بادگیر برجکی بلند، معمولا چهارضلی یا چندضلعی است که سال‌ها قبل کویرنشینان آن را به خانه‌هایشان اضافه می‌کردند تا نسیم‌های بیابانگرد را شکار کند، قورت بدهد و هل‌شان بدهد توی خانه‌های خشتی و زیبای کویری و به این ترتیب خانه‌ها خنک شوند و ساکنانشان را از گرمای هولناک کویر مصون نگه دارند و به خورشیدی که بیرحم و بی‌وقفه می‌تابید و زمین را گرم می‌کرد‌، دهان کجی کنند.

چرا اینها را گفتیم؟ دلیلش پیشنهاد سفری است که برایتان داریم. توصیه ما خانه آقازاده ابرکوه یزد است که شمار زیادی از عناصر معماری سنتی ایران را در خود جای داده است و از آن جمله می‌شود به بادگیر اشاره کرد که جزو تفکیک‌ناپذیر خانه‌های کویری سنتی به حساب می‌آید.

خانه آقازاده یک بنای قاجاری 820 مترمربعی است که صاحبش سیدحسین ابرقویی از ثروتمندان این منطقه بوده است. این بنا که به دلیل زیبایی و اصالتش جزو آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است در بافت قدیم دروازه میدان ابرکوه قرار دارد.

بادگیر, کلاه‌فرنگی, خانه آقازاده ابرکوه,شهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

 

سید حسین ابرقویی  اتاق جنوبی خانه را به صورت صلیبی و شکم دریده ساخته و حیاطی مرکزی با حوضی سنگی و بزرگی در وسطش برای آن در نظر گرفته است. در متون میراث فرهنگی معتبر نوشته شده است که خانه در 3 جبهه ساخته شده تا ساکنانش بسته به شرایط آب و هوایی فصل‌های مختلف سال، در بخش‌های مختلف آن ساکن شوند.

بادگیر, کلاه‌فرنگی, خانه آقازاده ابرکوه,شهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

در یک جبهه تالار، پنج دری، خیشخان و بادگیر و در جبهه دیگر، اتاق های سه دری و پنج دری قرار دارد. مجاور کوچه کلیاس نیز ورودی، راهروها و تعدادی اتاق سه دری واقع شده است. مصالح ساختمان خشت، گل و آجر است. کف حیاط به صورت سنگ فرش (قلوه سنگ) بوده که بخش هایی از آن هنوز باقی مانده است.

بادگیر, کلاه‌فرنگی, خانه آقازاده ابرکوه,شهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

بادگیر این خانه 18 متر طول دارد و مساحت آن 18 متر مربع است. در دهانه بادگیر 19 دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد. بادگیر کار خنک کردن (کولر) فضای زیرین و تالار خانه را انجام می دهد.

بادگیر, کلاه‌فرنگی, خانه آقازاده ابرکوه,شهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

علاوه بر بادگیرها، خانه یک کلاه‌فرنگی مقرنس‌کاری شده نیز دارد و معمارش، آن را مثل بادگیرها با هدفی هوشمندانه طراحی کرده است. در واقع این کلاه‌فرنگی علاوه بر آن که فرصتی به معمار داده است تا جلوه‌ای از هنر را در معرض دید هر تازه‌واردی بگذارد، به شکلی طراحی شده است که نور آسان‌تر وارد خانه شود و فضای داخل آن را روشن کند.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، پورتال یزد


گردآوری ایران شناسی آکاایران
خانه‌‌ای با بادگیر وکلاه‌فرنگی گردآوری توسط بخش شهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات